Република Српска има ресурсе да настави процес тражења несталих лица
Република Српска има ресурсе да настави процес тражења несталих лица

У Српцу је у понедјељак, 8. априла обиљежена 26. годишњица од формирања Општинске организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила Србац.
Бројне делегације положиле су вијенце и цвијеће на спомен костурници на градском гробљу и спомен соби у Српцу.
Предсједник организације Драгутин Станојевић рекао је да су кости погинулих бораца Војске Републике Српске које леже у спомен костурници више пута убијане да би на крају биле и спаљене.
“Више пута је покушавано да се методом ДНK анализе идентификују њихове кости али без успјеха. Само једна кост је идентификована 2020. године док остали узорци нису дали резултата. Створило се неповјерење према онима који воде овај процес на нивоу БиХ. Ми имамо ресурсе да овај процес наставимо у Републици Српској и идентификујемо барем оних 650 особа чије кости се налазе у костурницама широм Српске. Kрајње је вријеме да се нешто уради по овом питању јер од краја рата до данас је прошло готово 30 година. Плашим се да многи родитељи неће дочекати идентификацију. Трудићемо се да у сарадњи са породицама дефинишемо сваки наш наредни корак“, рекао је Станојевић.
Начелник општине Млађан Драгосављевић рекао је да је Република Српска изложена великим изазовима и додао да се не бирају средства да се угрози њен опстанак.
“Имамо обавезу да се боримо са таквим тенденцијама а најбоља метода јесте наше јединство. Зато ми је драго да су на обиљежавању били присутни представници свих удружења проистеклих из Одбрамбено-отаџбинског рата“, рекао је начелник Драгосављевић.
Предсједник Републичке организације породица заробљених, погинулих бораца и несталих цивила, Исидора Граорац, поручила је да је ово значајан датум за организацију која се и након скоро тридесет година од завршетка рата бави истим проблемима.
“Сигурно да ћемо уложити максимум како би покренули процес, који стоји од оног тренутка када је прешао у надлежност Институа за нестала лица БиХ. Не можемо да ћутимо на ову чињеницу и трудимо се да пронађемо начин да тај процес вратимо на ентитетски ниво. Са општинском организацијом у Српцу имамо добру сарадњу и заједно ћемо радити на рјешавању свих проблема породица које припадају нашој организацији. Врло је битно да оно што се нама десило пренесемо на млађе генерације јер само тако можемо спријечити да нам се то поново не деси”, рекла је Граорац.
Виктор Нуждић, вршилац дужности директора Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица, рекао је да је незахвално говорити у Српцу гдје се мијешају осјећаји поноса, жалости и туге.
“Није флоскула да је Република Српска угрожена више него икада. Често чујемо како је настала у миру а одбрањена у рату. Дјелимично се слажем са тим али мислим да нажалост још увијек морамо да је бранимо. Позивам вас да будемо онакви какви смо били деведесетих година, честити, поштени и храбри. То је наш дуг према свима онима који су дали животе за Републику Српску”, рекао је Нуждић.
Након парастоса кога је служио свештеник Александар Kустурић, у згради Општинске управе одржан је округли сто на тему “Процес тражења несталих”.