Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Новости

Представници Народне библиотеке обрадовали малишане вртића и Извора васкршњим поклонима

Директор Народне библиотеке Србац Бранко Савановић и библиотекарка Ирена Kресојевић данас су посјетили Дјечији вртић “Наша радост“ и полазнике вртића обрадовали сликовницама и слаткишима.

Савановић је рекао да је посјета уприличена поводом васкршњих празника, у оквиру манифстације “У сусрету Васкрсу“, коју Народна библиотека традиционално организује, а која је, због епидемиолошке ситуације, ове и прошле године другачије осмишљена и реализована.

“Епидемиолошка ситуација нам није дозволила да на тргу организујемо украшавање васкршњих јаја, као што смо раније чинили, па смо се одлучили да Васкрс обиљежимо на другачији начин. Посјетили смо вртић, гдје смо дјеци уручили сликовнице и слаткише, а слаткише смо однијели и у удружење Извор. То је мали знак пажње према нашим најмлађим суграђанима и надамо се да ће епидемиолошка ситуација дозволити да наредне године организујемо украшавање васкршњих јаја уз већи број дјеце“, рекао је Савановић.

У оквиру поменуте манифестације снимљен је разговор са протосинђелом Теофилом, настојатељем манастира Осовица, који ће се моћи погледати на њиховом You Tube каналу.

Директор Савановић је најавио нови вид сарадње са овом предшколском установом. Наиме, вртић ће једном седмично посјећивати библиотекарка Ирена Kресојевић, која ће дјеци читати разна штива прилагођена њиховом узрасту и разговорати са њима о темама која се тичу књижевности.

“Ово ће бити још једна занимљива сарадња. Имаћемо прилику дјеци приближити културу читања и потрудити се да их наведемо да од малена гаје љубав према књизи. Вјерујемо да ће наша замисао бити успјешно преточена у дјело, те да ћемо за неколико година имати нове чланове библиотеке и редовне читаоце“, изјавила је Kресојевић.

Директорица вртића Дијана Миланковић захвалила се на посјети и даровима, те напоменула да сарадња ове двије установе траје дуги низ година, а на овај начин је још више продубљена.

“Хвала представницима библиотеке на овом лијепом гесту. Посебно нас радује што ћемо имати прилику да их угостимо у нашим просторијама и васпитаницима приредимо још један квалитетан и едукативан садржај“, рекла је Миланковић.

Протекле седмице, васпитаници су у вртићу имали организоване разне садржаје, тематски везане за васкршње празнике. Васпитачица Богдана Михољчић каже да су са активностима почели у петак, а све је организовано у просторијама вртића како би се испоштовале епидемиолошке мјере.

“У петак нас је посјетио свештеник Александар Kустурић који је дјеци подијелио звончиће и са њима разговарао о Васкрсу, а родитељи су дјеци исплели вјенчиће које су носили тог дана. Након тога, израдили смо паное и разне украсе са васкршњим мотивима. У вртићу смо обојили васкршња јаја, која су дјеца понијела кућама, а имали смо и продајну изложбу радова, коју организујемо сваке године. Од новца који добијемо продајом радова купујемо играчке. Такође, организовали смо разна такмичења, тако да је ове седмице код нас било итекако забавно“, рекла је Михољчић.

Из Народне библиотеке и Дјечијег вртића “Наша радост“ Србац су православним вјерницима упутили честитке поводом најрадоснијег хришћанског празника Васкрса.

Асфалтиран приступни пут до пословне зграде у центру Српца

Грађевинско предузеће „Градис инвест“ данас је извршило асфалтирање приступног пута према пословној згради ПС 12 у центру Српца.

Радови на реконструкцији пута у дужини од око 120 метара извршени су уз финансијску подршку Владе Републике Српске у износу од 25 хиљада KМ.

Ово је био посљедњи од осам пројеката реконструкције путева и улица који су уговорени са Владом Републике Српске у прошлој години, за шта је издвојено 200 хиљада KМ. Реализација се одвијала у склопу Плана капиталних инвестиција општине Србац.

Претходно су завршени радови на реконструкцији пута у Kаоцима према мјесном гробљу, у дужини од 110 метара и реконструкцији пута у Разбоју Љевчанском који спаја нашу општину са Градишком у дужини од око 600 метара. Извршена је и реконструкција паркинг простора код занатског центра у Српцу, реконструкција и модернизација пута у Улици слободе на болничком брду у дужини од 250 метара, реконструкција пута у Жупском Разбоју у дужини од 230 метара, реконструкција пута у Kобашу, на Мотајичком путу, у дужини од 200 метара и спајање тротоара између улица Моме Видовића и Сарајевске.

Ове инвестиције значајно су допринијеле побољшању путне комуникације у Српцу и љепшем и уређенијем градском језгру и мјесним заједницама.

Отворена изложба “Моја Русија“ аутора Давида Дроњка

Поводом предстојећих васкршњих празника, синоћ је у холу Дома културе у Српцу, уз поштовање епидемиолошких мјера, отворена изложба графика аутора Давида Дроњка из Дрвара на којој је представљено 16 линореза под називом “Моја Русија“.

Посјетиоце је поздравио сарадник за културу Стеван Умљеновић, након чега се обратио директор Центра за културу и спорт Радован Митраковић који је истакао да посјетиоци имају прилику да погледају лијепе и необичне радове који, због технике којом су израђени, потврђују да се ради о озбиљном умјетнику, те позвао грађане да дођу и погледају изложена умјетничка дјела.

“Окупили смо се да грађанима покажемо да и међу млађим генерацијама имамо сјајне умјетнике, који су спремни да нас својим умјетничким погледом изненаде и да нам доживљај неких предјела пренесу на сасвим другачији начин. Наша установа је отворена за све сарадње оваквог типа и позивам умјетнике да дођу и представе нам свој рад“, рекао је Митраковић.

Аутор изложбе Давид Дроњак је истакао да се ради о дјелима чији је процес настанка дуготрајан, јер је сама припрема и израда захтјеван процес. Дроњак каже да су дјела настала у периоду од 2017. године до данас и додао да циклус слика још није завршен, а да је инспирацију нашао у руској књижевности.

“Велики сам љубитељ руске књижевности, волим да читам њихове класике и одлучио сам да своја дјела посветим Сибиру, да тај дио Русије прикажем на један другачији начин. Некако ми се чини да су људи више окренути Москви и Санкт Петербургу, па сам одлучио да им приближим и овај други дио те прелијепе земље и живот и интересовања обичног човјека у Сибиру“, рекао је Дроњак.

Отварању изложбе је присуствовао Александар Грандић, историчар умјетности, који је истакао да је посјета изложби и удубљивања у изложена дјела прилика да се Русија, односно Сибир сагледају у једном другом свјетлу.

“Млади Давид Дроњак је загребао испод површине једног за нас не баш толико блиског свијета. Представио нам је Сибир и живот човјека у њему, куће у којима неко живи, а са друге стране цркве, дио тог великог духовног, утјешителног мира, молитвеног простора, односно мјеста гдје човјек и у најтежим условима живота тражи свој мир“, рекао је Грандић.

Изложба остаје отворена наредних 15 дана, а посјетиоци могу доћи у мањим групама уз поштовање епидемиолошких мјера.

Отворен васкршњи сајам рукотворина у Српцу

У Српцу је данас отворен дводневни васкршњи сајам кога су организовале чланице Удружења жена Србац у сарадњи са Туристичком организацијом Србац.

Честитајући наступајуће празнике, предсједница Удружења жена, Весна Смиљанић, рекла је да су се њихове чланица потрудиле, да и поред кишног времена, на штандовима изложе богату понуду васкршњих декорација и уникатних радова које су израдиле чланице овог удружења, те позвала грађане да дођу да их подрже и купе нешто за своју породицу.

“Имамо дивне декорације за сто, разне корпице, предмете рађене декупаж техником, ликере и све оно што ће уљепшати празнике. Бићемо данас и сутра на тргу па позивам суграђане да нас обиђу и дају нам подршку, а можда им се нешто и свиди. Надам се да нам ова киша неће покварити планове, па користим прилику да свима честитам предстојеће празнике да у здрављ , срећи и весељу са својим породицама прославе највећи празник Васкрс”, рекла је Смиљанић.

Сњежана Шапоња, једна од чланица удружења, такође је позвала Српчане да им пруже подршку и обиђу њихове штандове.
“Продаја иде мало слабије зато што нас прати киша и ружно вријеме, али се надамо да ће сутра бити лијеп дан. Лично на штанду имам разне декорације везане за Васкрс. Цијене су симболичне, крећу се од 6 до 15 КМ, зависно од украсног предмета, а иначе у својој понуди имам плетени програм”, рекла је Шапоња.

Удружење жена Србац је настало 2020. године, као жеља и потреба креативних жена наше општине, да своје рукотворине, покажу широј јавности. Чланице удружења се баве различитим врстама ручних радова, почев од украшавања ентеријера и екстеријера па до израде разноврсних уникатних предмета. Међу ручним радовима, ових вриједних жена, могу се наћи лутке од природних материјала, корпе од новинског папира, предмети украшени декупаж техником, слике рађене пеглом и воштаним бојама, као и разне врсте плетених, хекланих и везених мотива у етно стилу.

Завршен пројекат „Запосли средњошколца“, двадесет ученика стекло прво радно искуство


Двадесет ученика Центра средњих школа „Петар Kочић“ прошло је кроз једномјесечни програм запошљавања који им је омогућио прво радно искуство, захваљујући пројекту „Запосли средњошколца“ у организацији Удружења грађана „Ц.Е.З.А.Р.“, а уз финансијску подршку Министарства породице, омладине и спорта Републике Српске.

Завршна презентација организована је данас у Дому културе у Српцу у присуству средњошколаца који су узели учешће и једног дијела послодаваца, уз поштовање прописаних епидемиолошких мјера.

Извршни директор Цезара, Тања Шњегота, рекла је да су млади на овај начин стицали радне навике и вјештине које ће им бити од користи приликом првог правог запослења или даљег школовања и зарадили свој први хонорар који им је обезбијеђен кроз пројекат од стране министарства.

„Првобитно је било предвиђено да запослимо 10 средњошколаца, али због велике заинтересованости тај број је на крају био дупло већи. Учешће у пројекту је прихватило 16 послодаваца који су ангажовали средњошколце на период од мјесец дана, а поред загарантованог хонорара, девет послодаваца је одлучило да их додатно финансијски подржи“, рекла је Шњегота.

Она је додала да су се потрудили да испуне жеље средњошколаца о предузећима и установама у којима су били запослени и истакла да сви носе једно лијепо искуство. Радни ангажман није реметио њихове школске обавезе јер су радили од 10 до 20 сати седмично, односно 50 до 100 сати на мјесечном нивоу.

Поред Основне школе „Јован Јовановић Змај“, Удружења грађана „Ц.Е.З.А.Р.“ и књижаре и парфимерије „Мадона“ који су ангажовали по два средњошколца, остали ученици су радне сате проводили у Општинској управи, апотекама „Голић“ и „Анафарм“ (Тржни центар Фрукта), месници „Векић“, предузећима „Циклон дуо“, „МПМ“, „Тексопром“, „ФГ“ и „Стојковић“, кафе бару „Ласта“, шиваони „Огис“, цвјећари „Јејинић“, роштиљници „Наћо“ и Дунав осигурању.

„Од министарства смо добили симболична средства у износу од три хиљаде KМ, али смо и поред тога постигли одличне резултате на чему се највише захваљујем послодавцима који су наградили добар рад ученика“, рекла је Шњегота.

Она је додала да је ово први пројекат оваквог типа у регији, а вјероватно и у Републици Српској и додала да је у плану да прерасте у традицију.

„Надам се да ће позитивна прича из Српца мотивисати и друге локалне заједнице да покрену нешто слично“, рекла је она.

Млади су кроз пројекат прошли и обуку у Kлубу за тражење посла који дјелује у оквиру Завода за запошљавање РС. У питању је био припремни период средњошколаца прије одласка на радно мјесто. Обука је трајала један дан и на њој су учесници имали прилику да стекну знања и вјештине релевантне за тражење посла, који су додатно утицали на њихово самопоуздање и мотивацију.

Оно што је посебно важно је да је међу учесницима било и двоје дјеце са посебним потребама.

Ученица четвртог разреда гимназије, Надежда Гаврић, каже да је четири седмице била ангажована у основној школи у Српцу и додала да је јако задовољна овим пројектом.

„Према мени су сви били коректни и имала сам одличну сарадњу. Рад са дјецом ме је испуњавао и можда се једног дана одлучим бавити овим послом. Ово је била добра лекција за будућност“, рекла је Надежда. Заједно са њом, радно искуство у школи је стицала и Анђела Вујановић, која се планира бавити учитељским послом.

Једна од оних које су итекако имале користи од овог пројекта је ученица четвртог разреда гимназије, Сања Гачић, која је мјесец дана провела у књижари и парфимерији „Мадона“ и која је добила прилику да буде ангажована у овом предузећу и након завршетка пројекта.

„Задовољна сам пројектом који ми је пружио прилику да наставим радити у књижари и парфимерији као стални сарадник, што ће бити добро подлога за неко будуће радно мјесто“, рекла је Сања.

Ученик Никола Живанић рекао је да је са пријатељем Немањом Kраљом провео мјесец дана у удружењу „Ц.Е.З.А.Р“ радећи као фотограф и видеограф, радећи на документарном филму о пројекту, који је данас такође приказан на презентацији у Дому културе.

„Искуства су позитивна и позивам младе да у наредним годинама узму учешће у пројекту уколико буде поново реализован, а вјерујемо да хоће. Надамо се да ће се филм кога смо урадили пратити и након завршетка пројекта“, рекао је Никола.

Остали ученици који су учествовали у пројекту: Сњежана Стојковић (Апотека Др Голић), Ана Марија Грбић (Апотека Анафарм – Тржни центар Фрукта), Лука Панчић (Општина Србац), Сара Рачић (Месница Векић), Александра Вучић (Циклон дуо), Јована Глумац (Књижара и парфимерија Мадона), Денис Ковачевић (Кафе бар Ласта), Анабела Цвијетић (д.о.о. МПМ), Ђорђе Тривунић (Шиваона Огис), Немања Стојковић (д.о.о. “ФГ” Ситнеши), Милица Бундало (Цвјећара Јејинић), Стефан Илић (д.о.о. Тексопром), Ана Ерцег (д.о.о. Стојковић), Анђела Шарић (Дунав осигурање), Дејан Кежић (Роштиљница Наћо).

За све послодавце уручена су признања, а један од добитника био је Никола Гудаловић, власник фирме „ФГ“ која производи дрвену амбалажу за транспорт и складиштење воћа и поврћа.

„Ово је одлична замисао да се младима пружи шанса да осјете шта је посао. Прошао сам такође кроз средњу школу и добро знам шта за једног ученика значи хонорар, тако да имам само хвалоспјеве“, рекао је Никола.

Подршку je пружила и Општинска управа Србац која редовно подржава и друге активности удружења „Ц.Е.З.А.Р.“.

„Видјели смо много позитивних страна овог пројекта, а свакако је најважније стицање радних навика и нових искустава. Трудили смо се да и ми будемо међу учесницима и пружимо подршку у складу са могућностима, а то ћемо чинити и у будућем периоду“, рекао је начелник Драгосављевић.