Пожар у кући Десанке Митраковић из Бардаче уништио имовину стицану деценијама
Пожар у кући Десанке Митраковић из Бардаче уништио имовину стицану деценијама
Осамдесетогодишња Десанка Митраковић из Бардаче преко ноћи је остала без крова над главом након што је ватрена стихија захватила њену породичну кућу у којој се годинама налазио и ресторан „Маестро“, као омиљено мјесто бројних србачких гурмана.
Десанка која је живјела сама у домаћинству нашла се тако на рубу егзистенције јер је остала без готово комплетне имовине коју је мукотрпно стицала деценијама.
Пожар је избио у суботу, 25. маја око 10.30 часова, како се сумња, због неисправних инсталација, када је ватра прво захватила кров куће а затим се проширила и на остале просторије.
“Пила сам кафу и лијекове када је нешто пукло на тавану, прво једном, а затим и други пут. Препала сам се и отишла да искључим осигураче а затим видјела пса у дворишту како лаје и гледа на кров. Када сам изашла имала сам шта да видим, јаукнула сам и повикала комшијама да зову ватрогасце који су на сву срећу брзо стигли”, присјећа се Десанка.
Каже да је призор био стравичан јер је пламен гутао све пред собом а са оближње бандере попадали су каблови.
“Потрчала сам унутра да пробам барем нешто спасити али ми комшије нису дале. Успјела сам зграбити само торбицу у којој су били документи. Послије су ме одвели и нису дали да приђем кући јер знају да сам слабог здравља и да не бих све ово издржала”, каже Десанка.
Прије десетак година оперисала је срце, када је и њен чувени ресторан престао са радом, а има проблема и са куком и кичмом. Слабо је покретна и, како каже, не може поднијети да се под старе дане потуца по другим кућама.
“Ово ни у сну нисам могла замислити. Смјештена сам тренутно код кћерке Жељке у Градишци а како ћу даље, то ћу још видјети. Имам доста здравствених проблема, оперисала сам и кољено, али сам и поред тога била најсрећнија код куће, гдје сам била свој на своме”, прича кроз сузе Десанка.
Три деценије провела је радећи као куварица у некадашњем Мотелу Бардача а своје знање пренијела је и на сина Младена који је такође врстан кувар, запослен у клаоници перади „Перутнина Птуј“ у Повеличу.
“Кад се син вратио са ратишта одлучили смо да отворимо рибљи ресторан који је јако добро радио и многи су долазили, чак из других општина да пробају нашу чорбу, смуђа, пијаног шарана и друге специјалитете. Кували смо и на вересију, а све што смо зарађивали улагали смо у кућу и ресторан. Међутим, кренули су проблеми са срцем, а и муж је добио мождани удар и након свих тих проблема била сам принуђена 2015. године да затворим ресторан а тај простор адаптирала сам у дневни боравак”, присјећа се Десанка.
Данас преживљава од скромне пензије коју је зарадила као куварица и нема довољно средстава да обнови уништену кућу.
“Знам да и други имају својих новчаних проблема и не бих жељела да било кога оптерећујем, али на свакој помоћи бићу захвална”, каже Десанка.
Број телефона на који се може контактирати за пружање помоћи је 065/046-022.
Десанка уједно упућује захвалност србачким ватрогасцима који су два сата и 40 минута гасили пожар, са два навална возила и четири ватрогасца, ризикујући своје животе, као и мјештанима Бардаче и сусједних села.
“Десет година нисам могла због болова да се попнем на таван гдје је избио пожар. То је све изграђено од даске и трстике, тако су се куће некад радиле и лако је плануло. Питали су ме да није неко подметнуо пожар, али знам да није, јер се ником нисам замјерила, а и ја волим све мјештане подједнако и ово је била само једна велика несрећа”, каже Десанка.