Обиљежен Дан сјећања на нестале и погинуле
Обиљежен Дан сјећања на нестале и погинуле
У спомен соби у Српцу данас је обиљежен Дан сјећања на нестале и погинуле борце и цивиле Републике Српске.
Након одавања поште минутом ћутања, паљења свијећа и полагања цвијећа парастос је служио протонамјесник Александар Kустурић.
Обиљежавању су присуствовале породице несталих и погинулих, делегације Општинске организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила, Општине Србац на челу са начелником општине Млађаном Драгосављевићем, Борачке организације општине Србац и Полицијске станице Србац.
“Током четири године Одбрамбено отаџбинског рата, у темеље Републике Српске своје животе уградила су 23.752 борца Војске Републике Српске. Из Српца је 147 бораца дало животе од којих се десет још увијек води као нестало. Поред тога, убијено је или нестало преко 10 хиљада цивила”, рекао је предсједник Општинске организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила Драгутин Станојевић.
Он је додао да су посмртни остаци неидентификованих цивила и војника похрањени у спомен костурнице у Бањалуци, Невесињу и Источном Сарајеву.
“Треба нагласити да се и један дио тијела налази у спомен костурници у Српцу за које се претпоставља да су посмртни остаци бораца србачке бригаде”, рекао је Станојевић.
Према његовим ријечима, 15. септембар се узима као Дан несталих и погинулих у Одбрамбено отаџбинском рату Републике Српске, с обзиром на то да симболизује масовно страдање и нестанак великог броја цивила и бораца у септембру 1995. године.
“Kада су у питању нестали, морамо рећи да смо огорчени јер је овај процес у тоталном застоју. Републичка организација је од оснивања Института за нестале БИХ била незадовољна бројем пронађених посмртних остатака српске националности јер је за 15 година рада то био јако мали број и кад год смо тражили да доставе податке никад то нису учинили, тако да тачан број идентификованих и новопронађених званично никад нисмо добили, а оно што сазнајемо из властитих извора је поражавајуће”, истакао је Станојевић.
Наводи да је због незадовољства њиховим радом, на скупштини Републичке организације донесен закључак да се Институт укине и да се тражење врати на ентитетске комисије или тотално реформише , те почне да ради на бржем проналаску тијела, међутим до данашњег дана се то још увијек није десило.
“У септембру 1995. године Српчани су лично осјетили те црне дане кроз страдање или нестанак 24 борца србачке бригаде на озренско-возућком ратишту. Један дио од њих десеторице требало би да се налази и у спомен костурници на градском гробљу у Српцу. Морамо истаћи да је над тим костима извршен вишеструки злочин јер су прво убијени, а затим су након готово годину дана та тијела спаљена. То се десило јер су приликом скупљања посмртних остатака, у немогућности транспорта са Паљеника, тијела била остављена у једну земуницу, а након поновног доласка људи из Kомисије за нестале Републике Српске, затечена су спаљена тијела. Напомињем да до ове године нико није одговарао за ове стравичне злочине”, нагласио је Станојевић.
Истиче да, по свему судећи, у Босни и Херцеговини, нема правде за српски народ.
“Ево, већ четврту годину заредом, 15. септембар се обиљежава као дан Српског јединства, слободе и националне заставе. Зато са овог светог мјеста позивам српски народ на јединство јер само тако ћемо остати и опстати на овим просторима”, рекао је Станојевић.
Присутнима се обратио и начелник општине Млађан Драгосављевић који је истакао да смо свјесни чињенице колика је жртва свих бораца који су своје животе дали за слободу Републике Српске.
“Порука са овог мјеста је да само јединствени можемо да одолимо свим изазовима којима је изложена Република Српска. Наш вјечни задатак је очување слободне Републике Српске и то требамо пренијети на млађе генерације како би његовати културу сјећања, да се никада не забораве сви они који су дали своје животе да бисмо данас живјели у миру”, рекао је начелник Драгосављевић.
0 Comments