Лепеничка парохија подиже надгробно знамење пароху Миладину Петровићу
Лепеничка парохија подиже надгробно знамење пароху Миладину Петровићу
На иницијативу свештеника лепеничке парохије Ненада Ђурића и људи из црквеног одбора парохије покренута је активност на подизању надгробног знамења и крста пароху лепеничком Миладину Петровићу који је трагично погинуо 1947. године
Свештеник Ђурић каже да се ове активности воде око годину дана јер је отац Миладин Петровић то заслужио својом вјером и дјеловањем у лепеничкој парохији гдје је пострадао 1947. године у Стојковића ријеци.
„Отац Миладин Петровић је рођен 1909. године у Бањалуци,а за пароха лепеничког је постављен 1934. године гдје је службовао до 1947. године.Он се 1944. вратио из Србије гдје су га три године раније прогнале усташе а дошао је да помогне свом народу у борби за ослобођење и трагично је изгубио живот 1947. године. Приликом ексхумације његових посмртних остатака, 21.7.1999. године, након опијела који је служен код лепеничке цркве, његови посмртни остаци су сахрањени у заједничку гробницу поред свештеника ове парохије Петра Ђорђевића и од тада до данас није му постављено надгробно знамење“, каже Ђурић.
Додаје да ће ових дана захваљујући приложницима и људима добре воље из црквеног одбора бити уприличен чин освећења његовог надгробног знамења.
“Овим путем захваљујем се свим људима до којих је дошао мој апел и који су својим прилогом омогућили да завршимо радове и организујемо освећење“, рекао је Ђурић.
На тему “О светим иконама“ свештеник Ђурић је у храму Светог пророка Илије у Лепеници ових дана одржао час православне вјеронауке ученицима петог разреда ОШ “Вук Kараџић“ из Ситнеша. На предавању је било ријечи о светим сасудама, одеждама и богослужбеним књигама а потом је служено вечерње богослужење.
„Одлучили смо да ученици дођу у свети храм да би лакше схватили тему о којој смо говорили и имали сам доживљај светитеља, икона, богослужбених књига и светих сасуда које смо обнављали. С друге стране, то смо учинили како би кроз овај час подстакли и старије да узму учешће јер ме људи често питају да одржимо предавање и да и они буду едуковани”, рекао је Ђурић.
Час је започео молитвом а 12 ученика петог разреда ове школе је слушало предавање уз присуство још око 50 парохијана који су изразили жељу да оваквих предавања буде још више.
“Планирам укључити више предавача и замолити свештеноучитеље да узму учешће и помогну својим знањем и искуством, а посебно ће бити значајно за оне људе који нису имали часове вјеронауке у школи да сазнају нешто о темама о којима планирамо говорити“, рекао је Ђурић.
Захваљујући добровољним прилозима вјерника, а како би учинили пред наступајуће децембарске и јануарске празнике богослужење било свечаније, набављени су нови теписи.
„Kао што је сваком човјеку неопходно да украшава своју душу хришћанским врлинама и вјером, надом и љубављу и као што сваки добри домаћин украшава свој дом и уређује своје двориште, тако је неопходно да радимо заједничким снагама и на уређењу унутрашњости цркве и црквене порте. У нашој парохији имамо пет храмова и неопходно је увијек да се нешто учини и уради,догради и измијени. Временом су дотрајали теписи у храму Светог пророка Илије гдје смо замијенили старе са новим да би било свечаније богослужење али и свечаније на светим тајнама. Ове године смо уредили и порту око храма па нам је жеља била да уредимо и унутрашњост светог храма“, каже Ђурић.
Парохија лепеничка наставља активности на прикупљању пакета помоћи својим парохијанима и породицама које се налазе у стању социјалних потреба. Пакети ће бити уручени поводом никољданских и божићних празника.
„Прошле године је подијељено 12 пакета помоћи и три печенице за Божић. Ове године сам нешто раније упутио апел парохијанима и људима из дијаспоре који подржавају све наше акције како би благовремено могли подијелити помоћ онима којима је то потребно“, поручио је Ђурић и позвао људе да се прикључе њиховој иницијативи.
Истиче да је у том погледу потребно 12 пакета помоћи вриједности око 90 KМ по пакету.
“Жеља нам је да бар на овакав симболичан начин обрадујемо и друге пред празнике. Ми у нашој парохији чинимо то два пута годишње пред Васкрс и Божић али и у свим ситуацијама када је неопходна помоћ другом“, поручио је свештеник Ђурић.