Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Основци из Ситнеша обиљежили Међународни дан матерњег језика

Основци из Ситнеша обиљежили Међународни дан матерњег језика

У Основној школи “Вук Kараџић” у Ситнешима трећу годину заредом обиљежен је 21. фебруар – Међународни дан матерњег језика у склопу кога су ученици имали прилику да сазнају различите занимљивости о српском језику.

Сазнали су колико се у нашем језику користе ријечи страног поријекла, упознали се са поријеклом имена различитих топонима у нашем окружењу и уочили сличности између српског језика и санскрита.

Такође су сазнали да се у свијету говори око 6000 језика, као и да ће, према прогнозама лингвиста, до краја 21. вијека више од половине, чак двије трећине језика изумријети.

Ученици су записивали цитате из живота, на нашем „матерњем језику“, а презентоване су им латинске и руске изреке које су преведене на српски језик.

“Нагласак ових активности је да је брига о матерњем језику начин доказивања свијести о властитом идентитету, али и веома осјетљиво мјесто толеранције према другом и другачијем”, каже директорица школе Весна Савић.