Коњичке игре у Бајинцима оживјеле некадашњу традицију
Коњичке игре у Бајинцима оживјеле некадашњу традицију
Традиција одржавања Видовданског сабора и промоције коњичког спорта поново је оживјела у Бајинцима у организацији Ергеле Митраковић и Удружења узгајивача липицанера Републике Српске који су у петак, 27. јуна организовали спортско-културну манифестацију “Пете коњичке игре” на стадиону спортских игара у овом селу.
Бројни посјетиоци из Српца и околних мјеста имали су прилику да присуствују атрактивним саджајима, као што су изложба и оцјењивање коња свих пасмина, такмичење у прескакању препона, такмичење фијакериста у вожњи прецизности и трке радних, спортских и тркаћих коња.
И поред лоших временских прилика, организован је дефиле фијакера кроз Бајинце, Гламочане и Бардачу, односно чувеним бајиначким утвајем, а организована је и продаја и трговина коњима и коњичком опремом.
Власник прве приватне ергеле у Републици Српској и један од домаћина манифестације, Лука Митраковић, рекао је да је коњарство у све већем успону у региону и Републици Српској и укључује све већи број младих, што га је инспирисало да оживи традицију ове манифестације, јер, како каже, док има традиције, има и села и људи.
“Желимо да унаприједимо овај спорт јер су земље у региону много више напредовале али се и код нас у посљедње вријеме ствари позитивно мијењају. Ми смо мала локална средина али имамо чак три коњичка клуба и четврти који је у развоју и једину приватну ергелу у Републици Српској, тако да би то требало знати цијенити”, рекао је Митраковић.
Додаје да без помоћи друштвене заједнице и локалне управе тешко могу направити већи искорак јер је ово јако скуп спорт.
“Стављени смо на УНЕСКО-ову листу културног насљеђа и Република Српска је седма у свијету, поред још шест држава које се баве узгојем липицанера, чему је наше удружење доста допринијело. Ми смо урадили комплетну папирологију, ДНК анализу сваког грла, све је у чистој крви и зна се шта је оно право, шта је узгојни материјал”, истакао је Митраковић.
У петим коњичким играма у Бајинцима учествовало је око двадесетак фијакера из Бањалуке, Градишке, Добоја, Српца, па чак и из Хрватске а највише, њих седам, стигло их је из Бијељине и Угљевика.
Међу учесницима су били представници Господарства Керековић из Славонског Брода, чувеног туристичког средишта из Бродско-посавске жупаније у Хрватској, које својим гостима нуди широку понуду славонских специјалитета, пецања на властитом рибњаку, вожње фијакерима и запрегом, јахања и пловидбе по ријеци Сави.
“Упознали смо се на ранијим манифестацијама и редовно посјећујемо једни друге. Радујемо се оваквим догађајима и обавезно учествујемо у такмичењима. У коњарству нема неке велике материјалне користи, то је за нас прије свега велика љубав”, рекао је власник Господарства, Иван Керековић.
На коњичким играма организовано је и такмичење у припреми рибљег и ловачког паприкаша и такмичење у боћању.
Будимир Миливојац, познати кулинарски мајстор из Градишке, рекао је да је припремио оба паприкаша и додао да га ови крајолици посебно инспиришу.
“У рибарском котлићу нашло се седам до осам врста савске рибе а у ловачком три-четири врсте дивљачи са ових простора. Бајинци су лијепо село са дивном природом и лијепо смо дочекани. Једно вријеме се ова манифестација није одржавала али ми је драго да је поново оживјела и да се стално унапређује”, рекао је Миливојац.
Међу посјетиоцима су били начелник општине Млађан Драгосављевић и предсједник Скупштине општине Милош Будић, као и делегација руског града Моршанск са којим је општина Србац недавно потписала Споразум о братимљењу.
Начелник Млађан Драгосављевић рекао је да коњарство узима све већег маха у цијелој регији и изражава задовољство што је традиција овог догађаја настављена након неколико година паузе.
“Надам се да ће бити настављена и у наредном периоду а то потврђује велики број учесника и заинтересованост посјетилаца. Вјерујем да ће се општина Србац јаче позиционирати на мапи коњичког спорта о чему свједоче и планови неколико узгајивача коња. Захваљујем се Ергели Митраковић и Удружењу узгајивача липицанера што су уложили значајан труд у организацију”, истакао је начелник Драгосављевић.
Градоначелник Моршанска у Руској Федерацији, Алексеј Викторович Бањиков, упутио је такође захвалност организаторима што су дали прилику да посјете овај догађај и уживају у благодетима Бајинаца, Српца и Републике Српске.
“Боравећи у Републици Српској имам утисак да се налазим у Србији, коју сам такође посјетио, јер нема никакве разлике између Срба на овим просторима и могао сам јасно осјетити топлину, љубав и обичаје српског народа”, рекао је Бањиков.
У ревијалном дијелу програма учествовала су културно-умјетничка друштва, уз музику уживо, а организована је и велика наградна игра и томбола, гдје је главна награда била ждријебе, као поклон од организатора.