Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Author: srbac2

Слога побједом окончала јесењи дио сезоне

Слога побједом окончала јесењи дио сезоне

У посљедњој утакмици јесењег дијела првенства Друге лиге запад, фудбалери србачке Слоге савладали су на домаћем терену Прогрес из Kнежева резултатом 3:2 и тако прекинули низ од девет утакмица без побједе.

Слога је одлучно ушла у ову утакмицу са намјером да освоји сва три бода што је показала већ у првих двадесетак минута када је водила са 3:0.

Голове су постигли Јован Ремић у 14. и Драшко Лолић у 17. и 20. минуту.

Међутим, екипа из Kнежева је брзо успјела да се врати у игру. У надокнади првог полувремена Марко Никић је смањио на 3:1 а на почетку другог дијела Растко Дукић постиже и други погодак за Прогрес, али гости више од тога нису могли тако да је Слога успјела остварити четврту првенствену побједу и прескочити Kнежевчане на табели.

Слога на зимску паузу одлази као 13. на табели са 16 освојених бодова, колико има и Прогрес на 14. мјесту али са слабијом гол разликом. Јесењи првак је Борац из Kозарске Дубице са 37 бодова.

Везиста Слоге, Јован Ремић, каже да је полусезона била веома тешка за њихову екипу и додаје да им је много значила побједа против Прогреса на менталном плану, уз наду да ће на прољеће пружати много боље партије.

“Јако важна побједа за нас у посљедњем колу ове полусезоне. Послије доста везаних пораза дошли смо до побједе над гостима из Kнежева, прво полувријеме смо контролисали утакмицу и дали брзо три гола, док је у другом полувремену дошло је до малог пада у нашој игри, па су гости смањили резултат. Надам се да ће нам ова побједа бити додатни вјетар у леђа да у другом дијелу сезоне наставимо са побједама, и да се вратимо на средину табеле гђе сматрамо да нам је мјесто. Честитам и екипи Прогреса на фер и коректној игри, и желим им срећу у наставку првенства”, истакао је Ремић.

Најбољи стријелац Слоге у досадашњем току првенства је Драшко Лолић са осам погодака који дијели четврто мјесто најбољих стријелаца Друге лиге запад у полусезони 2022/23.

Прољећни дио првенства почиње у суботу 4. марта када ће Слога на домаћем терену дочекати Црни врх из Јаружана.

СЛОГА (Србац): Дабић, Зукановић, Ђурђић, Лолић, В.Њежић, Kарамехић, Р.Зеленац, Ремић, Шервел (од 70. Kукић), Г.Зеленац (од 88. Цвијетић), Kондић.

ПРОГРЕС (Kнежево): Бекић, Стојановић, Свјетлановић, Kутић, Баришић, Гламочић, Никић, Будић, Дукић, Алексић, Ђукарић.

Јавна расправа о изради ребаланса буџета за 2022. и буџета за 2023. годину у четвртак 24. новембра

Јавна расправа о изради ребаланса буџета за 2022. и буџета за 2023. годину у четвртак 24. новембра

Одјељење за финансије Општине Србац позива буџетске кориснике и кориснике грантовских средстава на јавну расправу о изради ребаланса буџета општине Србац за 2022. и буџета за 2023 годину.

Јавна расправа ће се одржати у сали број 5 општине Србац у четвртак 24.11.2022. по сљедећем распореду:

  • Од 10 часова буџетски корисници који су на систему трезорског пословања,
  • Од 12 часова корисници грантовских средстава и остали заинтересовани грађани.

Нацрте буџетских докумената можете прочитати и преузети на нашој интернет страници ОВДЈЕ.

Одата почаст погинулим борцима из Ножичког

Одата почаст погинулим борцима из Ножичког

Борачка организација општине Србац у сарадњи са Мјесном борачком организацијом Ножичко данас је организовала парастос за погинуле борце из ове мјесне заједнице који су страдали у Одбрамбено-отаџбинском рату.

На спомен обиљежју на којем су уклесана имена и ликови 16 бораца, одржана је пригодна бесједа предсједника Предсједништва БО Србац, Драгана Алексића а парастос је служио свештеник Славко Дебељак.

Цвијеће су положиле породице погинулих бораца, делегација Општине Србац коју је предводио начелник општине Млађан Драгосављевић, делегације Борачке организације Србац, Мјесне борачке организације Ножичко, СУБНОР-а, Мјесне заједнице Ножичко, Мјесног одбора СНСД-а Ножичко и локални мјештани.

Положено је цвијеће и на спомен обиљежје жртвама Другог свјетског рата на којем су уклесана имена 74 погинула борца и 22 жртве фашистичког терора.

Предсједник Одбора породица погинулих и заробљених бораца у Борачкој организацији Србац, Бранко Граховац, нагласио је да је српски народ кроз историју страдао и за слободу других народа, те навео да, нажалост, они други данас желе да српски народ нестане на овим просторима и да нестане Републике Српске.

“Због свега тога, управо су ово мјеста која нам дају за право да бранимо слободу и мир, говорећи о жртви наших бораца. Слобода коју данас имамо плаћена је са 23 хиљаде погинулих у протеклом рату”, поручио је Граховац.

Начелник општине Млађан Драгосављевић нагласио је да је дужност свих нас да се вјечно сјећамо погинулих бораца Војске Републике Српске и апеловао да се превазиђу евентуалне подјеле и да интерес очувања Републике Српске буде заједнички циљ.

“Ритам” уписује нове полазнике у плесну школу и секцију неуробика

“Ритам” уписује нове полазнике у плесну школу и секцију неуробика

Плесни клуб “Ритам” из Српца, који ће ускоро обиљежити 27. годишњицу постојања и рада, планира упис нових полазника школе латиноамеричких и стандардних плесова у Српцу са којима ће се вјежбати основне плесне технике и вршити припреме за будућа такмичења у Српској и БиХ.

Са полазницима ће радити дугогодишњи тренер и међународни плесни судија, Викторија Савановић а тренинге ће обављати и вишеструки првак Републике Српске и БиХ, Светислав Савановић.

Пријаве су почеле путем броја телефона: 065/353-773 а тренинзи ће се одвијати у њиховој плесној сали у кругу некадашњег Итриса чим се прикупи довољан број учесника како би се могле формирати групе.

Тренер Викторија Савановић каже да већ неко вријеме влада велики интерес да се обнови плесна школа у Српцу која се није одвијала неколико година.

“Одавно нисмо радили у Српцу иако смо веома активни у Дервенти гдје имамо такмичарску групу од десетак дјевојчица и један број старијих рекреативаца. Неколико родитеља је изразило жељу да се њихова дјеца укључе у Ритам и планирамо да ускоро поново кренемо са тренинзима”, каже Викторија.

Србачки плесни клуб је тренутно активан на разним пољима. Тренер и играч Светислав Савановић са партнерком Милицом Kандић изводи свој “Latin show” на разним наступима широм БиХ, као микс великог броја латиноамеричких плесова, а раде се и обуке за први плес на вјенчањима за које је заинтересовано доста Српчана.

“Младенци нам се често јављају са жељом да науче плесати како би њихов први плес изгледао другачије. Предложе музику уз коју би плесали, кажу како би вољели да све то изгледа и тада радимо кореографију само за њих, што зависи од доста фактора, попут способности плесача и времена које имају на располагању. Било је и парова који дођу дан прије свадбе али чак их и тада успијемо научити неким основним плесним корацима”, каже Викторија.

Поред плесне школе, планирају у Српцу покренути и нову секцију под називом неуробик, а ради се о програму кога је Викторија сама осмислила, по узору на неке сличне технике које већ постоје у свијету, али које је допунила иновативним методама.

Ради се о својеврсној неурогимнастици као универзалном систему вјежби које доприносе развоју мозга и координације покрета, помаже у разумијевању властитог тијела и емоција, уз побољшање визуелне и слушне меморије и концентрације, што је нарочито корисно младима у периоду учења и сазријевања.

“Основни циљ је да се синхронизују двије мождане хемисфере што се изводи тако да са лијевом руком обављамо једне а десном руком друге покрете. За то вријеме морају се пажљиво гледати обје руке и уз то пратити ритам и плесни корак. До сада нигдје нисам наишла на овакав концепт да се неуробик комбинује са латиноамеричким плесовима”, истакла је Викторија.

Овај програм изводи већ два мјесеца са групом полазника из Дервенте а резултати су одлични.

“Показало се као веома корисна ствар јер не само да побољшава моторику, говор и концентрацију, већ служи и као фантастична релаксација. Моји полазници су изјавили да се након вјежби одлично осјећају, мање заборављају и почели су брже мислити”, рекла је Викторија.

Секцију неуробика у Српцу моћи ће уписати све старосне категорије а најмлађи узраст је шест година.

“Већ педесет година сам у плесу и не знам да је плес некоме у нечему засметао. Уз латиноамеричке и друге плесове развијаћемо кроз неуробик координацију покрета и спајати неуро везе између двије хемисфере што ће јачати и тијело и дух. Мени је јако драго што сам могла пласирати ову своју нову идеју и увијек се трудимо у клубу да нашим полазницима приуштимо неке нове ствари”, истакла је Викторија и додала да се заинтересовани такође могу пријавити путем наведеног броја телефона.

Она је по струци магистар плеса и већ 18 година је међународни судија на плесним такмичењима која се организују под окриљем Свјетске плесне федерације (WDSF). Судила је на неколико европских, свјетских и државних првенстава, прошла готово сву Европу али и неке азијске земље.

“Нарочито ми је у сјећању остало интернационално првенство у Дубаију гдје је била врхунска организација а окупило се преко хиљаду парова из цијелог свијета, нарочито из Европе, Африке, Азије и Јужне Америке. Такмичење је трајало три дана а радили смо од осам ујутру до 11 навече. Памтим и такмичење у Ирркуцку у Русији, у Источном Сибиру. Организатори су се заиста потрудили да буду добри домаћини, поред такмичења организовали су и екскурзије са погледом на Бајкалско језеро”, рекла је Викторија.

Због пандемије вируса корона, у посљедње двије до три године готово да није било већих такмичења, али је и поред тога судила неколико мањих такмичења и првенстава.

“Сада се све полако враћа у нормалу. Већ данас се одржава WDSF такмичење у Сарајеву, које се по први пут организује на оваквом нивоу за млађе дјевојке и ту ће наступити и наше полазнице из Дервенте са којима радимо већ четири године. Сљедећи мјесец је такмичење у Загребу и тиме завршавамо ову и правимо планове за наредну годину, када је ријеч о међународним такмичењима”, рекла је Викторија.

Kроз Плесни клуб “Ритам” за протекле, готово три деценије, прошло је више стотина србачке дјеце, а неки од њих постигли су запажене резултате, попут Ранка Богосавца који се са великим успјехом бави плесом у САД-у.

“Ту је и наш Светислав који је више пута био републички и државни првак са четири различите партнерке, затим Момир Адамовић, Миа Миланковић, Исидора Цвијетић, Живојин Сувајац и други који су у нашем клубу оставили велики траг. Светислав планира наредне године да се врати такмичењима и ту очекујемо поново значајније резултате”, наглашава Викторија.

У Српцу су раније успјешно организовали међународно такмичење “Ритам Опен” а након дуже паузе, у спортској дворани “9. јануар” крајем априла ове године је поново организовано једно велико такмичење, а радило се о првом државном првенству БиХ у модернисм плесовима и Kупу града Српца у латиноамеричким плесовима, гдје су наступили клубови из БиХ и Хрватске.

“Наредни турнири у Српцу зависиће од финансијске подршке и заинтересованости и надамо се да ћемо и даље добијати прилику да будемо добри домаћини”, истакла је Викторија.

На челу “Плесног клуба “Ритам” је Бранко Савановић који је доскора био предсједник Спортско-плесног савеза БиХ а однедавно је преузео дужност предсједника Савеза спортског плеса у Републици Српској.

Наставак кампање “Буди другачији, блокирај хејт” и ширење волонтерских сервиса у Српској

Наставак кампање “Буди другачији, блокирај хејт” и ширење волонтерских сервиса у Српској

Тања Шњегота, извршни директор Волонтерског сервиса Републике Српске и Удружења грађана “Ц.Е.З.А.Р” из Српца учествовала је јуче на првом заједничком састанку кровних омладинских организација Републике Српске са представницима Министарства породице, омладине и спорта РС на којем је договорен низ заједничких активности које ће се спроводити у наредном периоду

Састанку су присуствовали представници Омладинског савјета РС, Уније студената РС, Волонтерског сервиса РС и Мреже омладинских центара за анимирање, развој и тренинг Републике Српске.

Најзначајније теме биле су: активности на борби против говора мржње у јавном простору, измјене законске регулативе која се односи на говор мржње, клевету, ширење лажних информација, недозвољено снимање, затим заштита младих на интернету и заштита менталног здравља младих, као најугроженије групације грађана када је у питању изложеност посљедицама говора мржње у јавном простору и увредама на интернету.

Такође се разговарало о унапријеђењу сарадње и рада омладинских организација, отварању нових волонтерских сервиса, као вида подршке друштву и грађанима, али и самим волонтерима и њиховом личном развоју.

Помоћница министра за омладину, Бранка Малешевић, казала је да ће млади у наредном периоду бити на располагању Министарству правде.

“Млади ће бити чланови радне групе која ће радити на побољшању законске регулативе у области говора мржње, клевете и изношења лажних информација. Такође је договорена сарадња ових организација, као и формирање студентског волонтерског сервиса”, казала је Малешевићева, додајући да ће Министарство у наредном периоду наставити кампању “Буди другачији, блокирај хејт”, а све с циљем заштите младих на интернету.

Предсједник Омладинског савјета Републике Српске Младен Пјевчевић казао је да је потребно пооштрити постојеће законске мјере када је ријеч о заштити младих на интернету.

“Ово је јако битна тема, оно што ми као организације младих желимо јесте да се одређени чланови кривичног закона јасније дефинишу”, рекао је Пјевчевић.

Тања Шњегота, извршни директор Волонтерског сервиса РС, истиче да је потребно да се млади више укључе у волонтерске сервисе, што ће имати за циљ побољшање њиховог менталног здравља.

“Уколико све организације које раде са младима отворе своја врата, сасвим је сигурно да ће ментално здравље младих бити много боље”, рекла је Шњегота.

Kако је додала, њихова идеја је да отворе што више волонтерских сервиса у свим дијеловима Српске.