У Дјечијем вртићу „Наша радост“ Србац јуче је почео припремни програм у години пред полазак у школу.
Директорица вртића Богдана Михољчић каже да ће програм трајати до 31. маја и одвијаће се сваког радног дана од 16 до 19 часова, а уписано је 53 дјеце која су распоређена у двије групе. Са полазницима раде четири васпитачице, односно по двије у једној групи.
“Програмом је обухваћен рад на социјализацији и физичкој припреми дјеце, односно рад из разних развојних васпитно-образовних области како би се дјеца, која нису редовни полазници вртића, што боље припремила за полазак у школу, а програм финансира Министарство просвјете и културе Републике Српске”, рекла је Михољчић.
У србачки вртић је уписано 160 редовних полазника који су распоређени у седам васпитних група.
Српчанка Дајана Шњегота нова “Miss Earth” БиХ: Пут до остварења снова води преко Филипина
Kада вјерујете у себе и снажно корачате према свом циљу онда је само небо граница, отварају се могућности и прилике о којима сте само могли сањати а које ће вас изградити као бољу личност и такву шансу увијек треба искористити.
Ово су ријечи Дајане Шњеготе (19) из Разбоја Љевчанског која је проглашена за нову „Miss Earth“ Босне и Херцеговине и стекла право учешћа на свјетском избору који ће се крајем октобра одржати у Филипинима.
Дајана је матурант средње грађевинске школе у Бањалуци, смјер архитектонски техничар, а за најљепшу жену БиХ изабрана је на недавном избору за Мис Балкана који је одржан у Бањалуци.
“Никада до сада нисам учествовала на оваквим манифестацијама иако су ме од малих ногу наговарали да се пријавим. Сматрала сам да нисам спремна јер сам хтјела више да се фокусирам на школу и радим на изградњи комплетне личности”, каже Дајана.За овај модни спектакл пријавило се 1400 дјевојака из цијеле бивше Југославије, Бугарске и Румуније, а 33 су прошле у финале. Поред титуле Мис Балкана, која је припала Марији Делић из Хрватске, биране су представнице БиХ и Сјеверне Македоније за избор „Miss Earth“, а Дајана је постала двадесета представница Босне и Херцеговине која ће учествовати на престижном свјетском такмичењу.
“Свака од нас припреме је обављала индивидуално а онда смо се окупиле непосредно прије избора и одрадиле неколико генералних проба и ревија. Стекла сам бројна познанства и пријатеље за читав живот. Ово је био и мој први јавни наступ а трема је била итекако присутна. Побједу нисам очекивала али вјеровала сам да ако нешто желим, то могу лако постићи. Ходајући по сцени, осјетила сам се живом и рекла себи, то је то, сад или никад и драго ми је што је на крају тако и испало”, рекла је Дајана.
На финалној вечери, између осталог, носила је свечане хаљине модног атељеа „Стела“ који има пословнице у Београду и Бијељини. Сада је чекају припреме за свјетски избор у Филипинима које подразумијевају усавршавање енглеског језика и физичког изгледа и уопште, рад на сопственом јачању у менталном погледу.
Упоредо с тим, посветиће се учењу и завршетку школе а након тога планира да упише Архитектонско-грађевински факултет јер сматра да је квалитетно образовање кључ успјеха у будућности. Планира да се ангажује и као волонтер, а жеља јој је да што више слободног времена проводи са породицом, драгим пријатељима и омиљеним књигама уз које се најбоље осјећа.
“Никада себи нисам дозволила да ме било каква ограничења и стереотипи спутавају. Сматрам да се у животу треба такмичити са собом и бити бољa верзија себе него јуче. Увијек тежим да се водим својим осјећајима и амбицијама јер је то једини исправан пут. Још увијек не знам какав ме животни пут чека, али ми је првенствена жеља да дипломирам и да једног дана израстем у еманциповану, образовану и успјешну жену”, каже Дајана.
На избору за Мис Балкана, за представницу „Miss Earth“ Сјеверне Македоније изабрана је Ангела Василевски из Скопја. Такмичарке су имале прилику да освоје ленте и за Модел Балкана, Фотомодел Балкана, Топ Модел Балкана, Мис Шарма Балкана и Мис Фотогеничности Балкана. У ревијалном дијелу наступиле су чланице музичке групе „Hurricane“ из Србије, прошлогодишње представнице Србије на Евровизији.
Ловачко удружење “Срна” из Српца успјешно је завршило још једну ловну сезону.
Остварен је планирани унос дивљачи, соли и хране у ловиште а успјешно је извршен планирани одстрел.
Предсједник удружења Горан Савановић каже да је ова година била посебна због велике намножености предатора, од којх се посебно истичу шакал, лисица и дивља мачка.
“Солидан број наших ловаца учествовао је у групним и секцијским акцијама на уништавању предатора са циљем очувања, првенствено младунаца, племените дивљачи. Награде успјешним ловцима за одстрел предатора уручиваћемо од 15 до 25. марта”, рекао је Савановић.
Обављени су редовни и ванредни ловачки испити а увјерења о положеном испиту могу се преузети у канцеларији удружења од 7. до 31. марта ове године уз доказ да су извршили уплату годишње чланарине за ловну 2022/23 годину.
Ова година ће бити обиљежена изградњом ловачког дома у Српцу. Радови су почели крајем прошле године и настављају се кад временске прилике то дозволе.
“Период од сљедећа три неловна мјесеца ловци треба да посвете уређењу ловишта, изношењу соли и кукуруза, пребројавању дивљачи, спречавању криволова, обиласку терена уз најаве ловочуварској служби, уређењу чека и ловних објеката. У априлу нас очекује и редовна извјештајна скупштина удружења а финансијски резултат је позитиван”, истакао је Савановић.
Србачки планинари на Меморијалном походу ”Милка Дејановић”
У организацији Планинарског друштва “Телеком-Поштар” Бања Лука, чланови Планинарског друштва „Видета” из Српца учествовали су у недјељу на традиционалном Меморијалном походу “Милка Дејановић“.
Овај поход је организован у оквиру активности Планинарског савеза Републике Српске.
“Планинари су прешли стазу дужине 18 километара, од Шњеготине Доње уз Рупску ријеку, затим уз Давидовића ријеку, преко Скатавице до планинарског дома на KИK-у у Челинцу, на надморској висини од 430 метара”, рекла је секретар друштва Вера Бабић.
У акцији је учествовало девет чланова Видете и 110 планинара из Бањалуке, Прњавора, Приједора и Мркоњић Града .
“За све учеснике у планинарском дому припремљен је чај и захвалнице, а наредна активност, поход на Димитор, у плану је 20. марта у организацији Планинарског друштва “Видик” из Мркоњић Града”, рекла је Бабић.
Млади Kрајишник прославио 45 година постојања и рада
Фудбалски клуб “Млади Kрајишник” прославио је синоћ 45 година постојања и рада, а свечаности која је организована у друштвеном дому у Kукуљама присуствовало је близу 400 чланова, пријатеља и симпатизера овог клуба из Српца, Градишке, Лакташа, Прњавора, Бањалуке и других општина и градова у окружењу.
Ова манифестација је била и својеврсно донаторско вече јер су средства прикупљена продајом улазница и томболских листића усмјерена за рад овог спортског колектива.
Секретар клуба Радојица Видовић захвалио се свим гостима на одзиву и истакао да оволика подршка њиховом раду свједочи да је пред Младим Kрајишником свјетла будућност.
“Већ петнаестак година смо стабилан члан Подручне лиге Градишка, како у финансијском тако и у играчком погледу. Доста смо урадили на изградњи инфраструктуре, од трибина које смо подигли прије десетак година, до свлачионица и помоћних објеката. Надамо се да ћемо уз помоћ донатора успјети прекрити трибине, како их не би уништио зуб времена. Амбиција нам је да останемо стабилан четвртолигаш и да са србачком Слогом покушамо направити школу фудбала која ће окупити талентовану дјецу из цијеле општине”, рекао је Видовић.
Фудбал у Kукуљама се играо на травнатим теренима још 50-их година прошлог вијека а садашњи стадион изграђен је 1976. године. Од тада до данас, Млади Kрајишник није престајао да се такмичи, а првенствене утакмице су се играле чак и за вријеме Одбрамбено-отаџбинског рата.
Садашњу управу клуба, поред Радојице Видовића, чине предсједник клуба Жељко Голуб и директор Љубомир Видовић. Њиховим ангажманом у наредном периоду очекује се подршка Фудбалског савеза Републике Српске који је најавио да ће пружити финансијску помоћ.
“Трудимо се да помогнемо свим клубовима у Републици Српској па тако и Младом Kрајишнику који очигледно има велики број присталица. Велики број фудбалских ентузијаста је дошао на ову манифестацију како би подржао рад Младог Kрајишника што је веома значајно јер је у данашњем времену изузетно тешко да клубови опстану”, рекао је генерални секретар Фудбалског савеза Републике Српске, Огњен Ваљић.
Млади Kрајишник сваке године добија и финансијску подршку из општинског буџета, без чега не би могли функционисати. Из Општинске управе су упућивали и новчане донације за изградњу инфраструктуре клуба у протеклом периоду.
“Овај лијеп јубилеј сврстава Млади Kрајишник у најстарије спортске колективе на подручју наше локалне заједнице и упућујем искрену честитку цјелокупном колективу, управи и фудбалерима, али свим другим играчима и фудбалским радницима који су прошли кроз клуб у ових 45 година. Општина Србац настоји на прави начин подржавати њихов рад а трудиће се да и у будућности допринесе опстанку и напретку овог клуба”, рекао је начелник општине Млађан Драгосављевић.
Међу бројним гостима присутни су били предсједник Подручног фудбалског савеза Градишка Милош Бркић, предсједник Општинског фудбалског савеза Србац Бранко Граховац, одборници и секретар Скупштине општине Србац и бројни привредници из Српца и окружења.
Током манифестације, аутор монографије о 75 година Слоге и србачког фудбала, Жељко Бабић, уручио је своју књигу секретару Радојици Видовићу, будући да се и Млади Kрајишник својом богатом прошлошћу уписао у историју фудбала на овим просторима.
Поред свечане вечере и томболе са богатим фондом награда, госте су забављали естрадни умјетници Баја Мали Kнинџа, Јован Перишић и Милијана Дрљача.