У Српцу отворена изложба “Слобода је узвишена мајка правде – ново читање Петра Kочића”
У Српцу отворена изложба “Слобода је узвишена мајка правде – ново читање Петра Kочића”
У организацији Народне библиотеке Србац, синоћ је у изложбеном простору Дома културе отворена изложба “Слобода је узвишена мајка правде” – ново читање Петра Kочића, чији је аутор Негосава Стјепановић, директор Народне библиотеке Зворник.
Посјетиоце је поздравио директор библиотеке Бранко Савановић који је истакао да му је задовољство што су након дуже паузе, због пандемије вируса корона, поново у могућности да организују разне скупове из области културе и образовања и додао да му је посебно драго што је ово вече било посвећено великану српске књижевности Петру Kочићу.
“Изузетно ми је задовољство што почетак неких нових дешавања која су пред нама започињемо са једном веома занимљивом изложбом, а ради се о књижевнику, политичару и народном трибуну Петру Kочићу који је дао велики допринос у јачању националног освештавања нашег народа”, рекао је Савановић.
Савановић је захвалио гошћама Негосави Стјепановић и директорици Народне библиотеке Лакташи Дијана Трубајић, посјетиоцима који су дошли, директору Центра за културу и спорт Радовану Митраковићу на уступљеном простору и Радио Српцу на медијској пажњи.
Присутнима се обратила и Бранка Санчанин, која је говорила о лику и дјелу Петра Kочића и истакла да је потребно да наш народ више пажње посвети својим књижевницима који су симбол националне културе.
“Прича о Петру Kочићу није ништа друго него прича о идентитету, али не појединачном, него прича о човјеку који је кроз своје дјело начинио српски национални корпус, идентитетом књижевности коју представља, односно себе идентификовао са српским националним корпусом”, рекла је Санчанин.
Она је истакла да српски народ не зна цијенити квалитет стваралаца који су симбол националне културе и књижевности, као што то знају други народи.
Аутор изложбе Негосава Стјепановић каже да је изложба један вид позива на враћање читања Kочића, који је безвременски и да се, посебно млађе генерације, врате причи о Kочићу.
“Народна библиотека Зворник је ову изложбу направила 2020. године, а претходила јој је књига под називом ‘Преписка Петра Kочића’ у којој су објављена његова писма бројним значајним личностима тог времена и његовој супрузи Милки. Изложбом желимо да мотивишемо наш народ, посебно средњошколце и млађе нараштаје, да врате Kочићу мјесто које му припада. Видимо да многе школе носе има овог књижевног великана, али исто примјећујемо да ученици о њему немају довољно знања, да је, некако, скрајнут”, рекла је Стјепановић.
Ауторка изложбе је подсјетила на неке важне детаље који Kочића постављају на врх пирамиде значајних српских књижевника, истакавши да се ту посебно издваја његова борба за очување нашег језика.
“Kочић је био неко ко је у књижевност увео српског сељака, неко ко се борио да сачува српски језик под најездом туђица, посебно германизама. Ми и сада имамо проблем у очувању нашег језика, а ако имамо у виду колики је значај језика као дијела идентитета једног народа, онда можемо увиђети колики је то проблем. Петар Kочић је био велики борац за правду. Стварао је одличну прозу, а опробао се и у лирици и драми”, рекла је Негосава.
Она је додала да након једног вијека поново долазимо у ситуацију да је актуелно оно о чему је Kочић писао, а да ми као народ морамо да се боримо за очување нашег језика, писма, да гајимо љубав према својој отаџбини и народу.