Представници цивилне заштите из 21 општине и града у Српцу разматрају питања из области заштите и спашавања
Представници цивилне заштите из 21 општине и града у Српцу разматрају питања из области заштите и спашавања
У организацији Подручног одјељења цивилне заштите Бања Лука, данас се у Српцу одржава координациони састанак представника цивилне заштите из 21 локалне заједнице, које покрива ово одјељење, на којем се разматра актуелна проблематика из области заштите и спашавања.
Домаћин састанка је Служба цивилне заштите општине Србац, на челу са руководиоцем Милутином Којићем, а међу гостима је и начелник општине Млађан Драгосављевић који је изразио важност овог састанка за цијелу регију, а нарочито нашу локалну заједницу која је све чешће изложена елементарним непогодама.
“На територији општине Србац имамо двије велике ријеке, Саву и Врбас, које се често изливају тако да су поплаве готово редовна појава. Нисмо заборавили ни олујно невријеме из јула 2019. године када су штете биле у вишемилионским износима, али најважније од свега је да није било људских жртава. Овакви скупови на којима се анализира све оно што је примјењено су најбоља превентива да се негативне посљедице сведу на минимум”, рекао је начелник Драгосављевић.
Миле Међед, начелник Подручног одјељења цивилне заштите, рекао је да ће данас бити елаборирани краткорочни и стратешки планови Владе Републике Српске, по којима су дужне да поступају локалне заједнице, када је у питању заштита од поплава, пожара, сњежних падавина и других непогода.
“Једна од најважнијих тема биће рано упозоравање од елементарних непогода. Према нашим сазнањима, када је у питању подручно одјељење Републичке управе цивилне заштите у Бањалуци, које покрива пет градова и 16 општина, око 50 одсто сирена је неисправно а од тога један значајан број локалних заједница има једну или ниједну сирену. Слична ситуација је и када су у питању средства везе. Када имамо квалитетна средства, народ ће бити благовремено упознат а спасилачке јединице стављене у стање приправности”, рекао је Међед.
Додаје да ће једна од тачака бити анализа показне вјежбе спасавања у случају земљотреса, која је одржана у октобру 2023. године у Бањалуци.
“Пренијећемо позитивна и негативна искуства и алармирати локалне заједнице да и оне у својим мјестима организују сличне вјежбе. Основни циљ је да из свега овог проистекну што квалитетнији закључци који ће бити прослијеђени Влади Републике Српске на даље поступање”, рекао је Међед.