Уручена општинска признања: Повеља општине Србац за докторицу Бранку Недић-Видовић
Уручена општинска признања: Повеља општине Србац за докторицу Бранку Недић-Видовић
У оквиру обиљежавања Kрсне славе Покрова Пресвете Богородице и Дана општине Србац вечерас је одржана свечана академија у Дому културе „Угљеша Kојадиновић“ у Српцу на којој су уручена општинска признања заслужним грађанима и организацијама.
Поред бројних званица, славске свечаности су увеличали предсједник Републике Српске Милорад Додик, министар финансија у Влади Републике Српске Зора Видовић, посланици Представничког дома Парламентарне скупштине БиХ и Народне скупштине Републике Српске, градоначелници сусједних градова, представници братских општина Љубовија, Бачка Паланка и Новогрођец и други.
Добитник најзначајнијег признања, Повеље општине Србац је специјалиста гинекологије и акушерства, докторица Бранка Недић Видовић, за неизмјерно залагање и допринос у борби за здравље свих грађана општине Србац. Након што је дипломирала на Медицинском факултету у Сарајеву, 1985. године добила је први радни ангажман у србачком Дому здравља, у којем је остала до данашњег дана, а у априлу наредне године навршиће 40 година рада у србачкој здравственој установи, што је нарочита ријеткост у медицинској струци.
У свом обраћању Недић-Видовић је рекла да јој је била велика част и радост што је читав свој радни вијек провела у Српцу.
„Није важно у каквој установи, институцији или клиници сте запослени, јер било гдје да радите можете бити врло успјешан човјек. Наше мјесто је предивно и ако гајимо љубав једни према другима, онда ће то чинити и наша дјеца“, рекла је она.
Честитајући крсну славу и Дан општине Србац, предсједник Републике Српске Милорад Додик је рекао да је Србац добар примјер сарадње и високог степена синергије локалне и републичке власти који резултују успјешно реализованим капиталним пројектима као што су новоизграђени дјечији вртић и станови за младе брачне парове.
„Ово је мјесто наших заједничких успјеха и током претходних година и деценија ријешили смо многа важна питања, на комуналној инфраструктури, запошљавању, изградили смо нови вртић а сада рјешавамо путну комуникацију према Новој Тополи и многе друге ствари. Посебну захвалност упућујем часним оцима и Српској православној цркви која нас окупља вијековима. Поносан сам што смо заједнички у протеклих 20 година изградили и обновили 1040 храмова широм Републике Српске и Федерације БиХ. Нарочито сам поносан на изграђене манастире и ако желимо сачувати наш традиционални карактер треба још више да се окупљамо око цркве и државе“, рекао је предсједник Додик.
Начелник општине Млађан Драгосављевић рекао је да је уз помоћ Владе Републике Српске, кабинета предсједника Републике Српске и других донатора, као и средствима из општинског буџета, у протеклих осам година уложено око 35 милиона KМ за капитална улагања.
„Асфалтирали смо преко 110 километара путева и улица, обновили друштвене домове, школе, а тренутно завршавамо адаптацију простора за будућу галерију слика са бардачке колоније. Добили смо нови вртић и изградили зграду са 20 станова за младе брачне парове. Повећали смо број запослених за 400 од 2016. године, смањили укупне обавезе за 4,5 милиона KМ и повећали средства из буџета за стипендије, спортске клубове, пољопривреду, борачке и социјалне категорије, подстицаје за запошљавање, омладинске и невладине организације и слично“, рекао је Драгосављевић.
Он је најавио да би у догледно вријеме требала започети изградња друге ламеле са становима за младе брачне парове а постоји и идеја о изградњи вртића за дјецу са подручја Лијевча поља.
У пригодној бесједи, протојереј Жељко Сарић је рекао да Покров Пресвете Богородице, који се прославља као слава општине и храмовна слава, није само физичка заштта већ и духовна подршка у нашим животима и додао да нас родитељска љубав Пресвете Богородице обавија и штити од сваког зла и прима наше молитве.
„За нас као локалну заједницу, овим празником позивамо на саборност и јединство. Покров подразумијева да будемо једни другима подршка, дијелимо радост, тугу и успјехе наших појединаца и молимо се једни за друге. Славећи овај празник присјећамо се значаја старог храма Покрова Пресвете Богородице који опстаје већ дуже од 120 година и дужност нас Српчана је да се бринемо о њему. Преживио је Аустроугарску, Први и Други свјетски рат, али и најновији рат, иако је био мета за гађање, али је упркос томе опстао и штитио Србац и људе у њему“, истакао је Сарић.
На вечерашњој свечаности уручена су и друга општинска признања. Захвалницу Општине Србац постхумно је добила Анка Грабић, мајка пет синова, бораца Војске Републике Српске: Богдана, Слободана, Драгана, Свету и Драгишу, а Захвалница за допринос развоју привреде на подручју општине Србац уручена је Драгану Јокићу, успјешном привреднику који је ставио у функцију Шопинг центар у Црнаји, на 5500 квадратних метара корисног простора са познатим трговачким брендовима и на тај начин створио услове за отварање 80 нових радних мјеста.
Захвалницу за промоцију општине Србац организовањем фестивала Урбан фест добила је Славица Миљевић, наставник енглеског језика из Српца, а за очување историје и традиције општине Србац исто признање је добио Драган Ђурђевић из Kладара, аутор књиге “Моје село Kладари”.
Уручена је и Захвалница за његовање изворног народног мелоса и друштвени активизам коју је добио Дејан Ристић, професор енглеског језика и књижевности, хармоникаш, аутор и композитор, који је компоновао три властита народна кола и пјесме посвећене родитељима и дјеци са посебним потребама из удружења Извор, Удружењу жена и Планинарском друштву “Видета”.
Захвалницу општине Србац за успјешну пољопривредну производњу добио је Предраг Kошчица из Kукуља који се бави повртарством и ратарством на преко 30 хектара обрадиве земље и посједује хладњачу капацитета 300 тона. Кошчица због здравствених разлога није био у могућности да лично преузме признање, а то је у његово име учинио предсједник Савјета мјесне заједнице Кукуље и посланик Радојица Видовић.
Доктор медицине Огњен Kрчмар добитник је Захвалнице за научно-истраживачки рад и промоцију општине Србац. Први циклус школовања на Медицинском факултету Универзитета у Београду завршио је као један од најбољих студената са просјечном оцјеном 9,83, а након студија одлучио је да се врати у Србац и у Дому здравља започне свој радни вијек. Аутор је бројних научно-истраживачких радова који су представљени на међународним конгресима и симпозијумима.
Захвалницу општине добио је и доктор биомедицинских наука Саша Дабић за исказану хуманост и добротворни рад. Своје школовање закључно са гимназијом завршио је у Српцу, а потом, након студија на Медицинском факултету у Бањалуци добио је звање доктор стоматологије. Обављао је бројне високе функције у ужој стручној и научној области и стајао на челу стоматолошких и опште-медицинских удружења и савјета од републичког значаја, а познат је и по бројним хуманитарним и добротворним акцијама.
На свечаној академији уручене су и Награде општине младима које су добили Тина Врховац из Ножичког и Живојин Сувајац из Српца и који су поред дипломе добили новчану награду од по 500 KМ. Тина је цијелим током школовања, од основне и средње школе, па све до уписа на Електротехнички факултет у Бањалуци, била одличан ђак који се истицао у разним секцијама, наставним и ваннаставним активностима, а Живојин, као мастер производног машинства, један је од најбољих студената у историји Машинског факултета у Београду.
У културном дијелу програма су учествовали чланови Српског црквеног пјевачког друштва “Свети Георгије” из Прњавора и глумац Народног позоришта Републике Српске, Горан Јокић.
Прије почетка академије, у холу Дома културе организована је изложба слика под називом “Сублимација синергије манастира Осовица” на којој су представљени радови академске сликарке Јелене Вушуровић са Цетиња на тему манастира Хиландар, који ће красити просторије манастира Осовица.
Обиљежавање Kрсне славе и Дана општине почело је у суботу, 12. октобра парастосом за погинуле борце који је организован на централном спомен обиљежју у Српцу.
Свечаности ће бити настављене сутра од 9 часова када ће се одржати одржана свечана литургија у храму Покрова Пресвете Богородице а од 11 часова свечана литија. У 11.30 часова обавиће се обред ломљења славског колача у храму Васкрсења Господњег а у 12.30 часова биће одржан Покровски дан фолклора уз наступ фолклорних друштава из Српца.
На градском тргу ће бити организовано послужење за све грађане, у виду посне трпезе, а одржава се и мини сајам Удружења жена Србац и других излагача.
0 Comments