Срђевачко прело очувало сјећање на традицију и обичаје нашег народа
Срђевачко прело очувало сјећање на традицију и обичаје нашег народа
Да је потребно очувати и његовати традицију коју смо наслиједили од предака основна је порука која је упућена са другог Срђевачког прела које је јуче организовано у Горњим Срђевићима у успомену на некадашња сеоска прела која су давно нестала.
Више стотина мјештана Горњих и Доњих Срђевића окупило се како би уживали у благодетима јесени и присјетили се обичаја и заната који су обиљежили прошла времена, попут предења вуне, перушања кукуруза, печења ракије и прасића и прављења укусних пита и штрудли.
Мјештанин Новица Митрић каже да, иако су трактори и косилице замијенили коње и ручне косе, не треба заборавити како се некада обављали јесењи послови.
“Имали смо на овом прелу око 15 момака који су брали кукуруз и око тридесетак дјеце који су га перушали. Млади данас не знају баш пуно тога о нашим старим обичајима, али се трудимо да их научимо. Правили смо и домаћи пасуљ, пекли прасиће и роштиљ и дружили се до вечерњих часова уз живу музику”, рекао је Митрић.
Велинка Драгомировић из Горњих Срђевића, која је напунила 73 године, каже да су модерно доба и нове технологије удаљили мјештане једне од других, али да је пресрећна када се окупе на оваквим дешавањима и присјете давних времена.
“Данашња омладина не мари пуно о некадашњим обичајима, попут хеклања. У своје вријеме сам направила доста ручних радова и доста тога сам поклонила, а нешто сам сачувала код куће за успомену. Сјећам се добро сеоских зборова на којима се окупљало цијело село и игранки у дому гдје је блато било до кољена, али смо се веселили и срце нам је било пуно и вољела бих да се млади више друже и окупљају”, рекла је Велинка.
Многе домаћице изложиле су домаће производе које праве у кућној радиности, а једна од њих је и мјештанка Мара Митрић, чланица Удружења жена Србац, која производи мед, прополис, восак и свијеће а прави и домаће хладно цијеђене сокове, ликере и медењаке.
“Традицију бављења пчеларством сам једним дијелом наслиједила од родитеља а затим се годинама усавршавала. Имала сам слободног времена па сам пробала правити и неке друге домаће производе и за сада ми добро иде. Ова прела су добра прилика да се присјетимо како су то некада радили наши родитељи и да то пренесемо нашим потомцима”, рекла је Мара.
Један од домаћина прела, Живко Тодоровић, каже да су организовали ову манифестацију другу годину заредом, на иницијативу мјештанина Михала Миће Балацког, са циљем да укажу млађима на неке старе пољопривредне радове који су се обављали у јесењем периоду.
“Срђевићи имају доста младих људи и правећи неку анализу дошао сам до закључка да имамо више од 50 дјеце млађих од 18 година, од чега је 35 млађих од 10 година. То показује да имамо перспективу и да их само треба усмјерити на прави начин”, рекао је Тодоровић.
Додаје да ће млади у будућности имати много више садржаја за дружење и окупљање јер је у завршној фази изградња спортског центра и дјечијих игралишта, а недавно је формиран и клуб који се такмичи у лиги малог фудбала.
Другом Срђевачком прелу присуствовала је и министар финансија Зора Видовић која води поријекло из ове мјесне заједнице и која је, како каже, одушевљена идејом да се традиција окупљања наставила.
“Лијепо је видјети ово дружење јер је то доказ да је село живо и да има доста омладине и дјеце, што даје перспективу. То је уједно и идеја и борба Владе Републике Српске, да одржи села у животу јер је то, у суштини, живот једне заједнице. На подручју општине Србац се трудимо да оживимо сва наша села која су у посљедњих неколико година постала много живља и дешавају се многе лијепе ствари”, рекла је Видовић.
Међу присутнима је био и посланик у Народној скупштини Републике Српске Радојица Видовић као и начелник општине Млађан Драгосављевић који је рекао да је ова манифестација оригинална у односу на нека друга дешавања у нашој општини и истиче да је основна идеја да се сачува традиција, јер, како каже, један народ постоји док постоје његови обичаји.
“Мјештани су отргли од заборава некадашње обичаје и научили младе генерације како се некада живјело и радило на селу и овакви догађаји ће увијек бити подржани од стране локалне управе”, истакао је начелник Драгосављевић.
Срђевачко прело окончано је уз пјесму и дружење у просторијама новог друштвеног дома чија изградња се налази у завршној фази.
0 Comments