Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Author: srbac2

Пријем начелника за ходочаснике Гојка Басурића и Горана Грабовца

Пријем начелника за ходочаснике Гојка Басурића и Горана Грабовца

Начелник општине Млађан Драгосављевић организовао је данас пријем за Гојка Басурића и Горана Грабовца који су након 33 дана пјешачења и 1150 пређених километара стигли на Свету Гору, гдје су посјетили манастир Хиландар.

Према ријечима начелника, њих двојица су, поред тога што су испунили свој циљ, учинили много на промоцији општине Србац у позитивном смислу те ријечи.

“У знак захвалности сматрали смо да на овај скромни начин требамо захвалимо нашим суграђанима који су својим чином изазвали велику медијску пажњу, не само у Републици Српској, већ и сусједној Србији. Током пријема су нас упознали о детаљима њиховог пута и заиста је било занимљиво чути како је изгледало ово ходочашће”, рекао је начелник Драгосављевић.

Захвалност руководству општине на подршци упутио је Горан Грабовац.

“Значи нам много овај пријем код највишег руководства наше општине и задовољство нам је било разговарати са њима о детаљима нашег пута”, каже Горан.

Он истиче да им је велики број појединаца пружио подршку на овом путу али им је добро дошла и институционална подршка Општинске управе.

“Општина Србац нам је помогла, нарочито док смо пролазили кроз Србију. То се видјело у Љубовији, која је у братским везама са нашом локалном заједницом, јер су нам у та два дана одмора домаћини заиста изашли у сусрет и омогућили квалитетне услове за одмор и наставак пута”, каже Грабовац.

Данашњем пријему је присуствовао и замјеник начелника општине Владимир Гужвић.

Начелник обишао радове на изградњи зграде за младе брачне парове у Српцу

Начелник обишао радове на изградњи зграде за младе брачне парове у Српцу

Начелник општине Србац Млађан Драгосављевић, замјеник начелника Владимир Гужвић и начелник Одјељења за просторно уређење и стамбено-комуналне дјелатности Дарио Kресојевић обишли су данас локацију на којој се гради зграда за младе брачне парове у Српцу.

Ријеч је о једном од првих таквих пројеката у Републици Српској, којим је предвиђена изградња ламеле са 20 станова површине од 59,75 до 71,55 квадратних метара.

Укупна корисна површина стамбених јединица износи 1.318 квадратних метара а уговорена вриједност радова је 1.690.000 KМ.

Радове изводи фирма “PROMAX” из Модриче.

Начелник Млађан Драгосављевић је изразио задовољство оним што је затекао на градилишту и додао да ће, уколико све буде текло планираном динамиком, усељење у станове бити могуће до краја сљедеће године. Он је рекао да је у току јавни позив на који млади брачни парови могу да се пријаве, а који је отворен до 1.9.2022. године.

„С обзиром да је јавни позив тек расписан, оно што за сада можемо рећи је да постоји велики интерес крајњих купаца који зову и распитују се. Званичних пријава још нема, али с обзиром да је тек почетак рока, очекујем да ће се пријавити и много већи број од 20 крајњих корисника. У сваком случају, могу изразити задовољство са овим што смо затекли на градилишту. Радови теку према плану и по ријечима извођача очекује се да ће у току идуће године зграда бити спремна за усељење”, рекао је начелник Драгосављевић.

Станови ће бити распоређени на приземљу и четири спрата, а зграда ће, између осталог, располагати лифтом, даљинским очитавањем водомјера и савременим системима ватродојаве.

Цијена стамбеног простора је дефинисана одлуком Скупштине општине Србац и износи 1.200 KМ по квадратном метру.

Потенцијални кандидати треба да испуне бројне критеријуме, а један од њих је да морају бити држављани Републике Српске и БиХ и имати мјесто пребивалишта у Српцу најмање 12 мјесеци прије расписивања конкурса.

“Један од важнијих услова је да немају ријешено стамбено питање, односно некретнину за становање у Републици Српској и иностранству, нити су имали у власништву сличну некретнину у Српцу и на територији општине у којој су стално запослени”, рекао је начелник Драгосављевић.

Приликом бодовања биће узета у обзир старосна доб кандидата, а појединачно се бодују оба супружника. Највећи број бодова добиће кандидати до 30 година старости. Такође ће се вредновати број дјеце у породици, а највише бодова биће додијељено онима који имају троје и више дјеце.

“Предност ће бити дата дјеци погинулих бораца, ратних војних инвалида и родитељима дјеце са потешкоћама у развоју а додатне бодове добиће и кандидати са звањем доктора медицине и инжењера електротехнике и машинства”, рекао је начелник Драгосављевић.

Уколико буде интереса на првом јавном позиву, у плану је да се по завршетку ове зграде прави још једну ламела са 20 станова.

Објављен јавни позив домаћинствима за уградњу соларних панела

Објављен јавни позив домаћинствима за уградњу соларних панела

Електропривреда Републике Српске објавила је данас јавни позив за учешће у пројекту уградње соларних панела на кровове домаћинстава у систему купац-произвођач /прозјумер/.

Програмом енергетске одрживости домаћинстава у првој фази ће бити обухваћено 50.000 домаћинстава у Републици Српској, тачније 50.000 фотонапонских система инсталисане снаге од три до седам киловата.

Предвиђено је да се крајњим купцима омогући да лакше дођу до статуса купца-произвођача на начин да им буде понуђено да се на кровне површине њихових стамбених објеката, који су већ прикључени на електродистрибутивну мрежу, инсталирају фотонапонски системи за производњу електричне енергије за сопствене потребе.

У позиву се наводи да купац-произвођач електричне енергије из обновљивих извора означава крајњег купца који дјелује у оквиру својих просторија смјештених унутар ограничених подручја и који производи електричну енергију из обновљивих извора за властиту потрошњу, односно који може складиштити или продавати струју произведену из обновљивих извора енергије коју је сам произвео, при чему за купце који не припадају категорији домаћинства те активности не представљају њихову главну комерцијалну или професионалну дјелатност.

Како је наведено, основни услови крајњих купаца из категорије домаћинства за учешће у Програму су да објекат на коме се гради електрана мора да посједује грађевинску дозволу и да крајњи купац има годишњу потрошњу у периоду април 2021-март 2022. година већу од 3.000 киловат-часова.

Између осталог, услови су да објекти морају бити са косом кровном површином која је предвиђена за постављање фотонапонског система, са оријентацијом ка југу и/или југоистоку и/или југозападу, под углом који је једнак или већи од 10 степени, те објекти са трофазним прикључком на електродистрибутивну мрежу.

Додатни услов за учешће у Програму је да кровне површине објекта не смију да буду у сјенци других сусједних објеката, дрвећа и слично.

“Право на учешће имају купци који су измирили обавезе према јавном снабдјевачу за преузету електричну енергију у складу са уговором о снабдијевању закључно са рачуном за јуни”, саопштено је из Електропривреде Републике Српске.

Крајњи купац из категорије домаћинства моћи ће да се пријави за учешће у Програму на 45 шалтера Дирекције за јавно снабдијевање електричном енергијом купаца у Републици Српској у оквиру “ЕРС” на територији цијеле Републике Српске попуњавањем пријавног листа, уз који је неопходно доставити и одговарајућу документацију.

Пријављивање за учешће у Програму почиње даном објављивања јавног позива, а рок за подношење пријава је 30 календарских дана од дана објављивања.

Да би крајњи купац из категорије домаћинстава учествовао у Програму неопходно је да на шалтерима јавног снабдијевања попуни пријавни лист и приложи сљедећу документацију, у оригиналу или овјереној копији: кућну листу. потврду о примањима по члану домаћинства. потврду Завода за запошљавање уколико је члан домаћинства незапослен, грађевинску дозволу за објекат на којем се планира градити електрана, сагласност сувласника у случају да објекат на коме се гради електрана није власништва “један кроз један”.

Из Електропривреде су навели да се број бодова може остварити на основу сљедећих критеријума: просјечна мјесечна примања по члану домаћинства /предност имају корисници са мањим примањима по члану домаћинства/ – максимално 70 бодова, укупно остварена годишња потрошња од априла 2021. до марта ове године /предност имају корисници са већом потрошњом електричне енергије/ – максимално 20 бодова, те да је власник бројила незапослен или пензионер са пензијом нижом од просјечне – максимално 10 бодова.

Након провјере пристиглих пријава, Електропривреда Републике Српске ће информисати кандидате који ће имати могућност учешћа у Програму и са свима појединачно закључити уговор о регулисању међусобних односа за изградњу и кориштење фотонапонских система на њиховим објектима.

Јавни позив је објављен на огласној табли ЕРС-а, интернет страници овог предузећа и путем медија.

Све информације у вези са овим програмом могу се добити на мејл адресу solardomacinstva@ers.ba, или на бројеве телефона 059/279-819 и 059/279-866.

Одржан клупски турнир Тениског клуба Србац, побједник Срђана Ољача

Одржан клупски турнир Тениског клуба Србац, побједник Срђана Ољача

На теренима Тениског клуба Србац протеклог викенда одржан је клупски турнир за старије чланове овог клуба у узрасту од 14 до 16 година.

У конкуренцији 15 такмичара прво мјесто освојила је Срђана Ољача која је у финалу била боља од Данијела Шкељића и славила резултатом 2:0 у сетовима. Треће мјесто припало је Момчилу Вученовићу.

Вероника Вукотић, тренер Тениског клуба Србац, каже да су након турнира подијељене дипломе за 10 нових чланова клуба који су успјешно завршили школу тениса.

“Наш клуб тренутно броји 40 чланова, узраста од 6 до 16 година. У плану је да од септембра узмемо активно учешће на турнирима из календара Тениског савеза БиХ, а први такав турнир је у Тузли у септембру. Поред тога, у плану је да чланови клуба организовано посјете турнир Српска Опен који се игра у Бањалуци од 22. августа”, рекла је Вукотић.

У Српцу четири нова случаја вируса корона

У Српцу четири нова случаја вируса корона

У данима викенда на подручју србачке општине регистрована су четири нова случаја вируса корона.

Ради се о два мушкарца старије и двије жене млађе животне доби.

Закључно са данашњим даном у Српцу је 21 особа активно позитивна на вирус корона а у кућној изолацији је 41 лице.

У Републици Српској у посљедња три дана извршено је тестирање 505 лабораторијских узорака путем PCR теста а вирус корона откривен је код 256 особа. Институту за јавно здравство РС пријављено је шест смртних случајева.

Укупан број хоспитализованих у Републици Српској је 166 а на респиратору је шест особа.