Српчани почетком августа крећу у поход на Арарат, највиши врх Турске
Српчани почетком августа крећу у поход на Арарат, највиши врх Турске
Група од десетак планинара из Републике Српске, међу којима ће бити и два Српчанина, Миленко Драгомировић-Максо и Горан Грабовац, учествоваће почетком августа у експедицији на планину Арарат, највиши врх Турске, на надморској висини од 5.137 метара.
Ради се о подручју са изузетно богатом прошлошћу и несвакидашњом природом која је вијековима привлачила бројне планинаре и авантуристе и успон на овај некадашњи вулкан у источној Турској, који се налази недалеко од границе са Јерменијом и Ираном, представља истински подвиг.
Искусни србачки планинар Миленко Драгомировић-Максо, који је и предсједник Планинарског друштва “Мотајица” Србац, каже да је поход на Арарат његова дугогодишња жеља која ће се коначно остварити.
“Планирао сам то још раније учинити са екипом из Београда али сам се на крају одлучио да идем заједно са искусним планинарима из Теслића, Лакташа, Брода и Добоја и полазак је предвиђен 4. августа. Упутио сам позив свом пријатељу Горану Грабовцу, који је радо прихватио да учествује с нама. Он је јуче кренуо на ходочашће до Острога и вјерујем да ће имати времена да се одмори и припреми за овај захтјеван успон”, рекао је Драгомировић.
У Турску ће се запутити авионом, на релацији Сарајево-Истанбул и Истанбул-Ван, а затим слиједи трансфер до града Догубајазит у подножју Арарата и курдског села Ели одакле креће поход на највиши врх, Велики Арарат, вулканску купу прекривену вјечним снијегом, за шта ће им требати око осам до десет дана.
“Успон ће бити јако захтјеван јер се ради о екстремним условима са великим температурним разликама, односно јаким сунцем и врућинама на старту па до минуса, великог снијега и вјетра у завршном дијелу. За овај поход морамо проћи потребне здравствене контроле и кондиционе припреме јер ће наша физичка и психичка издржљивост бити на великом тесту”, рекао је Драгомировић и додао да ће све трошкове самостално финансирати.
Арарат је планина вулканског поријекла, чији је врх покривен вјечним снијегом и ледом. Посљедња ерупција на Арарату догодила се 1840. године. Ради се о митској планини описаној у свим великим религијама као мјесто гдје се насукала Нојева барка. До прије стотињак година Арарат се налазио у Јерменији и Јерменцима је и данас света планина те се чак налази на њиховом грбу. Данашња граница између Турске и Јерменије удаљена је око 30 километара од врха Арарата, док је Иран удаљен петнаестак километара. Ова подручја данас су насељена Kурдима досељеним с подручја Ирана, којих је само у Турској око 30 милиона.
Поред успона на Арарат, Миленко Драгомировић каже да је учествовао у многим планинарским походима широм бивше Југославије.
“Још као младић, током осамдесетих година, кренуо сам се бавити планинарењем у Словенији а након завршетка рата основао сам планинарско удружење у Српцу. Имамо разне активности током године и окупљамо значајан број чланова а тренутно радим на томе да млади преузму руковођење удружењем и наставе успјешну традицију планинарења у Српцу”, истакао је Драгомировић.
0 Comments