У Београду промовисана књига Верољуба Малетића
У Београду промовисана књига Верољуба Малетића
На сајму књига у Београду представљена је књига “Одликовани и унапријеђени Југословенске војске у отаџбини 1941-1945” аутора Верољуба Малетића и Дејана Ђерића која представља издавачки првенац новооснованог Института историјских наука Универзитета у Источном Сарајеву.
Након промоције у Београду, књига је промовисана у Пљевљима, Фочи, Билећи, Гацку и Требињу.
Професор Драга Мастиловић рекао је да је књига продукт великог истраживања које је трајало око седам година, да садржи 10.000 имена најбољих од најбољих, као и 900 фотографија и докумената што је чини незаобилазним штивом за све оне који ће се убудуће бавити историјом Другог свјетског рата и која освјетљава улогу Kраљеве војске у отаџбини.
Он је указао да су се данас стекли услови да се из научно-историјских извора проговори о истинским чињеницама везаним за тај период, а да је чињеница да је српски народ, једини на овим просторима имао два покрета отпора и да има једну заиста велику антифашистичку традицију.
“Један од тих покрета отпора био је маргинализован, па чак проглашаван и за колаборационистички, али ће временом научна историографија бити у обавези да доказује да је Равногорски покрет био први антифашистички покрет на овим просторима и да је је као такав на крају страдао у борби за српски народ на овим просторима”, рекао је он.
Аутор књиге, Верољуб Малетић, истиче да је поносан на то што је књига, на којој је радио заједно са Дејаном Ђерићем, поново показала да Дрина није граница него спона српског народа и навео да је осим Драге Мастиловића рецензент књиге командант Kопнене војске Србије Милосав Симовић.
“То нам даје на тежини и значају да тако двије битне институције, када је у питању ратна тематика, дакле Војска Србије и Институт стају иза овог дјела”, рекао је Малетић. Он је нагласио да је Ђерићев и његов циљ првенствено био да од заборава отргну људе који су једноставно вршили своју дужност и остали вјерни заклетви коју су дали својој отаџбини и краљу.
“Они су наставили да се боре. Нисмо улазили и не желимо да улазимо у неке идеолошке подјеле. Они су се борили, они су унапређивани, а неправедно запостављени од досадашње историјске науке. Многима од њих се, на жалост, не зна ни за гроб”, рекао је Малетић и додао да књига показује континуитет српске војске.
Аутори сматрају да је ова књига на неки начин споменик тим људима.
“Ови људи су одликовани и унапређивани према законима Војске Kраљевине Југославије. Одликовањима који су важили за српску војску у Првом свјетском рату. Све је било строго по правилима. Тако да не може да се каже да је тај покрет настао као неки изоловани покрет, који је окупио генерал Драгољуб Михаиловић. То је била регуларна војска коју су признавали сви”, рекао је он.
Ђерић истиче да ће оне који буду читали књигу можда мало и забољети глава, али вјерује да ће бити поносни на њу. Он наглашава да је сачувано свега један до два одсто укупне архиве о Kраљевој војсци у отаџбини, али да је и то било сасвим довољно да се на објективан начин опише прошлост онаква каква је била, а не онако како је описана четрдесетих година прошлог вијека и након тога.
“Ова књига неоспорно доказује да је Југословенска војска у отаџбини, не само морални и правни насљедник српске војске из Првог свјетског рата већ и по многим духовним вриједностима превазилази те карактере, будући да до данашњих дана и 80 година након рата нисмо смјели о њима објективно и исправно да говоримо. Заслужили су да о њима историја пише, судија да им суди, а свештеник да им очита опело”, рекао је он.
Ђерић је посебно издвојио да међу одликованим постоји и велики број људи из других нација, чак и странаца и савезничких официра.
Ово је осамнаеста књига по реду у којој се наш суграђанин Верољуб Малетић појављује као аутор или коаутор.