Породице несталих неће престати са потрагом за својим најмилијима
Породице несталих неће престати са потрагом за својим најмилијима
Изражавамо велико незадовољство радом Института за тражење несталих лица БиХ јер не видимо никакав помак и можемо констатовати да је процес у потпуном застоју, због чега ћемо ове године тражити да се надлежност врати ентитетима и то ће бити тема о којој ћемо са институцијама на вишем нивоу разговарати кад се укаже прилика.
Ово је изјавио Драгутин Станојевић, предсједник Општинске организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила Србац на шестој редовној сједници скупштине ове организације која је одржана у петак, 16. фебруара у скупштинској сали у Српцу.
Станојевић је рекао да незадовољство радом Института за тражење несталих лица траје откада је ова институција пренесена на ниво БиХ и додао да измјене и напредак у том погледу не зависе од њихове локалне организације, али ће се свакако борити и заједнички са вишим нивоима тражити начин да борци који су нестали буду пронађени и достојанствено сахрањени.
“Похвалио бих сарадњу са Републичким центром за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица, јер су ту за нас шта год да нам затреба и дају одговор на питања која имамо”, рекао је Станојевић.
У протеклој години њихови чланови су, како каже, доста радили на терену, како би се упознали са различитим потребама ове категорије становништва и прикупили су доста података, што је омогућило да правовремено реагују када се створе услови за рјешење њихових проблема, прије свега рјешавање стамбене проблематике, запошљавање незапослених лица и слично.
“У више наврата смо, посебно пред веће празнике, посјетили породице заробљених и погинулих бораца и несталих цивила и уручили им помоћ, чиме смо им показали да нису заборављени. У циљу чувања сјећања на страдале борце, учествовали смо у обиљежавању значајних датума и присуствовали служењу помена”, нагласио је Станојевић.
Kада су у питању важнији планови за наредну годину, радиће се на запошљавању незапослених потомака погинулих и несталих бораца, уручењу пакетића унуцима несталих и страдалих бораца и раду на очувању спомен обиљежја.
Осим служења помена, као начина трајног чувања сјећања на страдале и нестале борце, изнесен је приједлог и упућена молба члановима породица погинулих и несталих бораца да узму учешће у пројекту Фондације “Визуелни архив српског страдања”.
Предсједница Републичке организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила, Исидора Граорац, која је била међу гостима сједнице, појаснила је о каквом пројекту је ријеч.
“Kрајње је вријеме да се посветимо трајном чувању сјећања на голготу кроз коју је српски народ прошао, а овај пројекат нам пружа ту могућност. Наиме, осмишљен је тако да се нашим свједочанствима, исповијестима, које ће бити обједињене у мултимедијалној платформи, пренесе и трајно сачува сјећање на све оно што смо прошли губећи наше најмилије. Нама, који живимо са тим болом и који смо били свједоци ратних дешавања, можда то није потребно и можда дјелује сувишно да изнова отварамо ране на души, детаљно говорећи о ономе што се нашим породицама дешавало, али је неопходно то учинити како би генерације које долазе биле свјесне жртве коју су сви погинули и нестали борци и њихове породице поднијели. Уједно, то би им био подсједник колико је важно чувати мир и слободу”, рекла је Граорац.
Граорац је, такође, изразила нездовољство радом Института за тражење несталих лица на нивоу БиХ и додала да им опредјељеност Владе Републике Српске за помоћ у рјешавању тог питања даје наду да ће ситуација са поступком тражења бити боља, као и да ће бити настављена борба за изналажење начина да се тражење несталих врати ентитету.
Похвалила је рад србачке организације, истакавши да руководство улаже труд како би остварило што боље резултате у оквиру својих могућности и надлежности.
Присутнима се обратио и начелник одјељења за општу управу Душко Митрић, који је истакао добру сарадњу Општинске управе са овом организацијом.
“Нашу сарадњу у 2023. години могу оцијенити као врло успјешн и није било неријешених захтјева. Надам се да ћемо тим темпом наставити и ове године. Поред права која су регулисана Законом о правима бораца, ратних војних инвалида и породица погинулих бораца, имамо и допунска права, то јесте средства намијењена за помоћ у лијечењу, стамбеном збрињавању, трошковима сахране и слично. Остварена је и добра сарадња када је у питању обиљежавање важних датума и очување спомен обиљежја”, рекао је Митрић и предложио да се посебна пажња посвети родитељима погинулих бораца који су већ ушли у године и којима су помоћ и пажња потребнији него икад.
Сједници је присуствовао и предсједник Градске организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила Бања Лука Бојан Kелеман.