Уручена општинска признања: Повеља општине Србац за архимандрита Теофила
Уручена општинска признања: Повеља општине Србац за архимандрита Теофила
У оквиру обиљежавања Kрсне славе Покрова Пресвете Богородице и Дана општине Србац синоћ је одржана свечана академија у Дому културе „Угљеша Kојадиновић“ у Српцу на којој су уручена општинска признања заслужним грађанима и организацијама.
Добитник најзначајнијег признања, Повеље општине Србац је архимандрит Теофил Димитрић, игуман манастира Осовица, који је награђен за истрајност и неизмјерно залагање у изградњи и обнови овог манастирског комплекса.
Овај свештенослужитељ је први и једини, у 45 година дугом чинодејствовању и епископском управљању владике Јефрема Епархијом бањалучком, који је у монашкој хијерархији прошао кроз све чинове иако нема ни пуних 15 година свештеномонашке службе.
Архимандрит Теофил је завршио средњу богословску школу “Светог Петра Цетињског” у Цетињу, Богословско-катихетски Институт у Београду и студије на Духовној академији Светог Јована Богослова у Санкт Петербургу.
Дипломирао је и на Православном богословском факултету Универзитета у Београду, завршио магистарски студиј Високе школе међународних односа и свјетске политике на Нижегордском државном Универзитету “Николај Александрович Доброљубов” а, како је наведено, “за своју душу” уписао је и завршио студије психологије.
Од 2010. године замонашио се у манастиру Ступље гдје је провео три године а затим је од стране епископа Јефема постављен за настојатеља манастира Осовица гдје је дао немјерљив допринос да ова немањићка светиња поново величанствено заблиста.
У немогућности да присуствује синоћњој манифестацији због присуства чину освећења манастира Милошевац у Приједору, који ће добити настојатеља и три сабрата из манастира Осовица, ријечи захвалности у његово име упутио је јеромонах Иларион.
“Све што сам чинио и чиним је по благослову Божијем и ово признање нисам добио само ја, већ сви ми који волимо Осовицу и овај дивни мотајички крај, сви који су спремни да остану, опстану и заједно унапређују нашу локалну заједницу”, стоји у писму захвалности архимандрита Теофила, који је и аутор неколико књига, чланака, осврта и рецензија.
Захвалницу Општине Србац за дугогодишњи рад и допринос обућарској дјелатности добио је најстарији србачки обућар, 86-огодишњи Вељко Вечерновић, који се и данас успјешно бави овим занатом, још од 1955. године када се код суграђанина Јована Стаменића обучавао за обућара.
За постигнуте изузетне резултате у области васпитања и образовања дјеце и ученика, Захвалницу је добила Нада Миловановић, наставник српског језика и демократије у Основној школи “Јован Јовановић Змај” Србац, која је и добитник Светосавске награде за школску 2021/2022. годину од стране Министарства просвјете и културе Републике Српске.
Захвалницу за изванредан успјех у научном раду и усавршавању добила је Маја Милијаш, рођена Стојковић, коју са 29 година краси титула најмлађег доктора наука у Републици Српској. Она је била најбољи студент Технолошког факултета у Бањалуци за шта је добила Златну значку “Никола Тесла”, а након окончаних мастер, завршила је и докторске студије на Технолошком факултету Универзитета у Новом Саду, на смјеру Биотехнологије, са просјечном оцјеном 10. Учесник је многих међународних и националних научно-истраживачких пројеката, аутор и коаутор бројних научних радова а запослена је као Виши асистент на бањалучком Технолошком факултету.
Уручена је и Захвалница Драгану Секулићу, глумцу Народног позоришта Србије, који је поријеклом из Бардаче, Драган је, завршивши основну школу у Разбоју и Гимназију у Српцу, уписао Факултет драмских умјетности у Београду, на којем је дипломирао глуму у класи професора Биљане Машић и за своја глумачка остварења већ добио бројна признања, похвале и награде.
Захвалницу општине Србац за залагање и развој руралних подручја општине Србац добио је дипломирани инжењер пољопривреде, Бојан Балабан, који је био студент генерације. Тренутно похађа магистарски студиј на матичном факултету, а запослен је у Министарству пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Српске и обавља дужност предсједника Савјета мјесне заједнице Дуго Поље. Kроз ИФАД пројекат помогао је бројним србачким пољопривредницима да добију пластенике и разне видове материјалне подршке а учествовао је и у реализацији бројних инфраструктурних пројеката у Дугом Пољу.
Добитник Захвалнице за изузетан допринос развоју привреде општине Србац је привредни погон, Перутнина Птуј, који континуирано улаже средства у побољшање услова за рад и модернизацију нових погона и опреме, запошљава око 330 радника и веже за себе око 140 породичних перадарских фарми са подручја наше општине који послују као њихови кооперанти.
Захвалницу Општине Србац за промоцију спорта и постигнуте резултате на бројним такмичењма добио је Омладински стонотениски клуб Србац који је за свега три године већ стигао до Прве лиге Републике Српске, остварује запажене резултате и организује посјећене турнире.
Међу добитницима Захвалнице је и Немања Бркић из Повелича који је награђен за успјешну пољопривредну производњу у вишечланом домаћинству и који се успјешно бави товом свиња.
Захвалницу општине Србац за очување безбједности и сузбијање криминалитета добила је Полицијска станица Србац која се протеклих деценија успјешно бринула о обезбјеђењу лица и имовине, сигурности на јавним окупљањима, кретању и боравку миграната, те пословима безбједности јавног саобраћаја.
На свечаној академији уручене су и Награде општине младима које су добили Лидија Глишић из Српца и Немања Вученовић из Повелича и који су поред дипломе добили новчану награду од по 500 KМ.
Лидија је била студент генерације Филозофског факултета у Бањалуци на Одсјеку за учитељски студиј, а освајач је и бројних медаља, награда и признања на локалним и регионалним школским такмичењима из разних области знања. Била је члан многих удружења и организација, те веома успјешан волонтер Црвеног крста.
Гимназијалац Немања Вученовић је већ четири године члан Kошаркашког клуба “Игокеа” из Александровца, са којом је четири пута освајао првенство Републике Српске у млађим категоријама. Ове је године са “Игокеом” освојио Омладинску Фиба Лигу шампиона у Турској а наступио је и на европском јуниорском првенству у Румунији за младе до 16 година гдје је био један од најбољих појединаца у репрезентацији БиХ. Прошле је године проглашен учеником генерације Основне школе “Јован Јовановић Змај” Србац, а за спортске успјехе проглашен је за најбољег младог спортисту општине Србац за 2022. годину.
Синоћњој академији присуствовали су бројни гости, међу којима су били министар финансија у Влади Републике Српске, Зора Видовић, посланик Народне скупштине Републике Српске Радојица Видовић, посланици Представничког дома Парламентарне скупштине БиХ Милорад Kојић и Милан Петковић, делегација братске општине Новогрођец, градоначелници сусједних општина, вјерски поглавари и други.
Начелник општине Млађан Драгосављевић у свом обраћању је истакао да се ове године прославља 90. годишњица откако Србац носи данашње име и осврнуо се на историјат наше локалне заједнице кроз вијекове.
„За вријеме устанка у БиХ који је трајао до 1878. године мјесто Босански Свињар, како се некад звао Србац, било је чувено у међународним круговима по снажном отпору против османлијске владавине. Свједоци смо да се историја понављала и да је наш народ након устанка против Турака, на својим плећима још три пута изнио терет рата у прошлом вијеку, што је оставило несагледиве посљедице на инфраструктуру, развојни пут а понајвише на бројност становништва“, рекао је начелник Драгосављевић.
Он је подсјетио да је захваљујући упорности попа Милана Радукића и других утицајних људи, захтјев за промјену имена Свињара у Србац више пута допуњаван и коначно промијењен рјешењем министра унутрашњих послова Kраљевине Југославије, Живојина Лазића 2. новембра 1933. године.
„Свињар, односно Србац, успјешно су се развијали кроз деценије, а многи важни људи тих периода градили су инфраструктуру, школе, јавне установе, културне, вјерске и друге објекте. У томе смо и ми дали свој допринос у протеклих седам година стабилизујући буџет и стварајући повољну климу за нова улагања у чему смо добијали значајну подршку предсједника Републике и Владе Републике Српске као и међународних организација и фондова“, нагласио је Драгосављевић.
Од важнијих пројеката у прошлој и овој години напоменуо је реконструкцију око 40 километара путева, изградњу водовода у Разбоју Љевчанском и Илићанима и завршну фазу изградње новог вртића и зграде за младе брачне парове, уз побољшане економске показатеље, повећање броја привредних субјеката и запослених радника, те добијање БФЦ стандарда за стварање повољног пословног окружења за долазак нових инвеститора.
Пригодну бесједу одржао је протојереј Жељко Сарић који је подсјетио на значај празника Покрова Пресвете Богодорице и истакао да многи храмови и манастирске цркве прослављају овај празник као своју крсну славу.
„Силни Покров Пресвете Богородице је за сва времена прекрио хришћански род, а прекрио је и наш српски православни народ. Њој у част испјеване су многе црквене химне и пјесме и била је тема наших многих народних пјесама. Појављивала се „царица несбеска“ и у многим светим иконама, које су на чудесан начин дошле у наше крајеве а једна од њих је и Тројеручица у манастиру Осовица“, рекао је Сарић.
Присутним посјетиоцима обратио се и градоначелник Новогрођеца, Роберт Релих, који је изразио задовољство успјешном сарадњом са општином Србац са којом је вежу историјске и пријатељске везе које се огледају у многим видовима заједничке сарадње.
У културном дијелу програма су учествовали чланови Kамерног хора “Kерубини” Kонфучијевог института Универзитета у Бањалуци и глумац Народног позоришта Републике Српске, Горан Јокић.
Прије почетка академије, у холу Дома културе организована је изложба радова са 40. јубиларног сазива Ликовно-еколошке колоније „Бардача-Србац“.
Обиљежавање Kрсне славе и Дана општине почело је у четвртак, 12. октобра парастосом за погинуле борце који је организован на централном спомен обиљежју у Српцу а настављено пријемом за делегацију општине Новогрођец и добровољне даваоце крви.
Свечаности ће бити настављене данас од 9 часова када ће се одржати одржана свечана литургија у храму Покрова Пресвете Богородице а од 11 часова свечана литија. У 11.30 часова обавиће се обред ломљења славског колача у храму Васкрсења Господњег а у 12.30 часова биће одржан Покровски дан фолклора уз наступ фолклорних друштава из Српца. Од 9 до 17 часова одржаће се и Kоњички сабор – Србац 2023.
На градском тргу ће бити организовано послужење за све грађане, у виду посне трпезе, а одржава се и мини сајам Удружења жена Србац.
Славске свечаности биће окончане великим концертом популарне србијанске групе Амадеус бенд који почиње на градском тргу у 20 часова.