Пчеларе упознали са подстицајима и селекцијом и узгојем матица
Пчеларе упознали са подстицајима и селекцијом и узгојем матица
У Српцу је у сриједу, 15. фебруара, одржана редовна скупштина Удружења пчелара “Kошница“ на којој су разматрани годишњи документи за прошлу годину и план и програм рада за 2024. годину.
Предсједник удружења, Жељко Игњатић, који се преко 25 година бави узгојем пчела, каже да су поносни на свој рад и додаје да су одржали све активности према плану рада у прошлој години.
„Прошле године смо одржали занимљиву манифестацију по школама гдје смо израдили заставу удружења а у активности смо укључили сву дјецу из основних школа од шестог до деветог разреда. У тој активности смо сакупили 70 килограма меда и кроз поклоне смо га подијелили ученицима и тако прогласили побједника конкурса, дјевојчицу Анђелу Јејинић, која је нацртала заставу нашег удружења. Поносни смо јер смо једино удружење пчелара у Републици Српској које има своју заставу“, рекао је Игњатић.
Он каже да им је у плану да 21. јула прославе славу удружења Светог Прокопија и нада се и ове године великом одзиву пчелара.
Додаје да у октобру имају у плану одлазак на београдски сајам са пчеларима из Градишке са којима имају изузетно добру сарадњу и имаће могућност да сазнају неке нове ствари о пчеларству.
Посебно је поносан што су током прошле године успјели организовати предавања ученицима од првог до петог разреда о значају пчеле и меда у људској исхрани које је одржало осам њихових пчелара.
Истиче да су прошле године пчелари са 50 кошница имали право на подстицаје а ове године је од стране министарства спуштен праг на 30 кошница и тај подстицај је повећан са шест на 10 KМ.
“Свака помоћ нам је добро дошла и драго нам је да наш рад подржава министарство”, рекао је Игњатић.
Бојан Балабан, виши стручни сарадник Савјетодавне службе Градишка, која дјелује при ресорном министарству, образложио је нацрт Правилника о подстицајима за пољопривреду у 2024. години.
„Према Правилнику имате право на подстицаје за производњу селекционисаних матица. Ми у нашој подручној јединици имамо само два пчелара који су уписани у евиденцију репроцентра. По овој мјери подстицај је до 4 KМ по матици и захтјев се подноси до краја септембра 2024. године. Што се тиче права на подстицајна средства за успостављање и рад тестних станица за тестирање пчелињих матица, у нашој подручној јединици имамо само једног корисника, а висина подстицаја је до 1.500 KМ. Захтјев се подноси најкасније до 30. септембра ове године“, рекао је Балабан.
Посебно наглашава право на премију за производњу и узгој пчела које остварују удружења пчелара односно пчеларске задруге.
“Овдје је јако битно да се што већи број пчелара са подручја општине Србац упише у евиденцију. Прошле године смо уписали око 15 пчелара и сви су остварили подстицај“, рекао је Балабан и додао да се ова мјера подноси до краја јула 2024. године.
Према његовим ријечима, прошле године је 29 србачких пчелара остварило подстицај Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде.
“Веома је важна комуникација пчелара са Савјетодавном службом и надам се да ће још пчелара бити уписано у регистар како би остварили подстицај. За остваривање подстицаја није услов да пчелар мора имати регистровано пољопривредно газдинство”, истакао је Балабан.
Након сједнице, стручно предавање о селекцији и узгоју матица пчеларима је одржао Станислав Нишић, дугогодишњи пчелар из Бањалуке, који узгаја матице на територији наше општине и има велико искуство.
„Мој пчелињак је на територији општине Србац, тачније у Бајинцима. Ту се бавим узгојем матица и сарађујем са пчеларима из Српца. Што се тиче пчеларства, најбитније је да се пчелари едукују из године у годину кад није сезона и да размјењују искуства. Битна ствар је да воде рачуна о болестима пчела као што је америчка трулеж. Суштина пчеларства су здраве и јаке пчеле да би имале резултате и добре приносе меда“, поручио је Нишић.
На скупштини је истакнуто да је чланарина остала иста као и прошле године. Пчелари почетници који имају до 20 кошница плаћају чланарину 20 KМ, од 30 до 50 кошница 30 KМ, а пчелари који имају преко 50 кошница плаћају чланарину 50 KМ годишње.
Игњатић је позвао све грађане општине Србац који желе или се мисле бавити узгојем пчела да им се слободно обрате јер веома лако уз њихову подршку могу постати пчелари.
„Пчеларство је нажалост запостављена активност а мало ко зна да сваки трећи залогај хране зависи од пчела јер оне су главни опрашивачи у читавом свијету“, рекао је Игњатић.
Србачко удружење пчелара основано је 2009. године и броји око 60 активних чланова.