Четрдесет нових умјетнина са бардачке колоније обогатиће фундус од 874 слике
Четрдесет нових умјетнина са бардачке колоније обогатиће фундус од 874 слике
Изложбом око 40 умјетничких радова вечерас је завршен 41. сазив Ликовно-еколошке колоније “Бардача-Србац” који је окупио 13 академских сликара из Пољске, Србије, Хрватске, Црне Горе, Македоније и Републике Српске и четири студента Академије умјетности из Српца, Градишке и Цетиња.
Тема овогодишње колоније је био “Вапај птица Бардаче” а разлог томе је што је недавно исушено и посљедње од 11 бардачких језера, на површини од око осам хектара, чиме су озбиљно угрожена станишта ријетких птица, од којих су нека практично и нестала.
Радован Митраковић, директор Центра за културу и спорт, рекао је да је од језера преостало само риболовачко језеро Стублаја и додао да они не одустају од тога да се боре како би ово једног дана поново постао природни резерват у правом смислу ријечи, са животињским свијетом који ће се вратити.
“Радови са бардачке колоније имају огромну материјалну вриједност јер се ради о депоу који садржи 874 слике а у умјетничком смислу такође има своју цијену јер траје више од четири деценије и посебно је занимљиво што данас сарађујемо са унуцима сликара који су зачели колонију”, рекао је Митраковић.
Међу четири студента Академије умјетности, у раду колоније је учествовала и Милица Врховац из Ножичког, која је окончала другу годину студија и по први пут је била учесник ове манифестације.
“Јако ми се допало овдје и свидјела ми се природа која ме инспирисала да урадим двије слике. Одувијек волим да сликам, у томе сам се пронашла и нисам се покајала што сам уписала Академију умјетности”, рекла је Милица.
Љиљана Недељков из Бачке Паланке на бардачкој колонији учествује другу годину заредом и каже да јој се свидјела природа и добри домаћини који су се постарали да им боравак у Бардачи буде угодан.
“Сликам урбане пејзаже и покушала сам да иза себе, на сликарским платнима, оставим Нови Сад, односно један његов дио, јер сам провела у овом граду дио живота”, рекла је Љиљана.
На колонији је и ове године дјеловала школа сликања која је окупила десеторо талентоване дјеце и омладине старијег средњошколског узраста и средњих школа.
Ученица осмог разреда Основне школе “Јован Јовановић Змај” из Српца је дугогодишњи учесник ове школе и упућује захвалност ментору Јелени Вушуровић која им је подарила квалитетно знање.
“Сваке године нам посвети велику пажњу и даје конструктивне критике које нам помажу да се побољшамо као сликари. И други сликари су били добри према нама и вољела бих једног дана, када постанем академски сликар, да се вратим као учесник или наставник на ову колонију. Учествовала сам и у програму министарства под називом “Наум” и организовала своју прву изложбу у Дому културе у Српцу и захваљујем се наставници Данијели Лепир и свима који су ми то омогућили”, рекла је Ања која у задње вријеме углавном слика надреализам.
На тему птица Бардаче ове године је сликала и ученица Дијана Вукотић која је по први пут била дио школе сликања и носи лијепе утиске.
“Волим животиње а овдје у Бардачи је све мање птица због еколошке катастрофе која нас је задесила и надам се да ће ова колонија у будућности потрајати и доводити још већи број умјетника из других земаља како би се прочуло за Бардачу и како би се упамтило како је овдје некад било”, рекла је Дијана.
Умјетнички руководилац колоније, Јелена Вушуровић из Цетиња, каже да су полазници школе сликања били изванредни и да је ово подручје богато талентима.
“Дјеца су била изузетна и потребно је урадити још нешто, осим колоније, како би се издигла, а ја им у сваком тренутку стојим на располагању. Што се тиче мојих радова, ове године сам урадила двије апстракције и једну фигурацију лабуда са апстракцијом. На то ме подстакла музика, тонови који пливају и који су дивни, па ми и колеге увијек говоре да док сликам, као да плешем”, рекла је Јелена.
Након вишегодишње паузе, у оквиру колоније, организована је акција под називом “Бирамо најуређењи животни и радни простор”, а побједница такмичења је Сњежана Марић, којој је на завршној вечери уручено једно од умјетничких дјела насталих на овогодишној колонији.
Умјетници су протеклих дана имали приликју да посјете и манастир Осовица одакле носе само лијепе утиске. Међу посјетиоцима данашње колоније био је и архимандрит Теофил који је рекао да је то за братство манастира посебна радост јер они који дођу код њих са бардачке колоније, нису они које свакодневно сусрећемо у нашим животима и манастиру.
“То је зато што се ради о људима који имају осјећај за оно ванвременско, оно о чему често пута не размишљамо и није свакодневица у нашим животима и причама. Све што виде духовним очима нама је непознато, а то се најбоље може сагледати када се дође на затварање колоније и виде радови које су ови дивни људи насликали за пар дана које су провели на Бардачи”, рекао је архимандрит Теофил.
На затварању колоније наступила је умјетница Наталија Тодоровић, виолинисткиња из Бањалуке.
Организатор Kолоније је Центар за културу и спорт Србац, а рад сваке године финансијски подржи Општина Србац и десет до петнаест спонзора.