Одржана едукативна предавања на тему вршњачког насиља за србачке основце
У циљу спречавања малољетничке деликвенције и вршњачког насиља, полицијски службеници Полицијске станице Србац, одржали су у сриједу 23. новембра едукативна предавања за ученике осмих и деветих разреда Основне школе “Јован Јовановић Змај“ Србац.
Предавања су одржана у склопу превентивне кампање под називом “Стоп вршњачком насиљу“ коју организује Министарство унутрашњих послова Републике Српске,
Циљ предавања јесте да се ученици информишу о свим видовима вршњачког насиља, како их препознати и како превентивно дјеловати у циљу спречавања истог, као и које су санкције предвиђене за малољетне извршиоце у случају почињеног прекршаја и кривичног дјела.
У складу са формираним мултисекторским тимом “Брига о дјеци – заједничка одговорност и обавеза“, којег чине представници школских установа, Центра за социјални рад и Полицијске станице Србац, константно се остварује сарадња са истима са циљем превентивног дјеловања у сузбијању разних видова вршњачког насиља, алкохола, злоупотреба опојних дрога и других облика малољетничке деликвенције.
Србачки пољопривредници едуковани о значају и начину калцификације земљишта
За пољопривредне произвођаче са подручја србачке општине данас је, у организацији Општине Србац, одржано предавање о значају и начину калцификације земљишта.
Предавање је одржао Владимир Пантић, представник британске компаније “Carmeuse“ и стручно лице за помоћ пољопривредницима у области бриге о квалитету и поправци земљишта.
Он је истакао да се на нашем подручју не посвећује довољно пажње поправци земљишта, чиме се оно деградира, а самим тим и обара принос.
“Земљиште је полазна основа за производњу и уколико не бринемо о њему, изгубићемо и принос и профит. Зато смо се данас и окупили како бисмо истакли и помогли произвођачима да више пажње обрате на квалитет земљишта, на начин на који могу унаприједити производњу и како поправити тренутно стање. Уз праве потезе и ако им предочимо све могућности, као и помогнемо да одреде приоритете, иако су цијене репроматеријала високе, они за кратко вријеме могу бити у бољој ситуацији него што су данас“, рекао је Пантић.
Он је истакао да је компанија “Carmeuse“ развила нове типове производа који су једноставни за примјену, јер је структура земљишта од неизмјерног значаја за успјех пољопривредне производње.
Доктор Милош Ножинић из Завода за индустријско биље у Пољопривредном институту Републике Српске истиче да највећи дио земљишта у Српској има киселу или врло киселу реакцију, а предуслов успјешне производње је да се земљишта доведу у стање pH вриједности између 6 и 7.
“На подручју општине Србац се сије преко хиљаду хектара соје која је веома осјетљива на земљишну киселост. Она успијева и на киселим земљиштима, али даје веома мали принос и лош квалитет зрна“, рекао је Ножинић.
Према његовим ријечима, све мјере које доприносе плодности земљишта требале би бити субвенционисане од стране надлежних министарства, јер су произвођачи исцрпљени до крајњих граница.
“Цијене ђубрива и репроматеријала су изузетно високе, тако да сам произвођач неће моћи опстати без субвенција надлежних институција“, додао је Ножинић.
Начелник Одјељења за привреду, пољопривреду и друштвене дјелатности Марко Михољчић каже да су едукације пољопривредника веома значајне и додаје да се на подручју наше општине интензивније врше у ово доба године, када пољопривредници имају времена да се одазову.
Михољчић каже да ће едукације бити настављене већ сљедеће седмице.
“На данашњем предавању пољопривредници су имали прилику да се упознају са значајем калцификације земљишта и начином на који се то може извршити. Већ сљедеће седмице планирамо да организујемо предавање о дигитализацији управљања пољопривредним земљиштем, а све с циљем да они што спремнији и са што више корисних информација дочекају почетак прољећа. Општинска управа заједно са ресорним министарством и стручном службом покушава да организује што више оваквих окупљања и тиме, уз финансијска средства, пружи помоћ и подршку пољопривредницима“, рекао је Михољчић.
Он истиче да ће на сљедећој сједници Скупштине општине бити усвојена одлука о исплати средстава за подстицаје у пољопривреди на подручју општине Србац.
“Ове године смо имали највећи буџет за подстицајна средства у износу од 100 хиљада KМ, а за наредну годину нацртом буџета је предвиђено 120 хиљада KМ и веома нам је драго што је одзив за додјелу средстава био добар“, рекао је Михољчић.
Међу пољопривредним произвођачима који су присуствовали данашњој едукацији био је и Ђурађ Цвијић који каже да је свјестан потребе одржавања и прихране земљишта и додаје да му је велика предност што располаже количинама стајског ђубрива.
“Земљиште се искориштава нагло и брзо и зато је потребно радити на његовом побољшању, а не само прихрани засијаног биља. Анализе показују да је квалитет мог земљишта добар, јер користим стајско ђубриво, али свакако сам дошао чути више о производима који нама пољопривредницима могу бити од користи”, ракао је Цвијић.
Основци из Разбоја у посјети војном аеродрому у Маховљанима
У склопу манифестације ”Дан отворених врата” која се обиљежава поводом Дана Оружаних снага БиХ, око 170 ученика нижих разреда Основне школе ”Доситеј Обрадовић” из Разбоја били су данас радо виђени гости на војном аеродрому у Маховљанима.
За дјецу и њихове разредне стерјешине била је постављена изложба свих врста летјелица које се налазе на аеродрому, а стручна лица су радозналим посјетиоцима одговарала на бројна питања.
„Данас је из централне школе у Разбоју и пет подручних школа у Маховљане отпутовало 170 ученика од првог до петог разреда са разредним старјешинама. Дјеца су била веома радосна због овог излета и разгледања авиона. Ово је већ постала традиција коју смо прекидали само за вријеме пандемије вируса корона када смо правили паузу, а ове године поново смо обновили сарадњу са војним аеродромом“, изјавила је Секулић.
Она се захвалила запосленима на аеродрому који су за дјецу обезбиједили сендвиче и родитељима који су омогућили превоз до Маховљана.
У сарадњи са Полицијском станицом Србац сутра је планирано предавање у централној школи у Разбоју и подручној школи у Kукуљама за ученике од шестог до деветог разреда на тему “Стоп вршњачком насиљу“.
Општина Србац учествује у пројекту јачања улоге мјесних заједница
У организацији Савеза општина и градова Републике Српске данас је у Српцу одржана презентација пројекта “Јачање улоге мјесних заједница у БиХ”.
Циљ пројекта је побољшање квалитета живота грађана БиХ, кроз јачање локалне инфраструктуре и услуга те повећање демократске одговорности и социјалне укључености.
Пројекат је осмишљен с циљем да подстакне већи ангажман грађана у општинском одлучивању, пружању квалитетних комуналних и социјалних услуга, те у провођењу локалних развојних иницијатива, при чему се ревитализација мјесних заједница сматра кључним средством за постизање тих циљева, рекла је Сања Kрунић, пројект менаџер и координатор за обуку изабраних званичника.
“У оквиру овог пројекта кога финансирају Владе Швајцарске и Шведске, а имплементира УНДП БиХ, данас смо организовали обуку за изабране званичнике у Српцу. Циљ је да се одборници упознају са новим моделом функционисања мјесних заједница, како би се код њих подигла свијест о значају активног ангажмана грађана у развоју локалне заједнице. Општина Србац је једна од 11 јединица локалне самоуправе у Републици Српској које су укључене у овај пројекат и на тај начин има прилику да кроз ову нову методологију унаприједи улогу своје 22 мјесне заједнице”, рекла је Kрунић.
Kоординатор овог пројекта на подручју општине Србац је Далибор Kошутић који је истакао важност мјесних заједница у процесу одлучивања на нивоу локалне заједнице.
“Тренутно улога мјесних заједница није на оном нивоу који заслужује. Сматрам да оне представљају важну карику између становника и локалних изабраних званичника. Општина Србац је ушла у имплементацију друге фазе пројекта и самим тим показала да има намјеру да постојећу улогу мјесних заједница дигне на виши ниво. Надам се да смо на добром путу да усвојимо нове алате и визије, да примјенимо добре праксе из окружења у циљу унапређења рада локалне заједнице”, рекао је Kошутић.
За три најбоље локалне заједнице које испуне одговарајуће критеријуме предвиђени су грантови у износу од 30, 25 и 20 хиљада KМ.
Данашњој презентацији, коју је извео Драган Вујић из Градске управе Бијељина, присуствовали су замјеник начелника општине Србац Владимир Гужвић, предсједник Скупштине општине Милош Будић, потпредсједник Скупштине општине Славица Дабић, секретар Скупштине општине Срђан Бркић, начелници општинских одјељења и дио одборника Скупштине општине Србац.
У Српцу одржан састанак Подружнице библиотекара бањалучке регије
У просторијама Народне библиотеке Србац јуче је одржан састанак Подружнице библиотекара бањалучке регије.
Састанку су присуствовали директори библиотека из Лакташа, Мркоњић Града, Рибника, Прњавора, Челинца и Српца.
Предсједница Подружнице, Биљана Ћелић упознала је присутне са планом предстојећих активности, а члан управе Друштва библиотекара Републике Српске, Фијана Трубајић, поднијела је извјештај о тренутним активностима удружења.
На сједници су утврђени приједлози за чланове Статутарне комисије, уредника, редакцију и рецензенте часописа којег издаје Друштво библиотекара РС. Закључен је и договор о неким заједничким активностима и манифестацијама које ће проводити Подружница.