Стазом егзодуса на Возући марширало више од стотину Српчана
Стазом егзодуса на Возући марширало више од стотину Српчана
Маршом “Стазом егзодуса” јуче је обиљежено 28 година од масовног страдања Срба са Возуће, долине ријеке Kриваје и јужног Озрена.
Учешће у маршу узело је и 105 Српчана међу којима је највише било учесника Одбрамбено-отаџбинског рата и чланова породица погинулих бораца, затим неколико чланова Планинарског друштва „Видета“, десетак ученика основних и средњих школа из Српца, као и других Српчана који су жељели да овим чином одају почаст страдалим србачким јунацима.
Марш је почео у 8 часова у Тумарама на Озрену послије литургије у Цркви Свете Тројице, а завршио у насељу Стог код Возуће, у општини Завидовићи, након шест часова пјешачења и пређених 22 километра.
Ријеч о “камионском путу” који иде правцем Бријесница Горња, Кврга, Малчићи, Боровци, Лозна, Стог, којим су се Срби из Возуће и долине Криваје повлачили пред припадницима такозване Армије БиХ и плаћеника из исламских земаља који су протјерали комплетно српско становништво са ових простора.
У Цркви Светог Георгија у Стогу одржана је света литургија а након тога је код спомен-крста, на мјесту гдје је пронађена масовна гробница, служен парастос, запаљене свијеће и положени вијенци у част погинулих и несталих припадника јединица Војске Републике Српске који су учествовали у одбрани српског народа на овом подручју.
Вијенце је положила и делегација Општине Србац и Одбора за његовање традиција ослободилачких ратова, делегација Борачке организације општине Србац, делегација учесника марша као и делегација синова и кћерки погинулих бораца са подручја србачке општине. Положено је цвијеће и на спомен обиљежје у част погинулих Српчана које се налази у цркви Светог Георгија.
Приређен је заједнички ручак за све учеснике а одржан је и пригодни програм на којем су уручене бројне захвалнице које су, између осталог, добили предсједник Предсједништва Борачке организације општине Србац Драган Алексић и предсједник Општинске организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила Србац Драгутин Станојевић за дугогодишњи допринос у обиљежавању манифестације, затим Планинарско друштво “Видета” из Српца за дугогодишње учешће као и дванаестогодишњи Дамјан Брковић из Српца као један од најмлађих учесника марша.
Сјећању на овај трагични догађај, испред Општине Србац, присуствовали су начелник општине Србац Млађан Драгосављевић и начелник Одјељења за општу управу и предсједник Одобра за његовање традиција ослободилачких ратова Душко Митрић, којима су такође уручене захвалнице.
Један од најстаријих учесника марша “Стазом егзодуса” и ове године поново је био Душан Лепир из Српца који ове године пуни 80 година и који је успио прећи цијелу стазу.
Свим Српчанима који су пјешачили стазом егзодуса био је обезбијеђен бесплатан превоз, мајице са обиљежјем марша, храна и пиће, а учеснике марша су помогли и Ронилачки клуб “Жабац”, Пекара Сунце и трговинска радња “АДС” из Српца.
У Возућу је јуче путовао још један аутобус Српчана у којем су били чланови породица погинулих и несталих бораца и преживјели учесници Oдбрамбено-отаџбинског рата који су дочекали учеснике марша.
Јучерашњем догађају присуствовао је и некадашњи начелник ратног санитета, доктор Милан Павловић из Српца а међу присутнима је био и директор Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица Виктор Нуждић који је такође поријеклом из Српца.
У офанзиви која се догодила 10. септембра 1995. године је учествовало 23.000 муслиманских војника Другог и Трећег корпуса, укључујући одред од око 600 припадника јединице “Ел муџахедедин”, потпомогнути НАТО снагама за брзе интервенције.
Тада је спаљено 30 српских села, протјерано 1.920 српских породица са 7.680 чланова, убијено 459 бораца Војске Републике Српске и цивила, док се за 129 још трага.
Међу њима је 29 бораца Прве србачке лаке бригаде, од чега је тог дана 24 погинуло а преко 30 рањено.
У Возућу се данас вратило тек 30 породица.
“Нећемо заборавити никад све оне који су положили своје животе за Возућу и за Републику Српску. Није споран прогон српског народа одавде, спорни су злочини који су почињени над српским народом и српским борцима”, истакао је Зоран Благојевић предсједник Завичајног удружења Завидовићана, бивши старјешина 4.озренске бригаде Војске Републике Српске.
Радан Остојић предсједник Борачке организације Републике Српске, додао је да је обавеза свих, прије свега према људима који су дали животе за Српску, да је чувамо, његујемо и гајимо културу сјећања.
Виктор Нуждић в.д. директора Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица рекао је да остаје горак укус с обзиром на то да за злочине на Возући, и уопште на Озрену, попут садистичког одрубљивања глава и најстрашнијих мука које су прошли српски заробљеници, нико није добио одговарајућу казну.
Он је напоменуо да је одговарао само некадашњи командант Трећег корпуса такозване Армије БиХ Сакиб Махмуљин пред Судом БиХ, те некадашњи начелник Генералштаба такозване Армије БиХ Расим Делић, осуђен на симболичну казну пред Међународним кривичним судом у Хагу.
“Међутим, као што смо и свједоци, Махмуљин је побјегао у Турску. Према информацијама које имамо није га стигла заслужена казна”, рекао је Нуждић,
Организацију одласка Српчана на Возућу преузео је Одбор за његовање традиције ослободилачких ратова који се, у сарадњи са Општинском управом побринуо и око организације Дана сјећања на страдање Српчана на возућком ратишту у склопу кога је у петак организовано полагање цвијећа на спомен костурници на градском гробљу у Српцу, централном спомен обиљежју и спомен соби и вече посвећено страдању Српчана на озренско-возућком ратишту а данас у 11 часова одржаће се парастос за погинуле борце Војске Републике Српске из мјесне заједнице Кобаш.