Обиљежена 32. годишњица од формирања Другог батаљона србачке бригаде
Обиљежена 32. годишњица од формирања Другог батаљона србачке бригаде
Припадници Другог пјешадијског батаљона Прве србачке лаке пјешадијске бригаде обиљежили су данас на игралишту у Дворинама 32. годишњицу од формирања ове ратне јединице. Делегација Другог батаљона је прво положила цвијеће и запалила свијеће испред спомен костурнице на Градском гробљу у Српцу, а потом и на централном спомен обиљежју.
На спомен обиљежју у Повеличу припадници Другог батаљона присјетили су се деветорице погинулих бораца из овог мјеста који су своје животе дали за слободу Републике Српске, а потом је делегација положила цвијеће и запалила свијеће на гробљу у Пријебљезима преминулом команданту србачке бригаде пуковнику Миодрагу Сувајцу гдје их је дочекала његова кћерка. Борци су обишли и гробно мјесто првог ратног команданта Другог батаљона Јанка Гужвића у Влакници, запалили свијеће и положили цвијеће.
Окупљене борце на игралишту у Дворинама поздравио је прво припадник Другог батаљона Далибор Кошутић, а потом се присутнима обратио предсједник организационог одбора Зоран Ђурић који је захвалио свима који су помогли у организацији традиционалног дружења.
“Као и сваке године окупили смо се с циљем да се подсјетимо на ратни пут овог батаљона, да одамо дужну пошту погинулим друговима и да генерације које долазе не забораве наш допринос у стварању и одбрани Републике Српске” рекао је Ђурић.
Поздравни говор и евоцирање на ратни пут Другог пјешадијског батаљона прочитао је Драган Алексић који је командовање батаљоном преузео у октобру 1995. године након пада Возуће. Прије њега, двије године је командант батаљона био Зоран Ђукић, а први командант је био Јанко Гужвић који је постављен 1. октобра 1992. године на дан оснивања батаљона.
Алексић је подсјетио да је батаљон своје ратне задатке извршавао на орашком, добојском, требавском, озренско –возућком и градачачком ратишту гдје је дочекао крај Одбрамбено –отаџбинског рата.
,,Храбре борце који су пали на одбрамбеној линији, али и жртве цивилног становништва не смијемо никада заборавити. Часно и поштено смо извршавали своје ратне задатке и дали свој допринос у одбрани српског народа гдје год смо се налазили. Најтеже нам пада чињеница да смо на Паљенику остали без своја 23 саборца од којих се за десеторицом још трага. То никада не смијемо заборавити, истину морамо преносити на наша покољења. Ову традицију треба наставити из године у годину јер је наша дужност да не заборавимо жртве наших сабораца и свих бораца Војске Републике Српске који су своје животе уградили у темеље Републике Српске”, рекао је Алексић.
Он је додао да о храбром ратном путу батаљона довољно говори монографија посвећена Првој србачкој лакој бригади као и други писани записи. Бивши командант батаљона, Зоран Ђукић, апеловао је саборцима и породицама погинулих бораца да на ове скупове доводе што више потомака и младих људи који ће у будућности организовати сличне манифестације.
“Ово је примјер како да његујемо традицију на наш ратни пут који није био нимало лак. Ми смо тих деведесетих година јединствено стали у одбрану српског народа. И данас нам је то јединство потребније него икада. Из године у годину све нас је мање, ево и данас смо били на саучешћу једном нашем борцу који није више међу нама. Био бих срећан да у наредним годинама наша дјеца и унучад наставе ову традицију и тако очувају лик и дјело наших погинулих другова” рекао је Ђукић.
Годишњици Другог пјешадијског батаљона, поред припадника ове јединице, присуствовали су као гости породице погинулих бораца, директор Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица Виктор Нуждић, начелници одјељења за општу управу и инспекцијске послове Душко Митрић и Ненад Билановић, командир Полицијске станице Србац Синиша Шњегота и делегација Борачке организације општине Србац коју је предводио предсједник Горан Плотан.
За допринос у организацији обиљежавања дана Другог батаљона Србачке бригаде уручена је захвалница Милораду Лукићу.
Извор: Радио Србац