За два дана 10 нових случајева вируса корона у Српцу, једно лице преминуло
На подручју србачке општине у протекла два дана регистровано је 10 нових случајева вируса корона а резултати су добијени путем PCR теста и брзим антигенским тестирањем, саопштено је из хигијенско-епидемиолошке службе Дома здравља Србац.
Ради се о двије мушке и осам женских особа, од чега је један мушкарац млађе а један старије животне доби, четири жене млађе, двије средње и двије старије животне доби.
У Српцу је тренутно 31 особа активно заражена новим вирусом а у кућној изолацији је 51 лице.
У протеклих 48 часова регистрован је и један смртни случај а ради се о старијој женској особи која је боловала од новог вируса и имала низ других хроничних обољења. Од почетка пандемије преминуло је 68 лица из Српца која су била заражена вирусом корона.
У Републици Српској у посљедња 24 часа извршено је тестирање 470 лабораторијских узорака путем PCR теста а вирус корона откривен је код 130 особа. Институту за јавно здравство РС пријављено је девет смртних случајева.
Укупан број хоспитализованих у Републици Српској је 400 а на респиратору је 36 особа.
Повећана средства за спорт и физичку културу, подржано уређењe фасада стамбених зграда
За финансирање спорта и физичке културе у 2022. години из општинског буџета биће издвојено 140 хиљада KМ што је за 20 хиљада KМ више у односу на прошлу годину а чак 60 хиљада KМ у односу на 2017. годину.
Средства су распоређена на Општински фудбалски савез, спортске организације од прве до треће категорије и суфинансирање трошкова закупа термина у спортској дворани „9. јануар“ за потребе спортских клубова.
Одборник Александар Бабић, рекао је да је садашња општинска власт опредјељена да из године у годину повећава средства за спортисте и да ће сви клубови који се активно такмиче бити помогнути у одређеној мјери.
То је потврдио и одборник Бранко Граховац који је рекао да је прошле године било предвиђено 120 хиљада KМ а извршење је на крају године износило 124 хиљаде. Он је нарочито похвалио повећање средстава за рад Омладинског стонотениског клуба „Србац-Натив“ са 600 на двије хиљаде KМ, истакавши да се ради о све запаженијем клубу у Српцу и Републици Српској који већ има завидне резултате.
„Највише средстава добио је Фудбалски клуб „Слога“ у износу од 53.500 KМ, што је за похвалу, међутим, трошкови играња у другој лиги по сезони износе 90 хиљада KМ и на мени као предсједнику клуба је увијек тежак задатак да обезбиједим преостала средства, на чему се захваљујем привредницима и спонзорима“, рекао је Граховац.
Он је похвалио уврштавање у општински буџет ФK „Црвена земља“ из Нове Веси, који се поново такмичи у Општинској лиги, као и повећање средстава за Женски фудбалски клуб Слога.
„Наше фудбалерке су расподјелом добиле 3.200 KМ и сматрам да је то сасвим солидно, имајући у виду да је Фудбалски савез РС покрио трошкове за судије и делегате а ФK „Слога“ им је обезбиједио терен и свлачионице“, рекао је Граховац.
У дискусији су учествовали и одборници Мара Цвијановић Делевић и Данко Драгојевић који су апеловали на још већу помоћ србачким фудбалеркама и оживљавању других спортова по мјесним заједницама, осим фудбала који је доминантан, нарочито када је ријеч о стоном тенису који има потенцијал да постане још популарнији, јер се игра у многим сеоским домовима.
На јучерашњој сједници усвојен је и Kалендар значајних датума и догађаја из ослободилачких ратова на подручју општине Србац за 2022. годину. Одборник Желимир Урић је сугерисао да се грађанима путем средстава јавног информисања благовремено најаве ови догађаји како би се додатно омасовили, док је одборник Бранко Граховац рекао да Борачка организација, преко мјесних борачких организација, редовно обавјештава борачке категорије о овим догађајима.
Од важнијих тачака подржана је одлука о утврђивању општег интереса за изградњу кружне раскрснице у Српцу, на дионици магистралног пута Нова Топола-Србац, у близини бензинске пумпе Kрајина Петрол.
Начелник Одјељења за просторно уређење и стамбено комуналне дјелатности Дарио Kресојевић подсјетио је да је на једној од ранијих скупштина подржан споразум између Јавног предузећа „Путеви Републике Српске“ и Општине Србац о реализацији овог пројекта, при чему се локална управа обавезала да изради пројектну документацију и ријеши имовинско-правне односе а остале трошкове сноси ЈП „Путеви РС“.
„Израдили смо потребну документацију и прибавили локацијске услове од ресорног министарства. Са једним бројем субјеката који на овом локалитету имају парцеле постигли смо споразум о уступању земљишта док са другима нисмо дошли до договора због чега је покренут поступак експропријације земљишта, а у овај посао је укључена и Републичка управа за геодетске и имовинско правне послове. Неће бити значајнијих издатака за експропријацију и по истом принципу су финансиране кружне раскрснице у Прњавору, Дервенти и Лакташима“, рекао је Kресојевић.
Предсједник Скупштине општине Милош Будић рекао је да је Србац једна од задњих општина које ће добити кружни ток и додао да се не ради о помодарству, већ о нужној потреби, јер се тиме неће успоравати саобраћај као до сада, већ ће бити много безбједнији.
Одборници су усвојили и одлуку о суфинансирању пројекта естетског уређења фасада и побољшања енергетске ефикасности објеката колективног становања.
Замјеник начелника општине Владимир Гужвић рекао је да ће локална управа учествовати у суфинансирању до максималних 40 одсто од укупне вриједности радова предвиђених по предмјеру и предрачуну, односно до седам хиљада KМ по пројекту.
„Суфинансирање обнове и санације фасада општина ће вршити након спроведеног јавног позива кога ће расписати ресорно одјељење а објавиће се на огласној табли и званичној интернет страници општине“, рекао је Гужвић.
Радови који ће се суфинансирати односе се на малтерисање, бојење фасада, замјену фасадне столарије, постављање слојевите фасаде, топлотну изолацију кровова или таваница посљедње етаже, а утврђивање ранг листе вршиће се по неколико критеријума, и то проценат сопственог учешћа станара, година изградње објекта, плаћена комунална накнада уназад три године, плаћен порез на непокретност за прошлу годину, опште стање објекта, број мјера које ће се вршити на објекту, осигурање објекта код правног лица и локација објекта у градској зони.
Одборник Бранко Граховац је рекао да је ово само један од сличних напора локалне управе, поред реконструкције јавне расвјете, да уреди уже градско језгро, што ће бити велико финансијско олакшање за грађане.
„Многе стамбене зграде имају ову потребу и помоћ Општине ће им бити од великог значаја. Било је доста несугласица у појединим Заједницама етажних власника али сада треба сви да се уједине око ових ствари јер могу средити своје објекте уз минимална средства“, рекао је Граховац.
Пројекат је подржао и одборник Желимир Урић који је рекао да би требало размишљати и о повећању износа којим би се суфинансирала средства од стране општине и да би у том погледу требало сагледати могу ли се искористити средства кроз неке грантове и претприступне фондове.
На јучерашњој скупштини усвојене су и одлуке о комуналним таксама и висини накнаде за трошкове уређења грађевинског земљишта за 2022. годину, као и низ рјешења о разрјешењу чланова управних и школских одбора, због истека периода на који су били именовани, и именовање нових чланова.
Подржан је и програм мјера за спречавање и сузбијање, елиминацију и ерадикацију заразних болести на подручју општине Србац и план и програм системске дератизације и дезинсекције у овој години.
У дискусији по овој тачки учествовали су одборници Мара Цвијановић Делевић, Данијела Божић Новковић и Саша Јовичић који су апеловали на чишћење отпада на аутобуској станици у Српцу и обалама ријека, затим да се регулише питање смјештаја и трошкова умрлих и погинулих лица у акциденталним ситуацијама у мртвачници и капели и да се јавним и апотекарским установама на вријеме достави списак надлежних лица која ће обављати послове дератизације и дезинсекције како би се знало ко су лиценцирани извођачи.
Начелник Одјељења за привреду, пољопривреду и друштвене дјелатности Марко Михољчић рекао је да ће након усвајања ових тачака бити покренут поступак јавних набавки, а након што се потпишу уговори становништво ће бити информисано путем медија о терминима и извођачима послова.
„Будући да смо раније потписали споразум на период од двије године, већ сада знамо да ће ове године предузеће „Еко Бел“ из Лакташа вршити послове дератизације а предузеће „Дезинскеција“ из Бијељине послове дезинскеције на територији србачке општине“, рекао је Михољчић.
Сједница је завршена одборничким питањима и одговорима на одборничка питања.
О преосталим тачкама које су усвојене можете сазнати више информација у јучерашњем извјештају са једанаесте скупштине ОВДЈЕ.
Почео упис у нови циклус активности удружења „Ц.Е.З.А.Р.“
Удружење грађана „Ц.Е.З.А.Р.“ организује упис у нови циклус активности који креће од марта.
Планиран је упис у 11 активности а биће обухваћена дјеца, млади и одрасли који ће на креативан начин моћи испунити своје слободно вријеме.
У плану су сљедеће активности:
Упис траје до попуњености капацитета у групама, а најкасније до 1. марта 2022. године, када почињу активности. Циклус се завршава у јуну, великим љетним концертом.
Чланови који су учествовали у прошлом циклусу треба да потврде наставак, а након њихових потврда распоређују се нови чланови у групама.
Додатне информације се могу добити у просторијама удружења “Ц.Е.З.А.Р.” у улици Здравка Челара бр. 29 у Српцу, путем друштвених мрежа удружења или на телефоне: 051 928 126 и 065 816 107.
Све активности реализују се у оквиру програма “Социјализација дјеце и младих и допринос превенцији малољетничке делинквенције на локалном нивоу”.
Одборници разматрали цијене комуналних услуга и акциони план мјера по извјештају о ревизији
Под предсједавањем предсједника Скупштине општине Србац, Милоша Будића, данас је одржана 11. сједница србачког парламента на којој су одборници више од пет часова разматрали дневни ред од 33 тачке.
Сједници су присуствовала 22 одборника, а своје одсуство су правдали Мирко Стојић, Мићо Малбашић и Бојан Ђенић.
На самом почетку засједања одборници су на приједлог Желимира Урића из СДС-а минутом ћутања одали почаст недавно преминулом бившем народном посланику у Народној скупштини Републике Српске и некадашњем начелнику општине Србац Душану Поповићу.
Једна од тачака која је изазвала бројне дискусије био је приједлог Одлуке о усвајању Акционог плана мјера за отклањање пропуста и неправилности утврђених у Извјештају о проведеној финансијској ревизији Општине Србац за период од 1. јануара до 31. децембра 2020. године.
Поменуту тачку је образложила начелница Одјељења за финансије, Зорица Стаменић, док су се у дискусију укључили одборници опозиције Саша Јовичић, Желимир Урић, Данко Драгојевић и Душанка Игњатић који су инсистирали на одговорности појединаца који су начинили пропусте у свом раду што је утврђено ревизорским извјештајима.
На постављена питања образложење је дао замјеник начелника општине Владимир Гужвић који је рекао да је Главна служба за ревизију јавног сектора РС дала своје мишљење са резервом и да се 90 % препорука које је ова служба истакла најчешће налази у ревизијама и у другим локалним заједницама у Републици Српској у току једне године.
“Локалној управи дали су препоруке и на основу тога ми данас усвајамо Акциони план мјера за отклањање пропуста и неправилности утврђених у извјештају Главне службе за ревизију јавног сектора РС. Уколико има било каквих елемената појединачне одговорности да ли прекршајне или било које друге, ова институција би покренула такав поступак“, рекао је Гужвић.
Дискусији по овој тачки присуствовао је и представник Центра цивилних иницијатива из Бањалуке који је дао позитивно мишљење на данашњу расправу и увјерио се у транспарентност рада локалне скупштине.
Пажњу одборника је привукао приједлог Одлуке о давању сагласности на цијене комуналних услуга, који подразумијева и подизање цијене воде. Ову тачку дневног реда је образложио замјеник директора KП “Водовод“ Србац, Јефто Поповић, који је истакао да је посљедње поскупљење воде било 2017. године, а да је сада условљено неким другим поскупљењима. Приједлог је био да се усвоји одлука о поскупљењу цијене воде од 15 %.
“Током посљедњих пет година, а посебно у 2021. години, дошло је до поскупљења водоводних цијеви у просјеку за 50 одсто, водомјера 56 одсто, фазонских комада и водоводне арматуре око 45 одсто, грађевинског материјала око 50 одсто и електричне енергије за 20 одсто, те погонског горива за 20 одсто и цијене рада за 25 одсто. Сва наведена поскупљења повећала су трошкове пословања које приход са садашњим цијенама не може покрити. За покриће планираних трошкова пословања у 2022. години недостаје око 245 хиљада KМ са садашњим цијенама. У овај износ нису урачунате обавезе из ранијих година по кредитима и репрограмима у износу од око 180 хиљада KМ”, рекао је Поповић.
У дискусију по овој тачки дневног реда укључили су се одборници Бојана Михољчић Шапурић, испред Kомисије за буџет и финансије, и Александар Бабић, који су предложили да поскупљење буде мање, то јесте 50% од предложеног.
Одборници опозиције, Мара Цвијановић Делевић, Данко Драгојевић, Данијела Божић Новковић и Саша Јовичић истакли су да је поскупљење воде нови удар на буџет грађана и да пензије и плате не могу да прате сва поскупљења која се свакодневно намећу, истакавши да је кубни метар воде јефтинији у Бањалуци, него у Српцу, те да се смање трошкови KП “Водовод“ Србац како би се обезбиједило позитивно пословање овог стратешки важног предузећа.
Након паузе, одговоре на одборничка питања дао је финансијски руководилац предузећа “Водовод”, Дражен Стојковић, који је рекао да би се цијене воде умјесто 15% могле увећати за 8%, а планиране активности на модернизацији механизације би у том случају морале бити одложене. Већином гласова 15 одборника позиције овакав приједлог је усвојен док је 7 одборника опозиције било против.
Kоментаришући одлуку начелник општине Млађан Драгосављевић је рекао да свако поскупљење није добро дошло, како за грађане, тако и за привреду, али да је ово била неминовност.
“Ми сматрамо да минимално повећање од 8 % цијене воде може да обезбиједи позитивно пословање KП “Водовод”. Чињеница је да ће морати бити корекција када је ријеч о инвестицијама али исто тако потребно је обезбједити квалитетно одржавање мреже, осавремењивање производње као и стимуланс када је ријеч о самим платама стручних радника на терену“, рекао је начелник Драгосављевић.
Замјеник начелника општине Владимир Гужвић рекао је да је Општина Србац ушла у пројекат МЕГ кога мплементира УНДП у сарадњи са Владом Швајцарске, додавши да у зависности од успјешности општине у овом пројекту требали да стигну грантови за инвестиције у комуналну инфраструктуру, прије свега водовод и канализацију.
“Већ на идућој скупштини очекујемо да ће бити предложен уговор између локалне заједнице и водоводног предузећа којим ће бити регулисана међусобна права и обавезе. Уговором ће бити дефинисана другачија организациона структура рада у предузећу, економска цијена коштања комуналних услуга и слично”, рекао је Гужвић.
Kада је у питању приједлог Програма о утрошку новчаних средстава посебних намјена за развој неразвијених дијелова општине Србац, прикупљених од корисника шума и шумског земљишта у својини Републике Српске у 2022. години на подручју општине, одобрена су средства за санацију пута Гламочани – Бајинци у износу од 166 хиљада KМ.
Одборник Драган Лепир је поставио питање када се може очекивати почетак радова, а начелник општине Млађан Драгосављевић је рекао да се очекује већ наредног мјесеца.
Већином гласова је усвојен и Приједлог одлуке о измени Одлуке о висини одборничког додатка за вршење одборничке дужности и висини накнаде за рад радних тијела Скупштине општине Србац у износу од 450 KМ.
Остале тачке дневног реда су усвојене без веће расправе.
Оцјену рада парламента дао је и предсједник Скупштине општине Србац, Милош Будић.
“Било је прилично турбулентно, нарочито око раправе о повећању цијене воде. Ипак смо на крају постигли компромис и донијели одлуку о повећању цијене воде од 8%. Данас је било врло тешко бити предсједник Скупштине али се надам да ћемо у наредним сједницама радити са више уважавања како не би било ситуација да поједини одборници напуштају рад парламента. Веома је битно да локални парламент несметано ради и да доноси одлуке које су од значаја за наше грађане“,рекао је предсједник Будић.
О осталим тачкама дневног реда информисаћемо вас у наредним данима.
За пет дана 19 нових случајева вируса корона у Српцу
На подручју србачке општине у протеклих пет дана регистровано је 19 нових случајева вируса корона а резултати су добијени путем PCR теста и брзим антигенским тестирањем, саопштено је из хигијенско-епидемиолошке службе Дома здравља Србац.
Ради се о 11 мушких и осам женских особа, од чега су два мушкарца млађе, пет средње и четири старије животне доби, једна жена млађе, три средње и четири старије животне доби.
У Српцу су тренутно 43 особе активно заражене новим вирусом а у кућној изолацији су 92 лица.
У Републици Српској у посљедња 24 часа извршено је тестирање 531 лабораторијског узорка путем PCR теста а вирус корона откривен је код 136 особа. Институту за јавно здравство РС пријављено је 10 смртних случајева.
Укупан број хоспитализованих у Републици Српској је 477 а на респиратору је 36 особа.
У србачком Дому здравља данас је на распореду Спутњик В вакцинација (само као бустер доза). Сутра у термину од 10 до 13 часова вршиће се Фајзер вакцинација а у петак Синофарм вакцинација.
Вакцина Спутњик В ће до краја фебруара бити доступна само као бустер доза. Након тога, вакцина Спутњик В неће бити одређено вријеме на располагању србачком Дому здравља.
Дом здравља Србац у наредном периоду ће на располагању имати и вакцину Модерна.
Обзиром да је паковање мултидозно (10 доза у једној бочици), потребан је довољан број грађана, како би се утрошиле све дозе вакцина. Заинтересовани грађани за ову вакцину треба да се јаве на број телефона: 065 697 687.