Обиљежен Дан сјећања на пробој Пролетерског батаљона са Мотајице
Обиљежен Дан сјећања на пробој Пролетерског батаљона са Мотајице

У организацији Савеза удружења бораца Народноослободилачког рата – СУБНОР Србац , данас је обиљежен 14. јун, Дан сјећања на пробој Пролетерског батаљона из окружења на врху Мотајице.
Пробој је трајао од 8. до 14. јуна 1942. године, а у знак сјећања на овај догађај делегације СУБНОР-а, Општине Србац, Борачке организације општине Србац и Општинске организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила окупиле су се прво испред споменика народном хероју Слободану Данку Митрову у Доњим Срђевићима.
“Гора Мотајица је свједок да се овдје гинуло на све стране али оно што је сигурно је то да су највише страдали Срби, како од усташа и Нијемаца, тако и у међусобним обрачунима због двије идеологије које су заступали четници и партизани. На Мотајици и око ње погинуло је шест народних хероја, Здравко Челар, Есад Миџић, Слободан Данко Митров, Новак Пивашевић, Фадил Шерић и Бранко Тубић. О овим догађајима потресну поему под називом „Пјесма мртвих пролетера“ написао је чувени писац Бранко Ћопић”, рекао је представник СУБНОР-а, Богдан Давидовић.
Након тога су присутне делегације положиле цвијеће испред спомен обиљежја у Влакничком пољу, на мјесту гдје су пролетери у повлачењу са Мотајице прешли цесту, а потом Саву, да би се опоравили у Славонији и потом поново вратили у борбу.
“Наду да се нађе спас преко ријеке Саве, изгубило је 108 пролетера. На врху планине Мотајице, Градини, били су опкољени шест дана и донијели су одлуку да се изврши пробој обруча и прелазак преко набујале Саве при чему је један дио њих заувијек остао у дубинама ове ријеке”, рекао је Давидовић.
На мјесту преласка, 27. јула 1954. године, подигнуто је спомен обиљежје које је 2019. године властитим трудом и радом обновио мјештанин Остоја Сувајац.
У Другом свјетском рату учествовало је 1320 бораца из србачке општине, погинуло је или нестало 459 партизана и 11 припадника Kраљевске војске у отаџбини, заробљено 296 бораца и цивила и страдало 506 цивилних жртава.
“Укупно је забиљежено 974 страдалих што је око пет одсто укупног броја тадашњег становништва општине Србац”, рекао је Давидовић.
Данашњи помен је организован у сарадњи са Одбором за његовање традиције ослободилачких ратова општине Србац.