Општина Србац реализовала бројне мјере материјалне подршке пронаталитетној политици
Општина Србац реализовала бројне мјере материјалне подршке пронаталитетној политици

За реализацију мјера материјалне подршке унапређењу пронаталитетне политике, у прошлој години је из општинског буџета исплаћено 119.238 KМ, наведено је у информацији о демографском развоју на подручју општине Србац за 2023. годину коју су усвојили одборници Скупштине општине на октобарском засједању.
Једна од мјера је једнократна новчана помоћ за новорођено дијете а ово право је у прошлој години остварено за 122 новорођене дјеце. Накнада за прво и друго дијете у породици износи 300 KМ, за треће 400 KМ, четврто 600 и пето и свако наредно дијете 1.000 KМ.
Поред тога, вршена је редовна исплата у мјесечном износу од 100 KМ у виду новчане помоћи за породице са четворо и више дјеце, односно дјеце до 26 година живота. Ово право је у прошлој години остварило 55 породица са подручја србачке општине.
Иако су предвиђене и мјере једнократне новчане помоћи у износу од 2.000 KМ за суфинансирање трошкова једне вантјелесне оплодње и новчана помоћ младим брачним паровима за куповину грађевинског земљишта за изградњу стамбених јединица, у прошлој години није било оваквих захтјева.
Поред наведених мјера утврђених Правилником о расподјели средстава за подршку пронаталитетној политици општине Србац, у прошлој години су реализоване и друге мјере у циљу подстицања рађања и јачања улоге породице.
За ослобађање плаћања комуналне таксе за младе брачне парове за прикључак воде у стоодстотном износу, приликом изградње индивидуалног стамбеног објекта, ријешено је 10 захтјева у вриједности од 8.190 KМ.
Општинска управа Србац је суфинансирала и трошкове смјештаја дјеце у вртић. Економска цијена коштања за 2023. годину износила је 382 KМ а родитељи који су имали једно дијете у вртићу плаћали су 120 KМ, двоје 200 KМ, троје 240 KМ, самохрани родитељ 90 KМ а за четврто дијете у вртићу упис је био бесплатан. Разлика до економске цијене коштања за свако дијете суфинансирана је из буџета општине.
За превоз и смјештај дјеце са посебним потребама у специјализоване образовне установе, основно и средње васпитање и образовање исплаћено је 10.584 KМ, а за субвенционисање трошкова превоза за ученике првих разреда средње школе у стоодстотоном износу од цијене коштања аутобусне карте исплаћено је 32 хиљаде KМ.
Исплаћени су и трошкови превоза у пуном износу од 9.198 KМ за ученике средње школе из социјално угрожених породица, а плаћања школарине у пуном износу ослобођени су ученици чији су родитељи ратни војни инвалиди, без једног или оба родитеља, из вишечланих породица, чији су родитељи стални примаоци социјалне помоћи и слабијег имовног стања по процјени комисије.
Ту је и једнократна новчана помоћ за стамбено збрињавање вишечланих породица у износу до 2.000 KМ и једнократна помоћ за школовање дјеце из социјално угрожених породица у износу од 200 до 500 KМ, као и стипендирање студената првог и другог циклуса студија на јавним и приватним високошколским установама.
Овим мјерама популационе политике треба додати и изградњу новог вртића површине око 1700 квадратних метара са капацитетом смјештаја око 200 малишана, а укупна вриједност пројекта износила је 3 милиона KМ.
Једна од најзначајнијих мјера материјалне подршке унапређењу пронаталитетне политике је и изградња зграде за младе брачне парове за рјешавање стамбеног питања 20 породица. Зграда има корисну површину од 1800 квадратних метара, станови су површине од 60 до 72 квадратна метра а цијена стана по квадратном метру износи 1200 KМ. Процјењена вриједност радова износила је око 1,69 милиона KМ.
Поред материјалних, од нематеријалних мјера подршке пронаталитетној политици општине Србац издвајају се одржавање годишњих манифестација Kонференција беба и Дјечија недјеља, а омогућена је и предност при упису дјеце у предшколску установу за дјецу из вишечланих породица, као и продужени боравак за ученике од првог до трећег разреда основне школе у просторијама основних школа у времену од 7 до 17 часова.
На основу институционалних активности на нивоу Републике Српске до сада су препознатљиве и остале мјере материјалне подршке подстицања рађања:
- Додатак за дјецу за прво, друго, треће и четврто дијете – додатак за прво, друго и четврто дијете износио је 117 KМ, док је за треће износио 169 KМ. За дјецу са сметањама у развоју дјечији додатак је износио 208 KМ.
- Матерински додатак – исплаћује се у износу од 405 KМ мјесечно. Један од услова је био и да су мајке незапослене шест мјесеци прије рођења дјетета, али је каснијим измјенама и допунама закона напуштена одредба о временском трајању незапослености, тако да је довољна чињеница да је мајка незапослена.
- Помоћ за опрему новорођенчета – право се остварује у једнократном новчаном износу од 500 KМ (од 01.01.2022. године).
- Пронаталитетна накнада за трећерођено и четврторођено дијете – ово право се остварује у једнократном новчаном износу и то за трећерођено дијете 600 KМ а четврторођено 450 KМ.
- Рефундација исплаћене накнаде плате за вријеме коришћења породиљског одсуства – накнаду плате за први мјесец породиљског одсуства обезбјеђује послодавац, док рефундацију остварене нето плате за осталих 11, односно 17 мјесеци (уколико се ради о близаначкој трудноћи, трећем и сваком наредном дјетету по реду рођења) обезбјеђује Јавни фонд за дјечију заштиту Републике Српске.
- Рефундација исплаћене накнаде плате за вријеме рада са половином пуног радног времена ради појачане његе дјетета до три године живота има корисник у трајању од годину дана, уз могућност продужења тог рока.
- Рефундација исплаћене накнаде плате за вријеме рада са половином пуног радног времена ради појачане његе и бриге о дјетету са сметањама у развоју има корисник у трајању од годину дана, уз могућност продужење тог рока.
- Финансирање три покушаја вантјелесне оплодње, испитивања и тестирања стерилитета, набавка лијека “утрогестан” – трошкове у пуном износу сноси Фонд здравственог осигурања Републике Српске.
- Субвенционирање каматне стопе за стамбене кредите младим брачним паровима – према одлуци Владе Републике Српске.
- Помоћ породицама у којима се роде тројке.
- Финансирање дневног боравка у вртићу за дјецу са сметњама у развоју.
- Финансирање трошкове припремног програма за дјецу пред полазак у школу – Министарство просвјете и културе Републике Српске сваке године обезбјеђује финансијска средства за накнаде ангажованих васпитача, као и потребан материјал за учење и развој.
- Субвенција трошкова превоза ученика који станују на удаљености већој од четири километра у оквиру уписног подручја школе.
- Додјела уџбеника за све одличне ученике из породице са четворо и више дјеце – реализује се у склопу сарадње Владе Републике Српске и Удружења породица са четворо и више дјеце.
- Бесплатна додјела уџбеника за ученике основне школе и то за све ученике од првог до четвртог разреда, за ученике од петог до деветог разреда који су треће и свако наредно дијете и за ученике који су побједници републичких такмичења.
- Помоћ за школовање дјеце у средњим школама и факултетима – стипендирање студената из фондова Предсједника Републике Српске и Министарства просвјете и културе.
- Једнократна новчана помоћ приликом рођења дјетета на регистрованим пољопривредним газдинствима – додјељује се на основу Правилника о условима и начину остваривања новчаних подстицаја за развој пољопривреде и села у циљу подстицања демографске одрживости за регистрована пољопривредна газдинства. подстицајна средства се исплаћују у висини од 500 KМ по рођеном дјетету, а захтјев за њихову исплату подноси се Министарству пољопривреде, шумарства и водопривреде до 31. октобра текуће године.
0 Comments