Показна вјежба евакуације и спасавања у условима земљотреса у петак, 24. маја у Српцу
Показна вјежба евакуације и спасавања у условима земљотреса у петак, 24. маја у Српцу
У Основној школи “Јован Јовановић Змај” у Српцу у петак, 24. маја биће организована показна вјежба евакуације и спасавања у условима земљотреса у којој ће учествовати 376 ученика од првог до петог разреда.
Ово је закључено на координационом састанку радне групе за припрему и извођење показне вјежбе који је одржан у згради Општинске управе.
Поред ученика и радника школе, у вјежби ће учествовати припадници Полицијске станице Србац, Територијалне ватрогасне јединице Србац, Дома здравља, Црвеног крста и Општинске службе цивилне заштите која је за потребе ове вјежбе израдила стручни елаборат кога је одобрио начелник општине Млађан Драгосављевић.
Милутин Којић, шеф Одсјека за цивилну заштиту општине Србац, рекао је да вјежбу организују у склопу активности поводом Дана школе и подсјетио је да је на сличан начин организована и у Основној школи “Вук Караџић” у Ситнешима. Он је истакао да је њен основни циљ практична провјера Плана евакуације и спашавања школе, те увјежбаност и координација рада хитних служби у ванредним ситуацијама.
“Осим обуке школског особља и присутних, као и провјере ваљаности предвиђених путева евакуације, сагледаћемо поступке хитних служби, што је јако важно јер се општина Србац налази у Бањалучкој сеизмичкој зони која представља један од најактивнијих сеизмичких региона у окружењу. На истом се у стогодишњем повратном периоду очекују земљотреси интензитета од седам до девет степени Меркалијеве скале, попут земљотреса 1969. године у Бањалуци интензитета девет степени, тако да постоји више него реална могућност да до оваквог сценарија дође, а самим тим постоји потреба обучавања грађана и организација”, рекао је Којић.
Вјежба ће почети у 10.30 часова а предвиђено вријеме трајања је око 40 минута. Пробно извођење вјежбе у којој ће учествовати ученици и школско особље са свим наведеним организацијама планирано је 22. маја, када ће се проћи комплетан сценарио.
“Циљ евакуације је да се лица затечена у објекту изложеном опасности, на најбржи начин, најкраћим путем, безбједно пребаце на унапријед одређено и безбједно мјесто. Веома је важно развијати колективни дух, принцип узајамности и солдарности, како би ученици и запослено особље, поред бриге за себе, развили потребу да се брину за другог и пруже му помоћ”, рекао је Којић.
Он је додао да ће у циљу вјеродостојности саме вјежбе у том термину бити активирана и сирена за узбуњивање којом ће се наредити евакуација ученика из школског објекта.
Далибор Кошутић, самостални стручни сарадник за послове цивилне заштите, рекао је да ће припадници Полицијске станице Србац вршити обезбјеђење саме локације и регулацију саобраћаја у зони извођења вјежбе, будући да је школа у непосредној близини путне комуникације.
Додаје да ће се анализа и оцјена проведене вјежбе, по њеном завршетку, извршити на игралишту школе при чему ће се анализирати обученост запослених радника и ученика за дјеловање у ванредним ситуацијама, као и спремност и могућност хитних служби за поступање у оваквим околностима. Том приликом ће се указати на евентуалне пропусте и предложити мјере за њихово превазилажење.
“Након вјежбе је планирано одржавање техничког збора на игралишту школе како би се, у циљу популаризације рада хитних служби код млађих генерација, приказала опрема и средства учесника вјежбе са могућношћу давања одговора на питања присутних и мањим демонстрацијама функционисања поједине опреме и средстава”, истакао је Кошутић.