У Српцу представљена трећа књига Владимира Мијаиловића под називом “Срнећа дивљач”
У Српцу представљена трећа књига Владимира Мијаиловића под називом “Срнећа дивљач”
Магистар пољопривреде Владимир Мијаиловић из Београда, који иза себе има ловачку каријеру дугу више од три деценије, представио је вечерас у Српцу своју трећу књигу под називом “Срнећа дивљач” која је тек прије неколико дана изашла из штампе и ово је њена прва промоција за Републику Српску и Србију.
На промоцији коју су организовали Ловачко удружење “Срна” из Српца и Народна библиотека Србац, Мијаиловић, који по мајци вуче коријене из Ножичког, рекао је да је овом књигом желио открити понеку тајну лова на срндаћа и пренијети дио његовог богатог искуства, нарочито из разлога што је литература овакве врсте на нашим просторима прилично оскудна.
“Имао сам ову књигу у глави концепцијски прије десетак година, али се на њу дуго чекало јер сам имао потребу изаћи пред јавност и написати нешто стручно, оборити неке старе теорије и увријежена мишљења која нису тачна и то поткријепити снимцима и фотографијама са надзорних камера и фотоапарата. Она обједињује селекцију, газдовање и управљање популацијама, говори о исхрани срна у току лактације, у хранилицама и тамо гдје имамо болесна грла, затим о генетици и проценту трофеја који је проблем међу младим ловцима”, рекао је Мијаиловић.
Додаје да је заступљен и дио о Сибиру, његовој великој љубави послије ловишта у Србији и Републици Српској, односно о ловиштима крај Волге и сибирском срндаћу који је блиски рођак нашег европског срндаћа, уз ефектне фотографије из Сибира са уловима који су вансеријски и рекордни.
“Ту су и коментари о калибрима, најљепше ловачке приче и рецепти, те подсјећање на претке по оцу у селу Вукићевица у околини Обреновца, односно по мајци у Српцу и Ножичком, гдје вучем коријене из породице Шаула чији чланови су одувијек били познати као страствени ловци”, рекао је Мијаиловић.
Он истиче да се слична литература може избројити на прсте једне руке, а већ дуго се на подручју бивше Југославије, осим дјелимично у Словенији, није ништа писало на ову тему.
“Да је наше тржиште гладно овакве литературе свједочи податак да сам за свега седам дана од изласка из штампе продао близу 400 књига, а потражња је велика. Мислим да из ње доста тога могу научити и стари и млади ловци, а примјер су моје раније књиге гдје имам повратне информације да доста ловаца из Србије и Српске, нарочито млађих, примјењује оно што сам написао. У својим књигама дао сам нацрт хранилице коју по истом принципу данас праве по ловиштима, а раније су била присутна само солишта и прихрана клипом кукуруза. До детаља спроводе и све друго из мојих књига што се дешава у ловишту током године, а то чине од Семберије и Мајевице, преко Невесиња, Српца и других крајева Српске”, рекао је Мијаиловић.
Истиче да је излазак његове треће књиге захтјевао значајна финансијска средства, која је углавном самостално обезбиједио, а подршку му је дјелимично пружио и Kинолошки савез Републике Србије.
“На мојој књизи, као и на ранијим, налази се грб општине Србац и веома сам поносан на своје поријекло и претке. По причи мог дједа по мајци, Ранка Шауле, он је са групом официра један од оснивача Ловачког удружења “Срна” из Српца и прије 75 година је био кум удружења и на његов приједлог је дато данашње име”, рекао је Мијаиловић.
Додаје да није пуно ловио у србачком ловишту али има информације да је прелијепо и увјерио се да је значајно унапријеђено уз прегршт добрих трофеја, а описује га као “Шумадију у малом”.
Горан Савановић, предсједник Ловачког удружења “Срна” Србац, рекао је да је наша локална заједница постала пријестоница промоције књига из области ловства.
“Данас су књиге из ловства ријеткост а оно што чини Владимир Мијаиловић су ремек дјела у овој области”, истакао је Савановић и додао да ће ова промоција уљепшати прославу 75. годишњице удружења која ће бити обиљежена у суботу, 12. октобра зборовањем ловаца и отварањем ловачког дома у Српцу.
Директор Народне библиотеке Србац, Бранко Савановић, рекао је да је књигу добио од аутора прије двадесетак дана у електронској форми а данас се увјерио у њен истински квалитет, тврди повез, квалитетан папир и илустрације, тако да је, како каже, његово усхићење још веће.
“Kроз књигу је аутор описао своје дјечачке дане и љубав према природи и лову и на један приступачан начин приближио нам је срнећу дивљач, од ланета до капиталних примјерака и старих срндаћа. Описао је све, од узгоја, роговља, калибра, начина лова и ово је истински уџбеник кога треба да прочитају сви стари ловци, а млађи обавезно. Мислим да би свако ловачко удружење и сви они који се баве ловством требало да посједују ову књигу”, истакао је Савановић.
Вечерашњој промоцији присуствовали су и представници Ловачког савеза Републике Српске који ће присуствовати и сутрашњим манифестацијама поводом јубилеја Ловачког удружења “Срна”.
0 Comments