Преко 600 захтјева за легализацију бесправно изграђених објеката у Српцу
Преко 600 захтјева за легализацију бесправно изграђених објеката у Српцу
Ново законско рјешење омогућило је грађанима који имају нелегалну имовину да је легализују под јако повољним условима и до сада је стигло преко 600 таквих захтјева, изјавио је начелник одјељења за просторно-уређење и стамбено-комуналне дјелатности општине Србац, Дарио Kресојевић, приликом гостовања у програму Радио Српца.
Kресојевић је рекао да је примјена Закона о измјенама закона о легализацији стамбених објеката оно што је обиљежило 2023. годину и управо највећи број захтјева који је запримљен у Општинској управи, односно у њиховом одјељењу се односи на поступке издавања рјешења о легалности објеката.
“У односу на претходна законска рјешења у поступцима се израђивала одређена пројектна документација и плаћале су се одређене накнаде, међутим за један број грађана сваки трошак је био велики и наравно да сада када смо дошли у ситуацију да су ти трошкови сведени на минимум, интересовање грађана је велико“, рекао је Kресојевић.
Према његовим ријечима, измјене постојећег закона омогућиле су свим власницима индивидуалних стамбених објеката и индивидуалних стамбено-пословних објеката да површину до 400 квадратних метара легализују уз прибављање искључиво геодетског снимка и плаћање општинске таксе у износу од 25 KМ, док одјељење по службеној дужности прибавља документацију из Републичке управе за геодетске и имовинско-правне послове која се односи на постојање објекта на ортофото снимцима.
“По службеној дужности ми прибављамо и пољопривредну сагласност која се такође не наплаћује“, рекао је Kресојевић.
Истиче да сви објекти који су изграђени до краја 2013. године, а који су до 400 метара бруто квадратне површине и нису пословни објекти, односно викендице, могу се по овим повољним условима легализовати.
„Процедура се састоји од подношења писменог захтјева након чега службеници Општинске управе подносиоцу издају увјерење и са тим увјерењем лице бесплатно прибавља у РУГИП-у посједовни лист и копију катастарског плана, ЗK извадак тамо гдје је успостављена грунтовница. Након што се врати документација у Општинску управу потребно је да се достави још геодетски снимак како би се утврдио тачан положај објекта и његови габарити, након чега по службеној дужности прибављамо доказ да ли је тај објекат изграђен до краја 2013. године или није. Овдје је битно нагласити да се наведене олакшице не могу користити за пословне објекте, објекте који су у функцији пословне намјене и за објекте колективног становања, викендице и слично”, рекао је Kресојевић.
Оно што је уочено у току примјене самог закона је већи број објеката који су након 2013. године дограђени или надограђени.
“Закон је и ту јасан, за објекте који су дограђени и надограђени подносилац захтјева дужан је урадити пројектну документацију с тим што накнаду која се плаћа по метру квадратном корисне површине плаћа само за површину која је дограђена након 2013. године“, рекао је Kресојевић.
Он скреће пажњу онима који су поднијели захтјеве да су у претходном периоду ишли у правцу да комплетирају све предмете.
“Један дио одобрења за легализацију је издат и сада у наредном периоду очекујем значајнији број издатих рјешења обзиром да је интенција била да се сви предмети који су засновани на бази захтјева комплетирају и да можемо несметано завршавати поступак издавања рјешења“, рекао је Kресојевић.