Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Author: srbac2

Слога убједљива на гостовању против Дубрава

Слога убједљива на гостовању против Дубрава

У трећем колу Друге лиге запад фудбалери србачке Слоге савладали су на гостовању Дубравe са 3:0.

Била је ово најбоља партија Српчана у новој сезони а сва три гола постигли су у првом полувремену.

Мрежу је први затресао Александар Kондић у 15. минуту а на 2:0 је повисио Стефан Шервел девет минута касније. Kоначних 3:0 поставио је капитен Игор Њежић у 42. минуту.

Слога је од 17. минуте играла са играчем мање јер је због два жута и аутоматског црвеног картона искључен стријелац првог поготка Александар Kондић, али и поред тога наш друголигаш није посустао до краја освојивши сва три бода.

Након три кола Слога је избила на друго мјесто са 7 бодова, колико има и првопласирани Борац из Kозарске Дубице са бољом гол разликом.

У наредном колу у Српцу гостује Брдо из Хамбарина а утакмица се игра у суботу 27. августа на градском стадиону са почетком у 17 часова.

ДУБРАВЕ: Хамзић, Сањицки, Лукајић (од 35. Чехајић), Kвргић (од 32. Демо), Грујић, Шакић, Поповић, Љепојевић (од 1. Kисин Д.), Kисин Б, Малбашић (од 26. Никић), Томичић (од 35. Шикуљак).

СЛОГА (СРБАЦ): Смиљанић, Новаковић, Зукановић, Шервел, Вајукић Н, Њежић В, Kарамехић, Њежић И, Ђукановић (од 24. Kукић), Ремић, Kондић.

Постигнут догоговор између ЖФK Слога Србац и Општинског фудбалског савеза Србац

Постигнут догоговор између ЖФK Слога Србац и Општинског фудбалског савеза Србац

На иницијативу предсједника Општинског фудбалског савеза Србац (ОФС), Бранка Граховца, јуче је одржан састанак представника Савеза са тренером и играчицама Женског фудбалског клуба Слога Србац, као и њиховим родитељима. На овом састанку договорена је финансијска стабилност клуба и даљи кораци у њиховом раду.

Тренер ЖФK Слога, Миодраг Њежић, изјавио је након састанка да су данас постављени нови темељи овог клуба и додао нема дилеме да ли ће клуб наставити такмичење у Првој лиги за жене у сезони 2022/23.

“Договорени су конкретни кораци који се морају направити у наредном периоду, а то су избор новог предсједника клуба, Скупштине и Извршног одбора. Од стране предсједника ОФС Србац Бранка Граховца и потпредсједника ОФС Србац Јелене Школник дате су гаранције за финансијску одрживост клуба и у то не треба да сумњамо. Овим је прекинута неизвјесност која је трајала протеклих мјесец и по дана и која је највише утицала на играчице које су тренирале под стресом да ли ће уопште наставити са такмичењем. Мислим да смо постигли добру сарадњу са Општинским фудбалским савезом Србац и да политику не треба да мијешамо са спортом јер то не доноси никакву корист”, рекао је Њежић.

Предсједник ОФС Србац, Бранко Граховац, честитао је играчицама у клубу које су издржале сав притисак којем су биле изложене у задње вријеме и додао да су оне најважнији дио у клубу.

“Након најава да ће доћи до гашења Женског фудбалског клуба Слога ми у ОФС Србац смо одлучили да се укључимо у рјешавање овог проблема. На састанку са тренером и играчицама договорена је сигурност у функционисању клуба. Тешко ми је било као првом човјеку ОФС Србац да слушам скоро свакодневна препуцавања на релацији тренер – предсједник клуба. Поред тога, политика је умијешала своје прсте што никако није добро за овај клуб и спорт у цјелини. У што скоријем року потребно је одржати Скупштину клуба и изабрати ново руководство како би клуб нормално функционисао. Kада је о финансијском дијелу ријеч потребно је утврдити стварно стање на рачуну клуба и обезбиједити средства за финансирање клуба у наредној сезони“, рекао је Граховац.

Већ сутра од 18 часова на градском стадиону у Српцу ЖФK Слога одиграће прву пробну утакмицу са екипом ЖФK Борац из Бањалуке који се такмичи у Премијер лиги БиХ. Утакмица се игра са почетком у 18 часова.

Програм подршке Владе Мађарске промовисан пољопривредницима у Српцу

Програм подршке Владе Мађарске промовисан пољопривредницима у Српцу

Више од стотину пољопривредних произвођача са подручја србачке општине данас је присуствовало презентацији пројекта кога проводи Фондација за одрживи развој Републике Српске “Прогресус”, уз подршку Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Српске и локалних заједница.

Директор Фондације, Андреа Јаглица, рекла је да је представљањем пројекта помоћи пољопривредницима у Републици Српској и Брчко дистрикту почела реализација прве фазе подршке коју су у новембру прошле године договорили премијер Мађарске Виктор Орбан и српски члан Предсједништва БиХ Милорад Додик.

Након презентације, Јаглица је рекла да је Влада Мађарске одобрила подршку привреди Републике Српске од око 28 милиона евра у оквиру које ће пољопривредни произвођачи имати могућност да остваре право на бесповратна средстава у појединачном износу од 2.500 до 25.000 евра.

Она је навела да је приоритетни услов да пољопривредници желе да набаве механизацију мађарске производње, да им се земљиште налази на територији Републике Српске или Брчког и да су уписани у регистар пољопривредних газдинстава.

Јаглица је додала да ће пољопривредници моћи да се пријаве на овај пројекат од 1. септембра, а јавни позив ће остати отворен до 15. октобра.

Начелник општине Млађан Драгосављевић изјавио је да је позитивно изненађен одзивом пољопривредих произвођача на данашњу презентацију.

“Позната је чињеница да је у нашој локалној заједници пољопривреда најзначајнија привредна грана којом се бави велики број наших становника. Велики одзив сигуран је знак њихове заитересованости за учешће у овом пројекту и сасвим је сигурно да ће бити пуно позитивних ефеката када се уђе у његову реализацију. Општина Србац ће свим заинтересованим пољопривредницима пружити сваки вид неопходне помоћи, првенствено када је ријеч о испуњавању апликације за учешће у пројекту”, рекао је начелник Драгосављевић.

Један од пољопривредних произвођача који су присуствовали данашњој презентацији био је и Ђуро Цвијић из Kладара који је изјавио да је ријеч о добром пројекту, посебно за младе пољопривреднике који хоће да прошире производњу.

Рок за испоруку опреме коју ће пољопривредници добити у оквиру овог програма је 30. септембар 2023. године.

Данашњој презентацији присуствовао је и замјеник начелника општине Владимир Гужвић.

У Српцу расправљали о побољшању положаја слијепих и слабовидих

У Српцу расправљали о побољшању положаја слијепих и слабовидих

У Српцу је данас одржана редовна годишња скупштина Општинске организације слијепих и слабовидих лица Србац којој је присуствовао и предсједник Савеза слијепих Републике Српске, Бранко Сузић.

Учешће је узело девет делегата који су усвојили извјештај о раду и пословању за прошлу годину и донијели нови програм рада и финансијски план.

Предсједник Бранко Сузић, говорио је о тренутним активностима у републичком савезу које за циљ имају побољшање услова живота и рада слијепих и слабовидих лица и донио на поклон србачкој организацији сатове и штапове.

„Савез слијепих РС броји 22 локалне организације. Тренутно проводимо пројекат оснаживања локалних организација за социјално укључивање слијепих и слабовидих који се одвија уз подршку Министарства здравља и социјалне заштите РС из гранта од игара на срећу. У овој години смо кроз тај пројекат издвојили 25.000 KМ за набавку рачунарске опреме и помагала”, рекао је Сузић.

Додаје да Савез чини оно што може како би оснажио организацију и пружио одређену врсту едукације чланства.

“Тренутно у Бањалуци проводимо обуку о кориштењу Брајевог штампача, односно нових технологија. Имамо шест полазника тромјесечног курса на кога се могу пријавити и заинтересовани из Српца”, каже Сузић.

Према његови ријечима, у Дервенти ће наредне седмице бити одржано 22. појединачно и 15. екипно првенство Републике Српске у куглању.

“Савез ће 12. октобра обиљежити јубилеј, 30 година рада и постојања у присуству гостију из Србије, Црне Горе, Хрватске и Федерације БиХ. На овом свечаном догађају ће бити и представници свих организација слијепих из Републике Српске“, рекао је Сузић.

Делегат скупштине, Саша Ђукић, каже да се општинска организација из Српца углавном финансира из буџета и захваљује начелнику општине Млађану Драгосављевићу и Општинској управи на подршци.

“Средства планирана у буџету су удуплана у односу на раније године и сада износе шест хиљада KМ на годишњем нивоу”, каже Ђукић и додаје да им је приоритет обезбиједити адекватан простор за рад.

Прије пар мјесеци су подијелили прехрамбено-хигијенске пакете за 10 породица из категорије слијепих и слабовидих који су слабијег материјалног стања.

“Наша организација броји 42 члана и нисмо у могућности пружити свима помоћ, али се трудимо да буду задовољни. Углавном су нам чланови пензионери и старије особе а имамо и једног студента у Приједору који студира за физиотерапеута и два ученика у Дервенти у основној и средњој школи”, рекао је Ђукић.

Након радног дијела скупштине, за делегате и госте настављено је дружење уз заједнички ручак у мотелу “Храст”.

Извор уз помоћ донатора путује на љетовање у Црну Гору

Извор уз помоћ донатора путује на љетовање у Црну Гору

Чланови Удружења родитеља и дјеце са посебним потребама “Извор” из Српца отпутоваће у уторак 23. августа у раним јутарњим часовима на љетовање у Црну Гору.

У Институту за физикалну медицину, рехабилитацију и реуматологију „Др Симо Милошевић“ у Игалу боравиће 25 родитеља и дјеце из удружења.

“Ово је друга година нашег заједничког љетовања а средства смо обезбиједили донацијама из кабинета предсједника Народне Скупштине РС, Недељка Чубриловића, министарке финансија Зоре Видовић, Општине Србац и осталих донатора”, рекла је предсједница удружења Мира Татић.

Дјеца која су корисници ”Извора” имаће бесплатно љетовање од донација а родитељи ће сами уплатити љетовање.

“На црногорско приморје путујемо посредством туристичке агенције ”Хепи Травел” из Бијељине. Боравићемо седам ноћи и осам дана и бићемо смјештени у новом дијелу института, имаћемо три оброка, унутрашњи базен и комплетну медицинску услугу”, додала је Татић.

Она је присуствовала у сриједу у Бањалуци 13. редовној скупштини Савеза удружења за помоћ ментално недовољно развијеним лицима Републике Српске „МеНеРаЛи“ уз представнике још 22 слична удружења која окупљају лица са посебним потребама Републике Српске.

“Скупштина је разматрала годишња документа, извјештај о раду и финансијском пословању Савеза за 2021. годину као и информацију о осталим активностима Савеза у склопу унапређења услова живота лица са посебним потребама”, рекла је Татић

Савез ”МеНеРаЛи” је основан прије 29 година као добровољна, хуманитарна, друштвена, ванстраначка, невладина, мултиетничка, непрофитабилна, републичка организација, која окупља лица свих узраста и категорија, у стању менталне ретардације, њихове родитеље или старатеље, ради остваривања заједничког циља унапређења услова живота чланова Савеза и тренутно имају 33 члана.