Србачки борци одбацили резолуцију о Сребреници и етикетирање српског народа геноцидним
Србачки борци одбацили резолуцију о Сребреници и етикетирање српског народа геноцидним
У сали Скупштине општине Србац синоћ је одржана ванредна сједница Борачке организације општине Србац, на којој су изнесени закључци Борачке организације Републике Српске који се односе на усвајање резолуције о Сребреници у Генералној скупштини УН.
Закључке који су достављени у саопштењу БОРС-а изнио је предсједник Предсједништва Борачке организације општине Србац, Драган Алексић, а у којима се истиче да је Предсједништво БОРС-а на ванредној сједници донијело одлуку да се борци у свим локалним заједницама у Српској окупе код споменика својим погинулим саборцима и поруче свијету да није прилика и вријеме да се српски народ етикетира на начин како непријатељи Срба желе.
“Предсједништво БОРС-а изражава незадовољство и не слаже се са предложеном резолуцијом пред Генералном скупштином УН-а која се односи на Сребреницу. Сматрамо је срамним, насилничким и дилетантским чином предлагача, спонзора и њених аутора. Предложена резолуција у супротности је са Дејтонским мировним споразумом и није одраз воље српског народа. Борачка организација Републике Српске сматра да једини геноцид који се десио на територији бивше Југославије јесте геноцид који је извршен од стране НДХ, под патронатом нацистичке Њемачке, над српским, јеврејским и ромским народом у периоду 1941-1945. те у складу са тим тражимо од јавности да се у јавним обраћањима придржавају ове чињенице, а када се говори о српском народу, да се говори о страдалничком, херојском и слободарском народу”, рекао је Алексић.
Он захтјева од садашњих и будућих представника институција Републике Српске и представника у заједничким институцијама БиХ, да акт усвајања резолуције о Сребреници сматрају искључиво политичким и да исту не прихвате.
“То значи да ова резолуција као политички акт не може представљати упориште нити обавезу за доношење измјена и допуна постојеће законске и подзаконске регулативе. Имајући у виду да предметна резолуција представља кап која је прелила чашу у погледу притисака на Републику Српску, Републику Србију и читав српски народ, а узимајући у обзир свеукупно стање у Републици Српској са акцентом на стање слоге и јединства, Предсједништво БОРС-а сматра да је неопходно извршити дубоку анализу постојећег стања у Републици Српској ради одговора на слиједећа питања: гдје смо били 1992. а гдје смо сада, у каквом нам је стању борачка популација, грађани Републике Српске, породица, дјеца, омладина, образовни систем, надлежности, политика, медији, институције и друштво у цјелини, шта су аномалије и како их искоријенити, како доћи до неопходног нивоа слоге и јединства, како постићи општи друштвени консензус ради очувања Републике Српске, како, куда, и на који начин ићи у будућност“, наведено је у закључцима које је Алексић прочитао пред члановима организација борачких категорија и другим борцима који су одазвали на сједницу.
Присутнима се обратио начелник општине Млађан Драгосављевић, који је рекао да је ово тежак дан за цијели српски народ, али да је ово још један од тешких историјских тренутака из ког треба изаћи сложнији и поноснији.
“Постоје тренуци у животу сваког човјека када има потребу да изрази своја осјећања, а не зна како да то уради. Управо се тако ја осјећам, а вјерујем и многи од вас. Без обзира на то како се осјећамо, из свега овога треба да изађемо јачи, сложнији, поноснији, треба да још више схватимо шта нам значи Република Српска и коју цијену смо платили жртвама оних који су дали своје животе за њено стварање, коју жртву су поднијели ратни војни инвалиди и сви борци. Жалосно је шта нам раде, да један слободарски народ, који је то потврдио кроз вијекове, буде оквалификован од оних који на то немају право“, рекао је начелник Драгосављевић.
Он је поменуо бројне историјске тренутке кроз које је српски народ подносио жртве у жељи, не да осваја, него да одбрани своју територију.
Након ванредне сједнице, код централног спомен-обиљежја прислужене су свијеће погинулим борцима и цивилним жртвама у претходним ратовима, а у обраћањима су послате поруке да Срби нису геноцидан народ, који је кроз вијекове страдао.
Члан ратне команде Прве србачке лаке пјешадијске бригаде, начелник штаба, потпуковник Вићо Kовачевић, рекао је да је потребно да сви борци слиједе савјет пуковника Миодрага Сувајца, ратног команданта бригаде, који је и у току тешке болести савјетовао борце да његују јединство и слогу и чувају Републику Републику Српску.
“Окупили смо се поводом усвајања резолуције о Сребреници и сви смо видјели како је то прошло. Више од пола земаља није гласало за резолуцију и то је нешто што треба да нам значи, а вријеме ће показати како ће се све даље одвијати. У свему овоме, добро је што смо се окупили у овако великом броју, чиме слиједимо савјет пуковника Сувајца, који је и у вријеме своје болести говорио да морамо бити јединствени и да ћемо једино тако превазићи препреке које се пред нама буду налазиле током очувања Републике Српске”, рекао је Kовачевић.
Предсједник Одбора породица погинулих и заробљених бораца Бранко Граховац истакао је да је у овој прилици посебно поносан што је Србин и да се по први пут јавно обраћа лично, као син мајора Војске Републике Српске.
“У својим обраћањима сам често говорио о значају српске војске, о значају људи који су положили своје животе за Републику Српску, а данас вам се обраћам лично, као син мајора Војске Републике Српске. Ја сам поносан што сам Србин, већину вас овдје познајем, били сте саборци мог оца и могу рећи да Војска Републике Српске није геноцидна, већ је 1992. године пробијала Kоридор да дође до кисеоника, јер је 12 беба умрло и ко зна колико би их још умрло да сте поступили. Покушавамо да подигнемо свијест о српској војсци и народу, а данас нам долази ова срамна одлука која је донесена само зато што славимо крсну славу, пишемо ћирилицом, само зато што смо Срби”, рекао је Граховац и додао да овако мали, разоружани и слободарски народ није никоме пријетња.
Предсједник Општинске организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила Србац, Драгутин Станојевић, рекао је да је ово за српски народ један од најтежих дана након престанка ратних дешавања у којем смо дочекали да нам етикету геноцидног народа пришију они који су чинили страшне злочине.
“Освануо је дан, један од најтежих за српски народ, најтежи од када су стала ратна дешавања, када су престале да породицама стижу лоше вијести о погибијама и смрти њихових најмилијих, али подједнако тежак дан када ће нам заувијек ставити омчу око врата они који су и сами криви што су многи наши очеви, синови и браћа убијени. Нажалост, дочекали смо дан када ће они који над нама учинише најмонструозније злочине не само у овом протеклом, него посебно у Другом свјетском рату да говоре и убјеђују, прво себе, па онда и остале, од којих неки и не знају гдје се ми налазимо, да смо народ којег треба осудити за вијек вијекова, пресудити и рођеном и нерођеном, свима ставити жиг на чело” рекао је Станојевић.
Он је додао да у овом тренутку, сви ми свједочимо једном историјском догађају, који нас је све повезао у вјери и убјеђењу, да нисмо оно за шта нас етикетирају, да смо поносан и слободарски народ, да желимо мир и хармонију, али исто тако и да не дамо на своје, да ћемо бранити оно што смо крвљу стекли и да ћемо се борити истином.
Предсједник Борачке организације општине Србац, Горан Плотан, поручио је да будемо јединствени и да је најисправнији циљ којем треба тежити да Република Српска буде самостална.
“Тешко је послије оволико ријечи и емоција било шта рећи. Важно је да останемо јединствени као што смо били почетком деведесетих година, приликом стварања Републике Српске. Свјетски моћници, наши непријатељи су донијели ту резолуцију која нас сврстава у геноцидан народ, а ми смо народ који је у прошлом вијеку доживио толика страдања. Требамо бити мудри, подржати руководство Републике Српске, остварити јединство свих политичких субјеката и доносити одлуке у интересу Републике, као и план и програм о мирном разрјешењу, јер шта ће наша дјеца тражити у оваквој држави гдје је народ којем припадају проглашен за геноцидни”, рекао је Плотан.
Извор: Радио Србац