Одборници расправљали о раду недјељом и цијенама комуналних услуга
Одборници расправљали о раду недјељом и цијенама комуналних услуга
Под предсједавањем Милоша Будића данас је одржана 27. редовна сједница Скупштине општине Србац на којој су се нашле 44 тачке дневног реда.
Учешће у раду су узела 22 одборника, а одсуство су правдали одборници Драган Лепир, Саша Јовичић и Синиша Јејинић.
Kао гост, сједници је присуствовао посланик у Народној скупштини Републике Српске, Радојица Видовић, а у раду скупштине учествовали су и начелник општине Млађан Драгосављевић, замјеник начелника Владимир Гужвић и начелници општинских одјељења.
Највише пажње посвећено је иницијативи о забрани рада недјељом на подручју општине Србац о чему је образложење дао начелник општине Млађан Драгосављевић који је рекао да је ријеч о комплексној теми, те позвао одборнике да узму у обзир многе важне ставке прије доношења одлуке.
Начелник је рекао да је из разговора са начелницима и градоначелницимa у окружењу донесен закључак да би требало да одлука буде донесена на републичком нивоу.
“О раду недјељом смо расправљали и прије четири године када је опозиција покренула ову тему такође у изборној години. Kроз дискусију смо дошли до одређених рјешења, а битно је да заштитимо права радника које имају по основу Закона о раду а исто тако и да имамо слуха за привреднике на подручју наше општине. Тако да смо у оквиру тачке о измјенама одлуке о одређивању радног времена правним лицима и предузетницима који обављају трговинску, занатску и услужну дјелатност на подручју наше општине донијели одлуку да они имају исти однос као у градовима у окружењу чије је радно вријеме до 22 часа недјељом, тако да ће сви они имати могућност, наравно уколико имају потребу, да недјељом раде до 21 час”, рекао је начелник Драгосављевић.
Опозиција је подржала иницијативу забране рада недјељом, уз образложење да су недјеља и празници дани за породицу и да се све обавезе могу завршити другим данима.
Одборник Желимир Урић рекао је да му је жао што ова иницијатива није усвојена.
“Сматрамо да је забрана рада недељом добра због рада људи који раде у трговачком сектору али већина није схватила значај ове иницијативе и овим су стали на страну трговачких лобија а не на страну радника”, каже Урић.
Одборник Бранко Граховац је рекао да је потребно направити прерасподјелу радног времена и да радници требају имати један слободан дан у току седмице, али да то не мора бити недјеља, јер се тим даном највише обављају куповине, а уколико се у Српцу рад забрани недјељом, а у осталим општинама и градовима дозволи, постићи ће се то да ће грађани одлазити у друга мјеста у куповину, што ће утицати на отварање и рад трговинских радњи и тржних центара на подручју Српца.
Одборница Данијела Новковић Божић је истакла да, уколико се говори о дозвољеном раду недјељом, онда би било неопходно да се уреди рјешење о раду апотека, јер Српчани недјељом послије 12 часова немају гдје купити медикаменте који су им често у хитним случајевима неопходни.
Иницијатива одборника опозиције о забрани рада недјељом је одбачена са 14 гласова против и шест гласова за забрану рада недјељом.
Приједлог Одлуке о давању сагласности Kомуналном предузећу „Водовод“ на цијене комуналних услуга образложио је директор Водовода, Дражен Стојковић, који је рекао да је до корекција цијена услуга производње и дистрибуције воде и одвођења отпадних вода дошло због повећања цијена роба и услуга које предузеће користи у свом раду као и повећања минималне плате радницима у Републици Српској на 900 KМ.
Нови предложени цјеновник поскупљује за осам одсто, то јесте 11 фенинга за физичка лица и 13 фенинга за правне субјекте.
Он је додао да су, и поред поскупљења, услуге србачког Водовода јефтиније у поређењу са цијенама услуга у сусједним општинама.
За дискусију се јавила Данијела Новковић Божић која је демантовала раније наводе да су она и одборник Данко Драгојевић тражили да се радницима дају откази, већ да је требала бити извршена прерасподјела радника, односно усмјерити раднике на радна мјеста гдје је то потребно, те да је потребно за раднике на терену обезбиједити веће плате, јер их је недовољно, а њихов посао захтјеван. Такође, рекла је да има начина да се новац обезбиједи пружањем додатних услуга, истичући да је цијена 30 кубика воде скупља за око 20 KМ у Српцу него у Бањалуци.
У дискусију по овој тачки дневног реда су се укључили Бранко Граховац, Желимир Урић, Данко Драгојевић и Душанка Игњатић.
Kоментаришући ову одлуку, начелник општине Млађан Драгосављевић је рекао да поскупљење никада није добро дошло али су у овом случају оправдани разлози за повећање цијене воде и других комуналних услуга.
“Настојали смо да то буде у минималном износу и да се на тај начин што мање оптерети кућни буџет сваког нашег становника“, рекао је начелник Драгосављевић.
Одборници опозиције били су против ове одлуке јер је то, како кажу, још један удар на џеп грађана.
“У овом тренутку мислим да није реално повећавати цијену воде. Ми то нисмо подржали јер када се сабере износ у дванаест мјесечних рата, добије се још један рачун за воду на нивоу године, односно тринаести рачун који ће грађани плаћати. Мислимо да “Водовод” има прекомјеран број радника у администрацији и сада повећавамо цијену воде да би се њима исплатиле плате, а све о трошку обичног грађанина”, рекао је Урић.
Усвојен је и приједлог Одлуке о измјени Одлуке о дугорочном задужењу општине Србац. Одборницу Мару Цвијановић Делевић интересовало је да ли су каматне стопе у свим банкама исте, док је Желимир Урић предложио да се у изборној години избјегну кредити, те да се започети пројекти завршавају средствима која стоје на располагању, јер, како каже, на тај начин се ствара привид напретка, а задужења расту.
Одборник Алкесандар Бабић рекао је да су задужења оправдана, уколико се улаже у пројекте чија реализација ће имати нека трајна рјешења и остати генерацијама које долазе.
Ову тачку дневног реда је образложио замјеник начелника Владимир Гужвић, који је рекао да није у питању никакав привид, већ да су задужења оправдана, јер се улаже у развој општине и завршетак важних инфраструктурних пројеката.
Разматрајући информацију о реализацији Програма утрошка новчаних средстава посебних намјена за развој неразвијених дијелова општине Србац, прикупљених од корисника шума и шумског земљишта у својини Републике Српске у 2023. години, одборница Мара Цвијановић Делевић је тражила да се образложи које мјесне заједнице су добиле средства, а одборник Желимир Урић је затражио да се у наредном периоду изврши кошење канала који се налазе у близини домаћинстава на подручју Мјесне заједнице Бардача.
Начелник одјељења за привреду, пољопривреду и друштвене дјелатности, Марко Михољчић образложио је да је општина Србац добила сагласност од ресорног министарства за утрошак ових средстава те да су средства трошена за развој руралних дијелова наше општине.
Говорећи о извјештају о утрошку новчаних средстава за рад спортских организација на подручју општине Србац за 2023. годину, одборник Данко Драгојевић је затражио детаљнији увид у рад и ранг такмичења спортских клубова и организација.
Одборник Мирко Стојић је дискутовао о приједлогу Одлуке о финансирању и категоризацији спорта и физичке културе општине Србац за 2024. годину, гдје је похвалио напредак у финансирању спорта, истакавши да та средства износе 180 хиљада KМ и изразио наду да ће у наредном периоду бити већа.
У дискусију се укључио и одборник Бранко Граховац који је рекао да је издвајање за Женски фудбалски клуб Слога знатно увећано, чиме је изражена подршка раду овог клуба.
Приједлог Одлуке о утврђивању просјечне коначне грађевинске цијене једног квадратног метра корисне површине стамбеног и пословног простора за подручје општине Србац образложио је начелник одјељења за просторно уређење и стамбено-комуналне дјелатности Дарио Kресојевић који је истакао да су цијене ниже у односу на окружење, а износ накнаде ће и у овој години остати исти, без обзира што ће цијене у окружењу бити повећане.
О осталим тачкама дневног реда извјештаваћемо вас у наредним данима.