Општина Србац смјештена је на крајњем сјеверу Републике Српске и Босне и Херцеговине. Са сјевера, ријеком Савом, граничи се са Републиком Хрватском у дужини од 42 километра. Са запада граничи са општином Градишка, са југозапада општином Лакташи, са југа општином Прњавор и са истока са општином Дервента.
Општину Србац чини 39 насеља, укупне површине 453 км2.
Привредни, културни и административни центар општине је Србац, смјештен у непосредној близини ушћа Врбаса у Саву, са око 6 хиљада становника.
Око 2/3 општине је брдовито-брежуљкастог облика, а 1/3 су равнице. Највиша надморска висина од 652 метра налази се на планини Мотајици, а најнижа 89 метара у Влакничком пољу.
Брдовито-брежуљкасте дијелове општине чине обронци Мотајице, затим подручја Ћукала, Брезовљана, Селишта и Новог Мартинца.
Поља и равнице обухватају источни дио Лијевча поља, Ножичко-србачку, Лепеничко-ситнешку и Ћукалско-ситнешку раван, те Посавље.
О историјској прошлости србачког краја сачувано је врло мало података и писаних докумената. Такође нису вршена ни геолошка истраживања чији би резултати указивали на прошлост овог подручја. Нешто више података о историјату народа овог краја може се пронаћи у публикацији ”Србац, насеља и становништво”, аутора Данила Кошутића. О прошлости подручја које данас захвата општина Србац, у овој књизи, између осталог се наводи:
”У прошлости ово подручје било је у саставу разних царевина, кадилука, бановина и срезова. Од настанка првих држава старих Словена до средине 16. вијека знатно већа отвореност осјећала се према Дунавској низини па је отуда продор политичких и културних утицаја био непосреднији него од брдовите и у неку руку од природе затворене праве Босне.