Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Новости

Позив на плаћање комуналне накнаде, рјешења из 2020. године имају трајни карактер

Општинска управа Србац подсјећа све обвезнике плаћања комуналне накнаде да Рјешења која су издата у 2020. години имају трајни карактер, односно важе до промјене цијене бода, промјене прописа или промјене у погледу права на непокретностима.

Обавезу за комуналну накнаду која се односи на 2021. годину потребно је платити најкасније до 30.11.2021. године.

Накнада се уплаћује на жиро-рачун Буџета СО-е Србац, бр: 551-018-00009973-26 РЈП Уникредит банка АД Бања Лука или 562-010-81309982-33 НЛБ банка АД Б.Лука – врста прихода 722461, буџетска организација 9999999 општина 095.

Као прилог овог дописа је и примјерак Рјешења о комуналној накнади гдје се може видјети да под тачком 5. стоји: „Ово рјешење важи све док надлежни орган управе не донесе ново рјешење услијед промијењених околности у погледу права на непокретностима или промјене прописа.“ 

Обавјештавамо грађане да је у функцији и Viber број 066/760-752 на који можете добити све потребне информације везано за комуналну накнаду (упит о стању тренутног дуга, упит за доставу копије Рјешења, и сл.).

Чланом 22, став 1, 23. и 24. Закона о комуналним дјелатностима (“Службени гласник Републике Српске”, број: 124/11) и чланом 3. став 1 Одлуке о комуналној накнади (“Службени гласник општине Србац”, број: 9/12, 3/13 и 2/17) прописана је обавеза плаћања комуналне накнаде за кориштење и одржавање објеката и уређаја заједничке комуналне потрошње, за све објекте високоградње по квадратном метру корисне површине.

Обвезници плаћања комуналне накнаде су власници стамбеног, пословног или другог простора, носиоци станарског права, закупци стамбеног, пословног или другог простора, односно физичка и правна лица која су корисници објеката и уређаја заједничке комуналне потрошње.

Све додатне информације обвезници плаћања комуналне накнаде могу добити путем телефона: Viber 066/760-752, тел. 051/740-001, локал 230, или путем mail-a: sandramiholjcic.finansije@gmail.com.

Начелник донио нову наредбу о спровођењу мјера до 24. маја

Начелник општине Млађан Драгосављевић донио је нову наредбу о обавезном спровођењу мјера за реаговање на појаву болести изаване новим вирусом корона.

1. У циљу спречавања ширења вируса кoрона SARS-CoV-2 и COVID-19 болести на територији Републике Српске и заштите и спасавања становништва забрањују се на територији Општине Србац од 10.05.2021. до 24.05.2021.године:

– сва јавна окупљања у групама већим од 30 лица,
– сва приватна окупљања у групама већим од 10 лица (свадбе, крштења, рођендани, прославе и други породични скупови сличне природе),
– организација и извођење музике уживо у угоститељским објектима за смјештај, исхрану и пиће, на отвореном и у затвореном простору,
– рад „wellness“ и спа центрима,

2. У периоду од 10.05.2021. до 24.05.2021. ограничава се радно вријеме у периоду од 6 до 22 часа:
– свим врстама угоститељских објеката за исхрану и пиће без обзира да ли послују самостално или у оквиру других објеката у којима се обавља привредна дјелатност (бензинске пумпне станице, објекти за смјештај и др.),
– приређивачима игара на срећу (кладионице, аутомат клубови, казина, томболе и др.

3. Обавезују се грађани да у затвореном простору носе заштитну маску (прекривена уста, нос и брада), да се придржавају заштитне мјере физичког растојања од два метра како у затвореном тако и на отвореном простору те да се придржавају упутства ЈЗУ „Институт за јавно здравство Републике Српске“ за боравак у затвореном простору, у зависности од дјелатности која се обавља.

4. Изузетно од тачке 3. ове Наредбе од обавезе ношења заштитне маске су изузета:
1) дјеца млађа од 7 година живота,
2) лица са инвалидитетом и дјеца са сметњама у развоју,
3) лица која обављају физичку спортску и рекреативну активност у оквиру спортских објеката.

5. Препоручује се грађанима да на отвореном простору користе заштитне маске уколико није могуће одржавати физичкo растојање од два метра а у складу са упутством ЈЗУ „Институт за јавно здравство Републике Српске“ за коришћење заштитне маске на отвореном простору.

6. Обавезују се тржнице, трговачки центри, робне куће, као и остали продајни објекти да одреде једно или више лица за спровођење епидемиолошких мјера у заједничким просторима објекта (главни улаз, пролази, ходници) у складу са тачком 3. ове Наредбе са посебном пажњом на ограничење броја лица у објекту у зависности од површине укупног објекта.

7. Обавезују се правна лица, предузетници и физичка лица који у директном контакту пружају услуге грађанима да:
1) услуге пружају заштићени маском,
2) обавезно спроводе мјере дезинфекције,
3) обезбиједе маске грађанима који користе њихове услуге, а немају их,
4) придржавају се упутства ЈЗУ „Институт за јавно здравство Републике Српске“ за организовање рада у зависности од дјелатности коју обављају,
5) одреде једно или више лица за спровођење епидемиолошких мјера унутар продајног објекта, уз могућност ускраћивања пружања услуга у случају непоштовања мјера.

8. Од 10.05.2021. године дозвољава се рад базенима уз строго поштовање мјера прописаних од стране ЈЗУ „Институт за јавно здравство Републике Српске“ за боравак у базену.

9. Од 10.05.2021. до 24.05.2021. године у периоду од 22,00 до 06,00 часова, драгстори могу радити искључиво путем шалтерске продаје.

10. Од 10.05.2021. до 24.05.2021. године дозвољавају се такмичарске активности спортских организација и спортиста у групама до 30 лица без присуства публике или других лица која нису акредитована од стране организатора.

11. Субјекти који обављају регистровану дјелатност дужни су да услове за обављање дјелатности прилагоде мјерама прописаним од стране ЈЗУ „Институт за јавно здравство Републике Српске“ за спречавање појаве и ширења COVID-19 болести на радном мјесту.

12. Субјекти који пружају услуге грађанима дужни су:
1) организовати свој рад уз примјену прописаних епидемиолошких мјера од стране ЈЗУ „Институт за јавно здравство Републике Српске“ са посебном пажњом на ограничење броја лица у објекту у зависности од површине простора и уз обавезно поштовање прописаног физичког растојања и
2) на улазу у објекат поставити обавјештење о укупном броју лица која могу боравити у објекту у односу на његову површину.

13. Субјекти који обављају регистровану дјелатност могу самостално обављати дезинфекцију пословних просторија у складу са упутством ЈЗУ „ Институт за јавно здравство Републике Српске“

14. Сви субјекти који врше јавна овлашћења дужни су организовати свој рад са грађанима на сљедећи начин:
1) на улазу у службене просторије ограничити број особа које истовремено могу да уђу и бораве у просторијама органа,
2) одржавати растојање у затвореним просторима од најмање два метра уз благовремено предузимање мјера дезинфекције и појачане хигијене,
3) омогућити рад шалтер сале и матичне службе у јединицама локалне самоуправе уз обезбјеђење физичке провидне баријере на радном мјесту која пружа довољну заштиту запосленом и кориснику.

15. Правни субјекти који врше јавна овлашћења требају организовати рад од куће за раднике за послове за које је то могуће.

16. Надзор над спровођењем ове Наредбе спроводи Министарство унутрашњих послова, Одјељење за инспекцијске послове општине Србац путем надлежних инспектора и Комунална полиција у саставу овог Одјељења. Одјељење за инспекцијске послове ће о извршеном надзору благовремено обавјештавати Начелника Општине у функцији Комаданта општинског штаба за ванредне ситуације.

17. Непоштовање мјера забране из ове Наредбе санкционисаће се у складу са Законом о јавном реду и миру („Службени гласник Републике Српске“ број 11/15 и 58/19) и Законом о заштити становништва од заразних болести („Службени гласник Републике Српске“ бр. 90/17, 42/20 и 98/20).

18. У складу са Закључком Републичког штаба за ванредне ситуације о спровођењу мјера за реаговање на појаву болести изазване новим вирусом корона (COVID-19) у Републици Српској, примјењују се:

– Наредба о обавезном спровођењу мјера за реаговање на појаву болести изазване новим вирусом корона (COVID-19) у здравственим установама и установама социјалне заштите у Републици Српској (COVID-19) („Службени гласник Републике Српске“, број 23/20) и

– Наредба о обавезној контроли лица којима је одређена кућна изолација због новог вируса корона (COVID-19) у Републици Српској („Службени гласник Републике Српске“, број 24/20).

19. Овом Наредбом престаје да важи Наредба о обавезном спровођењу мјера за реаговање на појаву болести изаване новим вирусом корона (COVID-19) број 02-022-104/21 од 26.04.2021. године и Наредба о измјени Наредбе о обавезном спровођењу мјера за реаговање на појаву болести изазване вирусом корона (COVID-19) број 02-022-105/21 од 28.04.2021. године.

20. Ова Наредба ступа на снагу одмах и биће објављена у „Службеном гласнику општине Србац.“

Одржана обука о пластеничкој производњи за 30 корисника

У оквиру пројекта „Развој пластеничке производње на подручју општине Србац“, у новој скупштинској сали данас су у склопу друге фазе одржане обуке за 30 корисника којима су одобрени пластеници површине 100 квадратних метара са системом за наводњавање и садним материјалом.

Пројекат се финансира од стране Швајцарске агенције за развој и сарадњу и Развојног програма Уједињених нација УНДП БиХ, а реализује уз подршку Министарства управе и локалне самоуправе РС и Министарства финансија РС.

Обуке су одржане на тему „Технологија производње поврћа у пластенику“, „Могући проблеми у току производње поврћа у пластенику“ и “Правилна берба и паковање зрелих плодова за тржиште”.

Предавач је био дипломирани инжењер пољопривреде Драшко Башић.

“Све су ово овдје мали произвођачи и много им ово значи због правилне обраде у пластенику, да не би гријешили од саме садње расаде па све до бербе готових производа, а у циљу да добију што већи принос. Веома је битна и правилна берба и пласман на тржиште”, рекао је Башић.

Он је додао да ће поред обуке бити организован и обилазак пластеника гдје ће на лицу мјеста корисници добити додатне сугестије и упуте које ће им бити од користи у будућој пластеничкој производњи.

Начелник Одјељења за привреду, пољопривреду и друштвене дјелатности, Марко Михољчић, рекао је да се ради о пројекту који заједно организују Министарство финансија, локалне управе и самоуправе Републике Српске, уз подршку Швајцарске развојне агенције и УНДП-а, а са друге стране су Општина Србац и корисници.

“Данас смо се овдје окупили ради теоретског предавања везаног за развој пластеничке производње у општини Србац. То је пројекат који је ушао у другу фазу. Kрајем прошле године, у склопу прве фазе, имали смо додјелу пластеника и садног материјала и пратеће опреме за 25 корисника, али у овој другој фази смо повећали за 30 корисника”, рекао је Михољчић.

Он је подсјетио да је вриједност друге фазе пројекта 90.745 KМ, од чега су 75 одсто донаторска средства,а 25 одсто су средства Општине Србац и корисника.

“Сваки корисник је био дужан да уплати суфинансирање у износу од 400 KМ с тим да они који су се налазили на Бироу за запошљавање, дуже од шест мјесеци, били су ослобођени уплате ове таксе, а један од услова је био да располажу земљиштем погодним за постављање пластеника и да имају регистровану пољопривредну дјелатност”, рекао је Михољчић и додао да су већ почели са монтажом пластеника.

Пластеник је површине 100 метара квадратних и уз њега се добија систем за наводњавање.

“Почетком идуће седмице у плану је да стигне садни материјал, 360 комада расаде,180 паприке бабуре, 60 роге, 60 парадајза и 60 краставаца”, нагласио је Михољчић.

Пластеник је у другој фази добио Стојан Миличевић из Ножичког, стопостотни ратни војни инвалид, који је рекао да производи поврће углавном за своју породицу јер има петоро унучади и жели да једу домаће.

“Ово ми много значи јер све што сами произведемо, здравије је, а својој дјеци не препоручујем да купују храну из увоза. Живим са супругом и сином у домаћинству, имам петоро унучади и кћерку. Имао сам већ пластеник, али је дотрајао и овај сад је бољи јер има јачу конструкцију. Сијемо свашта помало, углавном за своју породицу”, рекао је за Миличевић.

Обуци је присуствовала Данијела Божић из Ћукала која већ има мањи пластеник од 50 квадрата у којем производи паприку, а жеља јој је да прошири производњу јер има троје дјеце.

“Мислим да је ово добро, и много ми значи подршка Општине Србац, јер ко хоће да покуша нешто самостално да ради и унаприједи пољопривредну производњу, можда и успије”, рекла је Божић.

У Српцу обиљежен Дан Војске Републике Српске

Служењем парастоса погинулим борцима Војске Републике Српске и цивилним жртвама Одбрамбено-отаџбинског рата, данас је у спомен соби у Српцу обиљежен 12. мај – Дан Војске Републике Српске и Дан Трећег пјешадијског /Република Српска/ пука Оружаних снага БиХ.

Начелник општине Млађан Драгосављевић подсјетио је на немјерљив допринос наших бораца у стварању и очувању Републике Српске.

“Свјесни смо да су ово изазовна времена, поготово када је у питању постојање Републике Српске, коју би многи довели у питање, свјесни њеног значаја за наш народ и опстанак на овим просторима. Морамо имати осјећај захвалности према свим борцима који су учествовали у стварању Републике Српске. У наредном периоду требамо још више радити да се поправи тренутни статус демобилисаних бораца, ратних војних инвалида и породица погинулих бораца“, рекао је начелник Драгосављевић.

Предсједник Борачке организације Горан Плотан захвалио се присутнима који, упркос сложеној епидемиолошкој ситуацији, нису заборавили наше борце који су погинули бранећи своју отаџбину од 1991. до 1995. године.

“Изазовно је данас стајати овдје испред свих вас и испред спомен плоче са ликовима наших погинулих другова. Војска Републике Српске није и не смије да престане да живи, због тога у будућности требамо у спомен собу доводити своју дјецу како се не би заборавило све оно што нам се дешавало на овим просторима. Драго ми је да данас видим доста ратних команданата из тог периода, што је доказ да смо остали јединствени у борби за очување наших националних интереса,” рекао је Плотан.

Kроз Војску Републике Српске је прошло 210 хиљада бораца, а 23.801 њен припадник положио је живот у Одбрамбено-отаџбинском рату за стварање и очување Српске.

Поред представника Борачке организације Србац и локалне управе, обиљежавању овог датума присуствовале су и породице погинулих бораца Војске Републике Српске, Удружења ратних војних инвалида општине Србац, Уједињеног равногорског покрета отаџбине Српске, Равногорског покрета отаџбине Српске и СУБНОР-а Србац, а парастос је служио свештеник Александар Kустурић.

Три нова случаја вируса корона у Српцу

Према информацији из хигијенско-епидемиолошке службе Дома здравља, на подручју наше општине у протекла 24 часа брзим антигенским тестом присуство вируса корона је потврђено код два мушкарца средње животне доби који имају блаже симптоме болести и налазе се на кућном лијечењу.

Путем PCR теста, вирус је потврђен код једне женске особе старије животне доби, која се такође налази на кућном лијечењу.

Закључно са данашњим даном, на подручју општине Србац у изолацији се налази 26 особа, од којих је 14 активно позитивно на вирус корона.

Од почетка пандемије, према подацима Одјељења за инспекцијске послове, на подручју општине Србац је заражено 991 особа, од чега се опоравило 938, а преминуло је 39 лица.

Данас је у Спортској дворани у Српцу вакцинисано 110 особа преко 65 година старости вакцином “Спутњик В“. Имунизација се наставља и сутра истом вакцином, а обезбијеђено је 110 доза.

У посљедња 24 часа, у Институту за јавно здравство Републике Српске, извршено је тестирање 694 лабораторијска узорка, а нови вирус корона потврђен је код 144 особе.

Kада је ријеч о зараженима, ради се о 66 мушких и 78 женских особа, од којих је 12 млађе, 76 средње и 56 особе старије животне доби.

Према мјесту пребивалишта, 16 особа је из Бијељине,15 из Добоја,12 из Бањалуке, десет из Гацка, осам из Kнежева, седам из Шамца, по шест из Мркоњић Града и Приједора, пет из Градишке, по четири из Брода, Дервенте, Лакташа, Модриче, Невесиња, Теслића, Угљевика и Челинца, по три из Фоче и Хан Пијеска, по двије из Зворника, Новог Горажда, Рибника, Чајнича и Шековића и по једна особа је из Билеће, Братунца, Вукосавља, Источне Илиџе, Kотор Вароша, Лопара, Новог Града, Пала, Петрова, Српца и Сребренице.

Институту за јавно здравство Републике Српске пријављено је 14 нових смртних случајева код којих је потврђено присуство вируса корона. Ради се о особама средње и старије животне доби од којих су четири особе из Шамца, по двије особе из Бања Луке и Добоја и по једна особа Гацка, Kозарске Дубице, Лакташа, Модриче, Теслића и Бијељине.

До сада је у Републици Српској потврђено 63.030 случајева вируса корона, а преминуло је укупно 3.537 особа код којих је потврђен тест на вирус корона.

У Републици Српској, од новог вируса корона, до сада се опоравило 43.769 особа, а тестирано је укупно 265.339 особа.