Обиљежена четврта годишњица рада Удружења жена Србац
Обиљежена четврта годишњица рада Удружења жена Србац

Удружење жена Србац обиљежило је четврту годишњицу постојања и рада а свечаности која је организована данас у изложбеном салону у тржном центру Фрукта Трејд присуствовали су бројни гости и пријатељи.
Међу њима су били представници Општине Србац, Туристичких организација из Српца и Градишке, Центра за развој пољопривреде и села из Бањалуке и других организација, а чланице удружења припремиле су дегустацију домаћих јела и пића по којима су већ постале препознатљиве на овим просторима.
Весна Смиљанић, предсједница Удружења жена, рекла је да се њихови производи, поред изложбеног салона у Српцу, могу купити у Kрајишкој кући у Бањалуци, Поткозарској кући у Приједору и Kући Лијевча и Поткозарја у Градишци.
“Имамо већ 17 производа који су прошли све потребне анализе а очекујемо да пласирамо још 16 које је произвело десетак чланица из нашег удружења. Прошле године смо добили одређена средства из Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде а дио ћемо управо уложити у анализу ових производа како бисмо подржали рад наших чланица”, рекла је Смиљанић.
Она је додала да су међу њима разни мелеми и тинктуре али и производи на бази љековитог биља.
“Неки од нових производа су природни колаген и еликсир против анемије које производи наша чланица Весна Савић и састоје се од ораха, сусама, хељде, лана, сјемена коприве, прополиса и других састојака на природној бази и вјерујем да ће бити тражени у партнерским кућама са којима сарађујемо”, рекла је Смиљанић.
До 10. марта у центру Српца ће трајати осмомартовски сајам на којем србачке жене излажу своје производе а манифестација има хуманитарни карактер јер се прикупљају средства за петогодишњег дјечака Игора Гужвића из Влакнице који болује од тешког облика аутизма.
“Поставили смо на сајму кутију за прикупљање хуманитарних прилога будући да су Игору потребна значајна средства за лијечење. Лијекови су јако скупи и један од њих стиже из Русије који је прављен управо према његовој дијагнози. За један мјесец потребно је за њега издвојити око 1500 евра. Већ га користи неко вријеме и има благог помака тако да позивам и остале суграђане да дају свој допринос јер ће то сигурно значити његовој породици”, рекла је Смиљанић и додала да се помоћ може уручити и у њиховом изложбеном салону.
Драшко Илић, директор Центра за развој пољопривреде и села из Бањалуке, у склопу кога дјелује и Kрајишка кућа, рекао је да су неки од производа србачког удружења жена већ пронашли пут до купаца и додао да је у плану да се сарадња подигне на виши ниво.
“Нашим плановима и програмима планирали смододијелити дио подстицајних средстава за све оне који су чланови Kрајишке куће и за њихове пројекте. Тренутно се припремамо и за одлазак на сајам у Беч гдје ће Kрајишка кућа, вјероватно већ у овој години, добити свој први франшизни објекат а у плану је да их већ до краја године буде пет. Надам се да ће и дио производа србачких жена завршити на том тржишту и да оно што се овдје произведе уновчимо и вратимо новац у Републику Српску”, рекао је Илић.
Данка Мирјанић, вршилац дужности директора Туристичке организације града Градишка и пословне јединице Kућа Лијевча и Поткозарја, рекла је да сарадња са Удружењем жена из Српца успјешно траје већ годинама и да су купци из Градишке препознали квалитет њихових производа.
Начелник општине Млађан Драгосављевић рекао је да је ово удружење добијало подршку локалне управе од самог почетка и да ће тако остати у наредном периоду.
“Гдје год да се појаве промовишу нашу локалну заједницу на најљепши начин о чему свједоче и признања са бројних сајмова и манифестација”, рекао је начелник Драгосављевић.
Међу гостима данашње манифестације био је и предсједник Скупштине општине Милош Будић.
Данашњу свечаност увеличали су културним програмом талентовани ученици основних и средњих школа, Огњен Миљевић, Сања Врејић, Анђела Вранчић, Милица Ђукић и Татјана Смиљанић.