Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Дешавања

Полицијски службеници едуковали основце из Ситнеша о правилној употреби интернета

Полицијски службеници едуковали основце из Ситнеша о правилној употреби интернета

Припадници Полицијске станице Србац данас су одржали предавање за ученике Основне школе “Вук Kараџић“ Ситнеши а тема је била “Вршњачко насиље међу дјецом и младима“.

Kомандир Полицијске станице Србац, Синиша Шњегота, каже да је предавање одржано за ученике од петог до деветог разреда а имали су прилику да чују о опасностима које неправилна употреба интернета носи са собом, као и да се науче културном понашању на друштвеним мрежама.

“Предавања су одржана за три групе ученика у трајању по један час, а све у циљу постизања безбједнијег окружења у којем наша дјеца одрастају. Познато нам је свима да дјеца до 14 година старости не подлијежу прекршајним ни кривичним санкцијама, али то нам не даје за право да истима ускратимо едукацију, да их научимо лијепом и културном понашању, како у стварном свијету, тако и у интернет окружењу у које су млади све више укључени. Треба да их едукујемо како на правилан начин да се односе према својим вршњацима и старијим особама, како би наша дјеца ишла у правом смјеру и како би се од њих у будућности могло очекивати да стасају у младе, културне и образоване људе који ће наставити овим путем и стечена знања и искуства преносити на сљедеће нараштаје и унапређивати друштво у цјелини“, рекао је Шњегота.

У циљу образовања дјеце формиран је мултисекторски тим “Брига о дјеци- заједничка одговорност и обавеза“ у којем учествују радници средњих и основних школа, радници Центра за социјални рад и полицијски службеници, који раде на сталном унапређењу безбједности и образовања дјеце.

Kада су у питању проблеми са којима се млади и дјеца највише сусрећу, Шњегота каже да је то неправилна употреба интернета, посебно друштвених мрежа.

“У разговору са родитељима и наставницима долазимо до сазнања да дјеца користе интернет и друштвене мреже, да на интернету проводе и по неколико сати дневно и да приликом кориштења интернета не схватају да је то јавно мјесто и да се на интернету понашају доста слободније него у стварном окружењу. Због тога покушавамо да на више начина едукујемо нашу дјецу да интернет користе у правилне сврхе, те да је потребно да се на интернету понашају као у стварном свијету“, каже Шњегота и додаје да се нада да ће заједничком сарадњом са наставницима и родитељима усмјерити дјецу на прави пут.

Током викенда два нова случаја вируса корона у Српцу

Током викенда два нова случаја вируса корона у Српцу

На подручју србачке општине у данима викенда регистрована су два нова случаја вируса корона.
Ради се о мушкарцу средње и жени старије животне доби, а резултати су добијени брзим антигенским тестирањем.

У Српцу су тренутно четири особе активно заражене новим вирусом а у кућној изолацији је шест лица.

У Републици Српској у посљедња три дана извршено је тестирање 310 лабораторијских узорака путем PCR теста а вирус корона откривен је код 29 особа. Институту за јавно здравство РС пријављена су четири смртна случаја.

Укупан број хоспитализованих у Републици Српској је 100 а на респиратору је 13 особа.

У србачком Дому здравља и ове седмице настављена је имунизација становништва, без претходног заказивања, сваким радним даном од 10 до 13 часова. Данас, сутра и прекосутра на распореду је Синофарм вакцинација. У четвртак је предвиђена Фајзер вакцинација а у петак Синофарм вакцинација.

Распоред вакцинације од 14. до 18. марта

Распоред вакцинације од 14. до 18. марта

Хигијенско-епидемиолошка служба Дома здравља Србац обавјештава грађане да се имунизација становништва врши од понедјељка 14. до петка 18. марта у термину од 10 до 13 часова, по сљедећем распореду:

Понедјељак, 14. март:
– Синофарм вакцинација

Уторак, 15. март:
– Синофарм вакцинација

Сриједа, 16. март:
– Синофарм вакцинација

Четвртак, 17. март:
– Фајзер вакцинација

Петак, 18. март:
– Синофарм вакцинација

Србачки глумац Драган Секулић у новој представи “Године врана” режисера Синише Kовачевића

Србачки глумац Драган Секулић у новој представи “Године врана” режисера Синише Kовачевића

Глумац Драган Секулић, који је поријеклом из Бардаче, остварио је једну од улога у новој представи „Године врана“, рађеној по тексту и у режији Синише Kовачевића, чије су прва и друга премијера одржане 12. и 13. марта на Великој сцени Народног позоришта у Београду.

Секулић је у представи тумачио лик Милана Ракића а нашао се на сцени са глумачким великанима из Србије.

Радња представе се дешава током окупације и непосредно након ослобођења Београда у Првом свјетском рату, 1917. и 1918. године.

То је вријеме неочекиваних љубави, официрских двобоја, тихих сахрана, бјежаније, спасавања части, пријеког суда, вјешала и изрода, али и вријеме када, чак, и вране напаствују град и небо претварају у црни облак.

У средишту приче налази се породица Рајић чији се живот, након једне ситне крађе угља, учињене у крајњој нужди током ратних година, мијења из коријена и претвара у трагедију…

Kовачевић је одавно написао ту драму, а затим је, чекајући на реализацију, преточио и у роман „Године врана” (2018), који је доживео велики успјех као „монументални историјски мозаик у мермеру” и „најаутентичније виђена судбина Београда прије једног вијека”.

У представи, између осталих, глуме Kалина Kовачевић, Александар Срећковић, Петар Стругар, Љиљана Благојевић, Хаџи Петар Божовић и други.

Драган Секулић, који је члан глумачког ансамбла Народног позоришта из Београда, у новембру прошле године, поводом 153 године постојања позоришта, добио је специјалну награду ове установе за резултате у раду од изузетног значаја.

Он је дипломирао глуму 2018. године на Факултету драмских уметности у Београду, у класи Биљане Машић, гдје је био један од најбољих студената а добио је запажене глумачке ангажмане у многим представама, филмовима и серијама.

Бициклистичка трка Београд – Бањалука 17. априла пролази кроз Србац и Разбој

Бициклистичка трка Београд – Бањалука 17. априла пролази кроз Србац и Разбој

Бициклистичка трка Београд – Бањалука, 16. по реду, одржаће се од 14. до 17. априла, а на мапи трке поново ће се наћи Србац и Разбој Љевчански.

Трка ће имати четири етапе а учесници ће за четири дана прећи укупно 575 километара.

Бициклисти крећу 14. априла из Обреновца ка Бијељини, док ће се 15. априла караван кретати ка Власеници преко Шековића. Потом се сели у Добој, гдје ће први пут бити старт етапе.

Посљедњег такмичарског дана, 17. априла, бициклисти ће кренути из Дервенте, те преко Српца, Разбоја, Градишке и Лакташа стићи у Бањалуку.

Новост у односу на сва претходна издања је пролог у Београду, који ће бити одржан уочи прве етапе, 13. априла. Бициклисти ће возити хронометар улицама престонице Србије, а публика ће имати прилику да ужива у спектаклу, баш као на циљевима свих етапа које се већ традиционално завршавају круговима

Апликацију за учешће послало је чак 39 екипа из цијелог свијета, али неће све моћи бити прихваћене јер је према UCI правилима дозвољено да стартује 175 такмичара, односно 25 екипа.

Грађани србачке општине имаће прилику да четврту годину заредом дочекају и поздраве успјешне бициклисте са свих континената а о термину доласка бициклиста и пратећим активностима, јавност ће бити благовремено информисана.