Повећан износ подстицаја за развој пољопривреде на 130 хиљада KМ
Повећан износ подстицаја за развој пољопривреде на 130 хиљада KМ
За подстицање развоја пољопривреде у овој години биће издвојено 130 хиљада KМ, што је за 10 хиљада KМ више у односу на прошлогодишњи план, а ове године подстицајима је обухваћено чак 10 мјера, што је највише до сада.
Ово је на јунској сједници Скупштине општине Србац изјавио начелник одјељења за привреду, пољопривреду и друштвене дјелатности, Марко Михољчић, који је рекао да су издвајања за ову врсту подстицаја значајно повећана претходних година, што потврђује податак да су 2017. године износила свега 30 хиљада KМ.
„Потрудили смо се да за сваку мјеру барем мало повећамо износ у односу на претходну годину а уз то донесемо неке нове мјере. Након што је програм кориштења подстицаја усвојен на овој скупштини, донијећемо правилник и расписати јавни позив, а комисија ће обрадити пристигле захтјеве и утврдити ранг листу чији приједлог ће ићи на скупштину. Потом доносимо коначну одлуку за свако пољопривредно газдинство, правимо закључке и пребацујемо средства пољопривредницима“, рекао је Михољчић.
Програмом су предвиђена средства за пројекат додјеле пластеника са додатном опремом путем суфинансирања у износу од 31 хиљаду KМ, а додијелиће се 60 пластеника од 50 и 100 квадратних метара. Путем ИФАД пројекта, Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде ће сносити 40 одсто, Општина Србац 20 одсто а корисник подстицаја 40 одсто од трошкова набавке пластеника.
„Предвиђена су и средства за суфинансирање набавке нових пољопривредних прикључних машина у износу до 17 хиљада KМ и сваке године имамо добар одзив за ову врсту подстицаја. Иако се већина пољопривредника пријави за подстицаје министарства, могу се јавити и на наш позив до 15. септембра. Суфинансирамо набавку прикључака чија цијена коштања износи максимално 40 хиљада KМ а подстицај по кориснику не може бити већи од 2500 KМ“, рекао је Михољчић.
Додаје да у склопу ове мјере нису предвиђени подстицаји за куповину трактора јер је министарство дало добар подстицај за куповину „беларус“ трактора гдје је већ ишао један јавни позив за исказивање интереса и само преко њиховог одјељења преко 30 пољопривредника са подручја србачке општине је исказало намјеру да купи овај трактор.
„Послали смо њихове податке Агенцији за аграрна плаћања Републике Српске и очекујем да ће се у скоријем периоду расписати јавни позив и да ће се корисници моћи пријавити. Предвиђено је да 40 одсто средстава за куповину трактора финансира корисник а 60 одсто министарство“, рекао је Михољчић.
За подизање нових вишегодишњих засада јабучастог, коштичавог, језграстог, јагодастог и бобичастог воћа и винограда и куповину противградних мрежа предвиђени су подстицаји до 8.500 KМ, а пријаве ће трајати до 15. новембра и право учешћа имају сви они који су имали нови засад у току године или купили и поставили противградну мрежу, а максималан износ подстицаја је до 2.000 KМ по кориснику.
„Подржаћемо и пројекат промоције малих пољопривредних произвођача и њихово повезивање са тржиштем на подручју општине Србац у износу до 5.000 KМ у сарадњи са Пољопривредним кластером „ГЛС“. Циљ је да повећамо видљивост малих пољопривредних произвођача и до сада смо највише радили са произвођачима боровнице који су учествовали на сајмовима у Бањалуци и Градишци, а имали смо и активности по вртићу и основним школама у сарадњи са Удружењем пчелара „Kошница“. Ове године смо проширили ту дјелатност и организовали прву обуку за повртларе у склопу новооснованог АГМентор центра гдје су два стручна лица у Српцу одржала едукацију за заинтересоване пољопривреднике“, рекао је Михољчић.
Омогућена је и субвенција пољопривредним произвођачима за куповину стеоних јуница у износу до 15.000 KМ, што је према ријечима Михољчића, замијенило мјеру субвенције произведеног и продатог млијека.
То је уједно био и одговор на питање одборнику Желимиру Урићу, који је дискутовао по овој тачки и питао у име мјештана да ли ће се на неки други начин помоћи произвођачима млијека којих има значајан број на подручју србачке општине.
„Ову мјеру смо увели на основу података које смо добили на терену јер је то била жеља већине пољопривредника, будући да се ради о већим подстицајним средствима а циљ је да се прошири сточни фонд и повећа број музних грла. Општина Србац ће финансирати куповину минимално једне стеоне јунице у висини до 50 одсто од цијене коштања, односно до 3.000 KМ по кориснику а захтјеви се подносе до 15. септембра ове године. Kада је ријеч о произведеном и проданом млијеку, ту већ имају субвенције ресорног министарства“, истакао је Михољчић.
Предвиђен је и подстицај за произведено и продано поврће у заштићеном простору (пластеницима) у износу до 8.500 KМ а право могу остварити регистровани пољопривредни произвођачи (физичка лица) који су у току текуће године произвели и продали поврће у пластеницима и за то посједују документацију која ће бити прописана општинским Правилником. Висина подстицаја утврђује се у висини од 0,15 KМ по килограму произведеног и проданог поврћа и не може бити већа од 2.000 KМ по кориснику.
„У задњих пар година смо субвенционирали набавку преко 200 пластеника кроз ИФАД пројекат, а имали смо и два пројекта преко ИРБ-а и два преко Muslim Aid-а, гдје су пољопривредници набављали пластенике од 50 и 100 квадратних метара. Сад имамо пројекат преко EU4Agri гдје финансирамо набавку пластеника од 400 квадрата и омогућено је да се пријаве сви они који дају своје поврће кроз откуп и максимална субвенција износи 2.000 KМ по кориснику а рок пријаве је до 15. септембра“, рекао је Михољчић.
За проширење пчелињих друштава програмом подстицаја предвиђена је субвенција у износу до 5.000 KМ а средства ће помоћи удружењима пчелара да прошире своју производњу у смислу куповине селекционих матица, набавке нових кошница и остале потребне опреме. Михољчић подсјећа да су ову субвенције повећане за хиљаду KМ у односу на прошлу годину и истиче да ће бити намијењене пчеларима који имају најмањи број кошница и не могу се пријавити за подстицаје код ресорног министарства.
„Омогућили смо и субвенцију за производњу и узгој супрасних назмица које се воде у матичној евиденцији Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде, у износу до 10.000 KМ. Повећали смо ове субвенције са шест на 10 хиљада KМ а појединачан износ је повећан са 50 на 100 KМ по грлу. Услов је да основно стадо најмање пет грла и подстицаји не могу износити више од 1.500 KМ по подносиоцу захтјева“, рекао је Михољчић.
Истиче да је ове године уведена нова мјера субвенције живинарима за куповину опреме за опремање фарми за тов бројлера у износу до 20.000 KМ. Овим средствима ће се помоћи произвођачима који намјеравају набавку опреме у фармама које имају капацитет минимално пет хиљада кљунова у једном турнусу и подстицаји не могу износити више од 30 одсто од уложених средстава, односно максимално 2.500 KМ по подносиоцу захтјева.
„Једна од нових мјера је и суфинансирање премије осигурања за ратарске и воћарске културе и осигурање у сточарској производњи у износу до 10.000 KМ. За осигурање је неопходно да буде осигурано минимално један хектар ратарских култура, пола хектара усјева воћа или минимално пет грла стоке (свиње, овце, говеда) и не може износити више од 1.000 KМ по подносиоцу захтјева“, рекао је Михољчић.
Он каже да је све теже производити на отвореном, па се због честих елементарних непогода, од којих је једна недавно погодила нашу општину, пољопривредници одлучују осигурати усјеве и то је, како каже, исправан пут.
„Зато је министарство повећало поврат средстава на чак 60 одсто, а ми ћемо додати дио, 10 или 20 одсто, што зависи од броја пријављених. На крају ће моћи да се врати 80 одсто средстава од премије која је плаћена осигурању. Имали смо приједлог Савјета за пољопривреду да се уврсти и повртарство на отвореном, што је прихваћено, тако да ће приликом расписивања јавног позива и то бити додано уз ратарске културе, а захтјеви ће се моћи поднијети до 30. септембра“, рекао је Михољчић.
Истиче да су добили приједлог од једног члана Савјета за пољопривреду да и правна лица могу конкурисати за подстицаје према утврђеном правилнику, али то ће се оставити евентуално за идућу годину.
„Наш закључак, као и предсједника Савјета је да ће се кроз ова подстицајна средства помоћи онима који могу остварити мањи износ подстицаја од ресорног министарства, будући да правна лица остварују значајнији износ од физичких лица. Али покушаћемо омогућити сљедеће године да се барем за неку од мјера могу пријавити и правна лица. Увјерили смо се да и сусједне општине и градови раде на сличан начин“, истакао је Михољчић.
На јунској сједници Скупштине општине Србац усвојен је и план капиталних инвестиција за 2024. годину о чему више можете прочитати ОВДЈЕ.