Петнаеста Конференција беба у Српцу окупила 82 малишана: Најмлађа Ирина освојила двије титуле
Петнаеста Конференција беба у Српцу окупила 82 малишана: Најмлађа Ирина освојила двије титуле

На Градском тргу у Српцу вечерас је одржана петнаеста по реду „Конференција беба“, традиционална манифестација посвећена најмлађим суграђанима, која је и ове године окупила велики број породица. Учествовалe su 82 бебe од укупно 124 рођене у периоду од 28. јуна 2025. до 28. јуна 2026. године.
Манифестацију је организовала Општина Србац уз подршку Министарства породице, омладине и спорта Републике Српске и бројних спонзора, који су обезбиједили поклоне за све регистроване бебе, као и вриједне награде за учеснике.
Након регистрације беба, улицама Српца приређена је традиционална промотивна шетња, којом су родитељи, дјеца и бројни грађани још једном послали лијепу поруку о значају породице, родитељства и подршке наталитету. По повратку на Градски трг настављен је културно-забавни програм у којем су наступили васпитаници Дјечијег вртића „Наша радост“ Србац и чланови Удружења грађана „Ц.Е.З.А.Р.“.
У централном дијелу програма проглашено је овогодишње трочлано Предсједништво беба.
Титулу најстарије бебе ове године подијелиле су двије дјевојчице, Лана Петковић из Ћукала, кћерка Милована и Слободанке Петковић, и Катарина Шарић из Каоца, кћерка Бојана и Бојане Шарић, које су рођене истог дана, 4. јула 2025. године.
Најмлађа беба је Ирина Грумић из Ножичког, рођена 27. јуна 2026. године, кћерка Далибора Грумића и Милијане Крејић. Посебну пажњу привукла је чињеница да је Ирина осмо дијете у породици, па је, осим титуле најмлађе бебе, проглашена и бебом са највише браће и сестара.
За чланове Предсједништва беба Општина Србац и спонзори обезбиједили су пригодне награде, док је Ирина Грумић добила и златник који је даровао архимандрит Теофил, игуман манастира Осовица.
Поносни отац Далибор Грумић каже да бројна породица доноси много обавеза, али још више радости.
“Имамо осморо дјеце. Најстарије има 22 године, а најмлађа Ирина тек неколико дана. Супруга је посвећена дјеци, а и старије кћерке доста помажу око најмлађих. Није лако, али није ни тешко како многи мисле. За сада не планирамо више дјеце, али бих волио да се и други угледају на нас, јер су дјеца наша будућност и једини начин да ови простори остану живи”, рекао је Грумић.
Ове године посебним златницима награђено је и шест беба које су рођене као пето дијете у својим породицама. Ово признање добили су Јана Лукајић из Горњих Кладара, Амел Поробић и Страхиња Јеврић из Кобаша, Сњежана Поповић из Брезовљана, Ива Сембер из Бајинаца и Гаврило Ивановић из Сефероваца. Златнике су обезбиједиле Српске православне црквене општине Кобаш, Кукуље, Лепеница и Разбој, те Српска православна црквена општина Србац која је даровала два златника.
Међу породицама са петоро и више дјеце је и породица Боже и Биљане Симић из Горњих Срђевића, у којој је 25. јула прошле године рођена кћерка Теодора. За њих је такође предвиђен златник, који ће им, из објективних околности, бити уручен накнадно.
Мајка Невенка Лукајић, која са супругом подиже петоро дјеце, каже да је, упркос бројним обавезама, најважније имати добру вољу и позитиван поглед на живот.
“Наша најмлађа Јана рођена је прошле године, а најстарија кћерка 2012. године. Одлично се сналазимо и старије сестре много помажу око најмлађе. Ни ми на почетку нисмо имали све обезбијеђено, али се временом све сложи. Само треба бити позитиван и не плашити се родитељства. Код нас никад није досадно, увијек је пуно смијеха, галаме и дјечије игре. За сада остајемо на петоро дјеце”, рекла је Лукајићева.
Посебан значај овогодишњој манифестацији дало је обиљежавање 15 година од одржавања прве Конференције беба у Српцу. Тим поводом на бини је поздрављено и прво трочлано Предсједништво беба из 2010. године, које су чинили тадашња најмлађа беба Јелена Давидовић, најстарија беба Стефан Станић и Милица Тодоровић, беба са највише браће и сестара. Они су добили пригодне поклоне у виду сезонских улазница за базен „Посејдон“, подсјетивши да су прве „бебе“ ове манифестације данас већ млади људи.
Начелник општине Србац Млађан Драгосављевић рекао је да је Конференција беба једна од најљепших и најемотивнијих манифестација које се организују у Српцу, јер у средиште пажње ставља оно највриједније, дјецу и породицу.
“Ово није само лијепа традиција, већ прилика да пошаљемо поруку да су дјеца наше највеће богатство. Свако новорођено дијете представља нову наду, радост и мотивацију да наставимо да развијамо нашу локалну заједницу како би наши малишани имали срећно и безбрижно дјетињство, испуњено љубављу и пажњом. Наше опредјељење је да стварамо што боље услове да младе породице остају у Српцу, овдје заснивају своје домове и граде будућност. Породица, дјеца и пронаталитетна политика остају један од наших најважнијих приоритета. Захваљујем свим родитељима на љубави, труду и посвећености у васпитању нових генерација које ће сутра преузети бригу о нашој локалној заједници. Нашим најмлађим суграђанима желим срећно и безбрижно дјетињство”, поручио је начелник Драгосављевић.
У наставку програма организована су традиционална такмичења за родитеље, у којима су учесници показали спретност, брзину и добро расположење. Највише пажње привукле су игре „Спретни тата“ и „Музичке столице“, а најуспјешнијим такмичарима уручене су новчане награде.
Прво мјесто у игри “Спретни тата” и такмичењу у пресвлачењу беба освојио је Радослав Радак и новчану награду од 100 КМ, друго мјесто Далибор Кежић и награду од 70 КМ а треће мјесто Драгиша Петковић и награду од 50 КМ.
У игри “Музичке столице” наступила су два пара а прво мјесто и награду од 100 КМ освојили су Вања и Драган Аривук док су други били Бранка и Стефан Делевић који су награђени са 70 КМ.
Петнаеста Конференција беба још једном је показала да је једна од најљепших и најпосјећенијих породичних манифестација у Српцу, а дружење најмлађих суграђана, њихових родитеља, бака, дека и бројних гостију протекло је у лијепој атмосфери, уз игру, пјесму и бројне садржаје намијењене дјеци.
Подршку организацији и ове године пружило је Министарство породице, омладине и спорта Републике Српске, док је носилац манифестације била Општина Србац са Организационим одбором на челу са начелником Одјељења за општу управу Душком Митрићем. Значајан допринос дали су и бројни спонзори, захваљујући којима су све бебе добиле пригодне поклоне, а обезбијеђен је и богат наградни фонд.
0 Comments