Повећана средства за спорт и физичку културу, подржано уређењe фасада стамбених зграда
Повећана средства за спорт и физичку културу, подржано уређењe фасада стамбених зграда

За финансирање спорта и физичке културе у 2022. години из општинског буџета биће издвојено 140 хиљада KМ што је за 20 хиљада KМ више у односу на прошлу годину а чак 60 хиљада KМ у односу на 2017. годину.
Средства су распоређена на Општински фудбалски савез, спортске организације од прве до треће категорије и суфинансирање трошкова закупа термина у спортској дворани „9. јануар“ за потребе спортских клубова.
Одборник Александар Бабић, рекао је да је садашња општинска власт опредјељена да из године у годину повећава средства за спортисте и да ће сви клубови који се активно такмиче бити помогнути у одређеној мјери.
То је потврдио и одборник Бранко Граховац који је рекао да је прошле године било предвиђено 120 хиљада KМ а извршење је на крају године износило 124 хиљаде. Он је нарочито похвалио повећање средстава за рад Омладинског стонотениског клуба „Србац-Натив“ са 600 на двије хиљаде KМ, истакавши да се ради о све запаженијем клубу у Српцу и Републици Српској који већ има завидне резултате.
„Највише средстава добио је Фудбалски клуб „Слога“ у износу од 53.500 KМ, што је за похвалу, међутим, трошкови играња у другој лиги по сезони износе 90 хиљада KМ и на мени као предсједнику клуба је увијек тежак задатак да обезбиједим преостала средства, на чему се захваљујем привредницима и спонзорима“, рекао је Граховац.
Он је похвалио уврштавање у општински буџет ФK „Црвена земља“ из Нове Веси, који се поново такмичи у Општинској лиги, као и повећање средстава за Женски фудбалски клуб Слога.
„Наше фудбалерке су расподјелом добиле 3.200 KМ и сматрам да је то сасвим солидно, имајући у виду да је Фудбалски савез РС покрио трошкове за судије и делегате а ФK „Слога“ им је обезбиједио терен и свлачионице“, рекао је Граховац.
У дискусији су учествовали и одборници Мара Цвијановић Делевић и Данко Драгојевић који су апеловали на још већу помоћ србачким фудбалеркама и оживљавању других спортова по мјесним заједницама, осим фудбала који је доминантан, нарочито када је ријеч о стоном тенису који има потенцијал да постане још популарнији, јер се игра у многим сеоским домовима.
На јучерашњој сједници усвојен је и Kалендар значајних датума и догађаја из ослободилачких ратова на подручју општине Србац за 2022. годину. Одборник Желимир Урић је сугерисао да се грађанима путем средстава јавног информисања благовремено најаве ови догађаји како би се додатно омасовили, док је одборник Бранко Граховац рекао да Борачка организација, преко мјесних борачких организација, редовно обавјештава борачке категорије о овим догађајима.
Од важнијих тачака подржана је одлука о утврђивању општег интереса за изградњу кружне раскрснице у Српцу, на дионици магистралног пута Нова Топола-Србац, у близини бензинске пумпе Kрајина Петрол.
Начелник Одјељења за просторно уређење и стамбено комуналне дјелатности Дарио Kресојевић подсјетио је да је на једној од ранијих скупштина подржан споразум између Јавног предузећа „Путеви Републике Српске“ и Општине Србац о реализацији овог пројекта, при чему се локална управа обавезала да изради пројектну документацију и ријеши имовинско-правне односе а остале трошкове сноси ЈП „Путеви РС“.
„Израдили смо потребну документацију и прибавили локацијске услове од ресорног министарства. Са једним бројем субјеката који на овом локалитету имају парцеле постигли смо споразум о уступању земљишта док са другима нисмо дошли до договора због чега је покренут поступак експропријације земљишта, а у овај посао је укључена и Републичка управа за геодетске и имовинско правне послове. Неће бити значајнијих издатака за експропријацију и по истом принципу су финансиране кружне раскрснице у Прњавору, Дервенти и Лакташима“, рекао је Kресојевић.
Предсједник Скупштине општине Милош Будић рекао је да је Србац једна од задњих општина које ће добити кружни ток и додао да се не ради о помодарству, већ о нужној потреби, јер се тиме неће успоравати саобраћај као до сада, већ ће бити много безбједнији.
Одборници су усвојили и одлуку о суфинансирању пројекта естетског уређења фасада и побољшања енергетске ефикасности објеката колективног становања.
Замјеник начелника општине Владимир Гужвић рекао је да ће локална управа учествовати у суфинансирању до максималних 40 одсто од укупне вриједности радова предвиђених по предмјеру и предрачуну, односно до седам хиљада KМ по пројекту.
„Суфинансирање обнове и санације фасада општина ће вршити након спроведеног јавног позива кога ће расписати ресорно одјељење а објавиће се на огласној табли и званичној интернет страници општине“, рекао је Гужвић.
Радови који ће се суфинансирати односе се на малтерисање, бојење фасада, замјену фасадне столарије, постављање слојевите фасаде, топлотну изолацију кровова или таваница посљедње етаже, а утврђивање ранг листе вршиће се по неколико критеријума, и то проценат сопственог учешћа станара, година изградње објекта, плаћена комунална накнада уназад три године, плаћен порез на непокретност за прошлу годину, опште стање објекта, број мјера које ће се вршити на објекту, осигурање објекта код правног лица и локација објекта у градској зони.
Одборник Бранко Граховац је рекао да је ово само један од сличних напора локалне управе, поред реконструкције јавне расвјете, да уреди уже градско језгро, што ће бити велико финансијско олакшање за грађане.
„Многе стамбене зграде имају ову потребу и помоћ Општине ће им бити од великог значаја. Било је доста несугласица у појединим Заједницама етажних власника али сада треба сви да се уједине око ових ствари јер могу средити своје објекте уз минимална средства“, рекао је Граховац.
Пројекат је подржао и одборник Желимир Урић који је рекао да би требало размишљати и о повећању износа којим би се суфинансирала средства од стране општине и да би у том погледу требало сагледати могу ли се искористити средства кроз неке грантове и претприступне фондове.
На јучерашњој скупштини усвојене су и одлуке о комуналним таксама и висини накнаде за трошкове уређења грађевинског земљишта за 2022. годину, као и низ рјешења о разрјешењу чланова управних и школских одбора, због истека периода на који су били именовани, и именовање нових чланова.
Подржан је и програм мјера за спречавање и сузбијање, елиминацију и ерадикацију заразних болести на подручју општине Србац и план и програм системске дератизације и дезинсекције у овој години.
У дискусији по овој тачки учествовали су одборници Мара Цвијановић Делевић, Данијела Божић Новковић и Саша Јовичић који су апеловали на чишћење отпада на аутобуској станици у Српцу и обалама ријека, затим да се регулише питање смјештаја и трошкова умрлих и погинулих лица у акциденталним ситуацијама у мртвачници и капели и да се јавним и апотекарским установама на вријеме достави списак надлежних лица која ће обављати послове дератизације и дезинсекције како би се знало ко су лиценцирани извођачи.
Начелник Одјељења за привреду, пољопривреду и друштвене дјелатности Марко Михољчић рекао је да ће након усвајања ових тачака бити покренут поступак јавних набавки, а након што се потпишу уговори становништво ће бити информисано путем медија о терминима и извођачима послова.
„Будући да смо раније потписали споразум на период од двије године, већ сада знамо да ће ове године предузеће „Еко Бел“ из Лакташа вршити послове дератизације а предузеће „Дезинскеција“ из Бијељине послове дезинскеције на територији србачке општине“, рекао је Михољчић.
Сједница је завршена одборничким питањима и одговорима на одборничка питања.
О преосталим тачкама које су усвојене можете сазнати више информација у јучерашњем извјештају са једанаесте скупштине ОВДЈЕ.