Умјетници из шест земаља упутили апел за спасом птица са Бардаче
Умјетници из шест земаља упутили апел за спасом птица са Бардаче
Умјетници из шест земаља већ шест дана стварају на 41. сазиву Ликовно-еколошке колоније “Бардача-Србац” која ове године, у договору са оснивачем колоније Рајком Петковићем, носи симболичан назив “Вапај птица Бардаче”.
Разлог за то је што је недавно исушено и посљедње језеро у Бардачи чиме су уништена станишта многих ријетких птица, што су сликари из Пољске, Србије, Хрватске, Црне Горе, Македоније и Републике Српске дочарали кроз своја умјетничка дјела.
Умјетнички руководилац колоније, академска сликарка Јелена Вушуровић из Цетиња, која је позната по сликама са формом бика, овај пут је на једном од својих радова приказала вапај бардачког лабуда.
“У тој птици постоји нека снага бика, она се бори да изађе из вапаја и мислим да ће се изборити и да ће, у складу с тим, еколошка ситуација у Бардачи у будућности бити много боља”, рекла је Вушуровић.
Другу годину заредом на бардачкој колонији ствара Верица Чупић из Бачког Јарка код Темерина која се дуго година бави сликарством, завршила је дизајн у Новом Саду а касније специјализирала ликовну културу за дјецу.
“Када сам прошле године први пут била у Бардачи допала ми се природа, иако је већ и тада било исушено доста језера а сада је ситуација још тежа. Бројне птице морале су да се иселе са овог подручја што ме јако дирнуло, па сам потражила на интернету које од њих су овдје живјеле и убацила их у наручје жена које сликам како би се то сачувало за успомену”, рекла је Верица.
Први пут у раду колоније је учествовао брачни пар сликара из Пољске, Мариуш Китовски и Јола Китовска, који кажу да су пронашли инспирацију за стварање у миру и тишини која влада у Бардачи.
“Дошли смо да уживамо у природи и интеракцији са другим сликарима. Доста су слични предјели као у Пољској, само је све другачије и осјети се нека позитивна енергија и спокој, иако је, како су нам рекли, природа доста нарушена у односу на раније године. Морамо чувати животиње, птице, траву, то је оно што чини нашу душу, што је важно за нас, јер ако занемаримо природу без тога нема живота”, рекла је Јола Китовска.
На својим радовима углавном слика жирафе, јер је са супругом дуги низ година провела у Африци, па је тако и у Бардачи настало неколико слика са овим мотивом.
“Раније сам сликала слонове а сада углавном жирафе и једној од њих додала сам крила како бих направила повезницу са птицама у Бардачи и тиме указала на потребу очувања животињског и биљног свијета на свим меридијанима”, рекла је Китовска.
Дугогодишњи учесник бардачке колоније је сликар Милован Чикић из Градишке који се присјећа времена када је некада стварао на обалама бардачких језера која су нестала, па је тако мочваре и рибљи свијет замијенила производња кукуруза.
“Некад смо стајали поред језера, посматрали изловљавање риба и сликали уз цвркут птица а сада само чујемо машине које жању жито. Иако Бардача више није што је некада била, за нас сликаре је још увијек велики изазов и својим радом покушавамо да је поново вратимо на мјесто којем припада”, рекао је Чикић.
Умјетнике у Бардачи јуче су посјетили замјеник начелника општине Владимир Гужвић и секретар Скупштине општине Срђан Бркић.
Гужвић каже да је увијек велико задовољство угостити сликаре из неколико земаља и уједно дати прилику талентованим младим људима да уз њих стварају, као што су студенти Академије умјетности из Српца, Градишке и Цетиња.
“Надам се да ћемо завршетком изградње галерије у Дому младих који се тренутно адаптира, имати сталну поставку умјетнина са бардачке колоније и депо слика са свих претходних колонија. То ће бити једно капитално дјело што ће значајно позиционирати општину Србац на мапи сликарства у Републици Српској”, рекао је Гужвић.
Организатор колоније је Центар за културу и спорт Србац који планира у суботу 6. јула организовати изложбу насталих дјела и завршно вече у Тренинг центру Природно-математичког факултета у Бардачи.
“Представићемо радове 13 учесника овогодишње колоније, четворо студената, као и радове учесника школе сликања. Очекује нас и концерт виолинисткиње Наталије Тодоровић која је недавно издала албум са композицијама снимљен у Радио телевизији Републике Српске”, рекао је Митраковић.
Додаје да је јуче затворен конкурс за акцију “Бирамо најуређенији животни и радни простор” а данас ће комисија изаћи на терен, фотографисати сва пријављена дворишта и до суботе извршити избор најбољег.
“На отварању изложбе прогласићемо најуређеније двориште а побједника наградити са једном од слика која ће настати на овогодишњем сазиву”, рекао је Митраковић.
Поред разних садржаја који су организовани за сликаре, данас је организована и посјета манастиру Осовица.