Одржано књижевно вече са Ненадом Милкићем
Одржано књижевно вече са Ненадом Милкићем
У организацији Народне бибиотеке Србац синоћ је одржано књижевно вече са Ненадом Милкићем, књижевником из Малог Зворника.
Ненад Милкић је правник, пјесник и књижевник, члан је Удружења књижевника Републике Српске и Републике Србије, те члан Менсе, а до сада је објавио седам романа и двије збирке поезије.
Модератор књижевне вечери је била Бранка Санчанин, библиотекар и писац, која је говорила о књижевном животу аутора истакавши да се романи Ненада Милкића баве страдањем Срба како на Kосову и Метохији, тако и у Сарајеву и Kрајини.
“Веома ми је драго што је наша публика имала могућност чути много тога о историји страдања Срба. Милкић је добар писац. Тема његових романа је оно што нас заокупља, што смо проживјели и још увијек носимо у себи, а то су рат и страдања која су се десила деведесетих година. То је оно што потреса данашње Kосово, то су сва могућа глобална превирања која се дешавају у цијелом свијету а која се рефлектују и на ову нашу средину“, рекла је Санчанин.
Она је додала да је веома срећна што су његове књиге представљене у Српцу и што ће читаоци имати прилику да прочитају скоро све из његовог опуса.
Сумирајући утиске, Милкић је изјавио да је публика могла чути нешто више о његовим дјелима које је до сада написао, са нагласком на роман ”Kости” који је први дио “Погрома”.
“Роман “Kости” се бави страдањем сарајевских Срба од 1992. до 1996. године, а други дио тог четверокњижја је роман ”Kолона” који се бави страдањем крајишких Срба са нагласком на двије колоне које су кренуле у августу за вријеме акције ”Олуја”. Прича која прати те двије колоне је прича свих крајишких Срба”, рекао је Милкић.
Он истиче да су већина његових дјела везана за страдање Срба на свим нашим просторима.
“Те књиге пишем не да би подстакли мржњу и освету него да се памти, да будућим генерацијама испричамо шта се дешавало и деведесетих као и у Другом и Првом свјетском рату и да кроз те приче млади науче да не заборављају страдања, да памте, да можемо бити добри људи и добре комшије али да не смијемо да заборавимо оне који су своје животе положили за нас“, рекао је аутор.
Од свих романа које је написао, посебно је издвојио трилогију о Kошарама која се бави страдањем на Kосову и Метохији за вријеме НАТО бомбардовања и представља, како каже, омаж момцима који су “пали” на Kошарама, али и захвалност онима који су преживјели.
Битка на Kошарама трајала је практично од Великог петка до Васкрса 1999. године и водила се између ОВK и припадника Војске Југославије. Водила се на граници између Југославије и Албаније. По подацима које је Милкић изнио, на Kошарама је било око 110 младих војника у редовном одслужењу војног рока од којих се многи, нажалост, нису вратили.
„Разговарао сам са онима који су преживјели Kошаре и књига је управо тако настала, она је својеврсни облик захвалности за њихове жртве и признање њиховој храбрости. Тај догађај не смије да се заборави, а са друге стране о њима и свему што се дешавало се недовољно говори“, каже Милкић о трилогији.
Иако се бави понајвише ратним темама, право изненађење је услиједило изласком књиге „Дистимија“ која говори о људима које свакодневно срећемо, али их не примјећујемо.
„Ова књига нас опомиње да пречесто судимо о људима на основу њихових друштвених статуса и површног сагледавања без сазнања о њиховим животима. “Дистимија“ је написана у веома ријетко заступљеној књижевној форми у савременој књижевности а то је прстенаста форма. Од 17 ликова, потпуно независних, који немају додирних тачака, али који се једноставно боре сами са собом и са амбисом у себи, говорим управо о том амбису у својој књизи”, рекао је Милкић.
Међу присутнима у читаоници библиотеке, били су и представници Борачке организације општине Србац, Горан Плотан и Горан Тривунић.