Општина Србац међу три локалне заједнице са највећим напретком у оквиру МЕГ пројекта
Општина Србац међу три локалне заједнице са највећим напретком у оквиру МЕГ пројекта
Захваљујући транспарентности у раду, двосмјерној комуникацији са грађанима и учешћу јавности у процесу одлучивања, општина Србац се нашла међу три јединице локалне самоуправе у БиХ које су оствариле највећи напредак у свим областима управљања, у склопу друге фазе Пројекта општинског и околишног управљања животном средином у БиХ – МЕГ 2.
Са индексом остварења напретка од 73,33 одсто, Србац се нашао на трећем мјесту од укупно 20 локалних заједница из цијеле БиХ, а за свега пет општина и градова биће одобрена и финансијска подршка у виду грантовских средстава усмјерених у изградњу комуналне инфраструктуре.
На првом мјесту је Источно Ново Сарајево, на другом Илијаш а Србац, који је трећи на овој листи, добиће грант у износу од 140 хиљада америчких долара који ће бити усмјерен за побољшање комуналне инфраструктуре.
Међу пет најбољих општина по пласману су још и Шамац и Широки Бријег.
Замјеник начелника општине, Владимир Гужвић, који је био координатор МЕГ пројекта за општину Србац, рекао је да је пласманом међу пет најефикаснијих локалних заједница, наша општина показала да може да се ухвати у коштац са захтјевним пројектним задацима.
“Сви задаци које смо обавили били су подијељени у четири сегмента а оцјењивани су кроз 14 индикатора, међу којима је, само један од њих, који се односи на управљање средњорочним акционим планом, имао властитих 45 индикатора. Из тога се види колики смо посао морали обавити у протеклом периоду да побољшамо управљање нашом локалном заједницом, што је заслуга комплетне Општинске управе која је вриједно радила на МЕГ пројекту, као и екипе Комуналног предузећа “Водовод” која је такође била укључена у све активности”, рекао је Гужвић.
Он је додао да наведени грант у износу од 140 хиљада америчких долара представља 40 одсто од укупне вриједности инвестиције која ће бити реализована, а у наредном периоду биће сагледани приоритети и одређен комунални пројекат који ће бити реализован.
Један од начина унапријеђења комуникације са грађанима, који је реализован кроз МЕГ пројекат, јесте увођење веб и мобилне апликације e-Citizen кроз коју је грађанима омогућено да пријаве комунални проблем, упуте притужбу, приступе материјалима са скупштинских засједања или учествују у јавним расправама.
“У посљедње вријеме све је већи број порука које упућују грађани који нам указују на одређене проблеме, којих можда ни сами нисмо били свјесни, а што доприноси брзим одговором и рјешавањем. То је у значајној мјери убрзало и олакшало комуникацију са грађанима који у свега пар кликова могу упутити жалбу и добити одговор управе”, рекао је Гужвић и додао да је један од важних сегменaта у склопу друге фазе МЕГ пројекта било и анкетирање о приуштивости водних услуга у којем је учествовало 230 домаћинстава, што ће бити од значаја у погледу побољшања услуга водоснабдијевања и одводње на територији општине Србац.
Пројекат МЕГ 2 финансирају Влада Швајцарске, Шведска, Влада Републике Чешке, те подржава Делегација Европске Уније у БиХ, а проводи Развојни програм Уједињених нација у Босни и Херцеговини (УНДП БиХ).
Укупна вриједност МЕГ 2 пројекта, који се имплементира од 2021. до 2025. године, износи 23 милиона КМ.